Przyjaźń to niezmywalny atrament

Przyjaźń to niezmywalny atrament

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Żyjemy w społeczeństwie, które jest coraz bardziej zależne i skoncentrowane na tym ile “polubień” dostanie nasze zdjęcie na Facebooku lub jak wiele wirtualnych znajomych posiadamy. Przyjaźń traci swój wydźwięk. Nie czekamy już na rozmowę z przyjacielem przy filiżance kawy. Jednak przyjaźń to coś więcej niż “lajki” na mediach społecznościowych. 

Zdaje się, że przyjaźń stała się bardziej ulotna, niż kiedykolwiek wcześniej, coś co można łatwo rozpocząć i zakończyć. Jeżeli ktoś nam nie przypadł do gustu lub po prostu nagle nas zirytuje, możemy zablokować go na Facebooku czy Whatsapp i zapomnieć o nim. Mamy już o wiele mniej przyjaciół na całe życie, a bardziej kontakty, które tworzą się wokół pewnych tematów, czy aktywności (praca, sport…).

W rzeczywistości posiadamy bardzo niewielu prawdziwych przyjaciół, takich z krwi i kości.

“Przyjaźń jest jak muzyka: dwie struny nastrojone tak samo poruszą się, chociaż uderzysz tylko w jedną.”

-Francis Quarles-

To prawda, że nowe technologie zmieniły znaczenie słowa przyjaźń, ponieważ zaczynamy nazywać przyjaciółmi ludzi, których ledwie znamy. Internet, telefony oraz wszystkie obecne aplikacje stworzyły nową formę komunikacji oraz nowy rodzaj przyjaźni.

Jak wybieramy przyjaciół

Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu San Diego przeprowadzili badania, które wykazały, że dzielimy podobieństwa genetyczne nie tylko z naszymi krewnymi, ale wybieramy również przyjaciół zgodnie z naszym DNA.

dwie dziewczyny na kawie

Naukowcy przeanalizowali podobieństwa genetyczne oraz związki między różnymi ludźmi odwołując się do dwóch niezależnych badań nad zdrowiem. Badania te zawierały szczegółowe informacje na temat sekwencji genomu, jak również sieci społecznej danych osób.

“Bycie szczerym może i nie przyniesie ci wielu przyjaciół, ale zawsze przyciąga tych właściwych.”

-John Lennon-

Grupa naukowców wybrała szczególne wskaźniki genetyczne pośród kontaktów społecznych danej osoby. Odkryli, że jako istoty ludzkie mamy tendencję do zawierania przyjaźni z osobami, z którymi dzielimy dwa z sześciu badanych wskaźników.

Następną ciekawostką dotyczącą badania jest to, że grupa naukowców odkryła, iż szukamy ludzi, (zarówno jeśli chodzi o przyjaźń, jak i miłość), którzy nas uzupełniają. Innymi słowy, jesteśmy również przyciągani przez osoby, które posiadają geny związane z charakterystyką, której nam brakuje.

Przyjaźń i prawda o niej

Przyjaźń posiada wiele odcieni i konceptów. Na przykład taki, że między przyjaciółmi istnieje specjalne połączenie dusz, że przyjaźń między kobietą i mężczyzną nie istnieje, że posiadanie partnera może nam zastąpić posiadanie przyjaciół, że przyjaźń dobrze wpływa na nasze zdrowie…

Innymi słowy, w ciągu całego naszego życia wierzymy w wiele rzeczy dotyczących przyjaźni, które mogą, ale nie muszą być prawdą. Poniżej przedstawiamy kilka faktów naukowych dotyczących przyjaźni, a które są bezpośrednio związane z naszymi przekonaniami:

Kobieta i mężczyzna nie mogą być przyjaciółmi

Wszyscy pamiętamy słynną scenę z filmu “Kiedy Harry poznał Sally”, gdzie protagonista stwierdza, że kobietę i mężczyznę nigdy nie może łączyć tylko przyjaźń, bo seks zawsze wejdzie w drogę.

Badania przeprowadzone w 2012 roku i opublikowane przez Dziennik Relacji Społecznych i Osobistych, pod kierownictwem Aprila Blesh-Rechek, profesora psychologii na Uniwersytecie Wisconsin, ujawniły, że w przyjaźni damsko-męskiej mężczyźni przeceniają romantyczne możliwości częściej, niż kobiety.

Badanie to wykazało również, że mężczyźni mają tendencję do widzenia swoich żeńskich przyjaciół w świetle seksualnym lub romantycznym. I to niezależnie od tego czy mają partnerkę, czy nie. Przyciąganie uważane jest za impuls, chociaż zwykle przemija wraz z czasem.

“Jest między nami coś lepszego niż miłość: współudział.”

Marguerite Yourcenar

Posiadanie partnera oddala nas od przyjaciół

Robin Dunbar, profesor antropologi ewolucyjnej na Oxfordzie, przeprowadził badania na temat tego jak posiadanie partnera wpływa na przyjaźń. Zauważył, że zamiast około pięciu bliskich przyjaciół, jak zwykle bywa, ludzie, którzy wchodzą w związek posiadają ich najwyżej czterech, z czego jednym z nich jest ich partner.

Dlatego oznacza to, iż bardziej skupiamy naszą uwagę na naszej drugiej połówce, osobie, której poświęcamy więcej czasu i tracimy kontakt z dwoma osobami w naszym życiu, zwykle z przyjacielem oraz krewnym.

miłość - para na morzu

Miłość zabiera trochę czasu, który zaczynamy dzielić z naszym partnerem; jeśli nie pozostaniemy w kontakcie z naszymi przyjaciółmi, w końcu więzi między nami się rozpadną.

Przyjaźń jest dobra dla zdrowia

Badania nad długowiecznością przeprowadzone na osobach powyżej 70 roku życia w Centrum Badań Nad Starzeniem Się na Uniwersytecie Flinders w Adelaide (Australia) wykazały, że grono dobrych przyjaciół częściej przedłuża nasze życie, niż związki krewniacze.

Posiadanie przyjaciół nie tylko pozytywnie wpływa na nasz nastrój, ale również na nasze zdrowie. W rzeczywistości, osoby, które posiadają wiele przyjaciół, mają niższe ciśnienie, są mniej zestresowani, posiadają silniejszy układ odpornościowy oraz żyją dłużej.

Przyjaciele pomagają przezwyciężyć chorobę, a  przede wszystkim stwarzają poczucie satysfakcji i szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.