Wzmacnianie okresowe i jego skutki w życiu codziennym

Wszyscy lubimy być nagradzani za nasze zachowanie. Co więcej, otrzymanie nagrody zwiększa prawdopodobieństwo, że powtórzymy to zachowanie. Jednak nie musi to być cały czas nagradzane, abyśmy mogli to często powtarzać. Jest to znane jako przerywane wzmocnienie.
Wzmacnianie okresowe i jego skutki w życiu codziennym
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Chociaż nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę, Twoje zachowanie warunkują okoliczności środowiskowe. Zachowania, które powtarzasz, są często nagradzane lub w jakiś sposób zachęcane, podczas gdy zachowania, których unikasz, są często karane. Te pozytywne lub negatywne reakcje są czasami bardzo subtelne i możesz ich nie dostrzegać, ale mają ogromny wpływ na Twoją codzienność. Wśród nich jednym z najpotężniejszych jest wzmacnianie okresowe.

Ten rodzaj dynamiki pośredniczy w wielu uzależnieniach (na przykład hazardzie), ale ma również wpływ na Twoje osobiste relacje, wydajność pracy i nawyki konsumpcyjne. Co więcej, firmy wyraźnie dostrzegają wpływ otrzymywania nagród w sposób przerywany na mózg.

Osoba grająca na automatach do gry
Wzmacnianie okresowe sprzyja powtarzaniu pewnych zachowań, aby utrzymać je na dłuższą metę.

Wzmocnienia i kary za modyfikację zachowania

Aby zrozumieć czym jest wzmacnianie okresowe, odwołujemy się do pracy BF Skinnera na temat behawioryzmu. Jego teoria sugeruje, że ludzkie zachowanie jest kontrolowane przez okoliczności środowiskowe. Dlatego możliwe jest modyfikowanie zachowania poprzez stosowanie wzmocnień lub kar.

Wzmocnienia to działania, które stanowią pozytywną konsekwencję dla danej osoby. W konsekwencji powodują powtarzanie i utrzymywanie emitowanego zachowania. Mogą być dwojakiego rodzaju:

  • Pozytywne wzmocnienia. W wyniku zachowania przyznaje się nagrodę lub pochwałę. Widzimy to, gdy na przykład otrzymujesz podziękowanie za dobrze wykonaną pracę.
  • Wzmocnienia negatywne. W wyniku zachowania znika awersyjny lub nieprzyjemny bodziec. Może to być sytuacja, w której pracownicy o najwyższych wynikach sprzedaży nie muszą pracować w piątkowe popołudnia.

W przypadku kary celem jest ograniczenie lub wyeliminowanie określonego zachowania. Tak więc kara pozytywna występuje w przypadku podania nieprzyjemnego bodźca – na przykład, gdy skarcisz swoje dziecko za złe zachowanie. Kara negatywna jest natomiast wymierzana, gdy wycofany jest przyjemny bodziec (odejmowanie punktów na egzaminie z prawa jazdy za popełnienie wykroczenia drogowego).

Wzmocnienie okresowe

Wzmocnienie można stosować na różne sposoby i w różnym czasie. Wzmacnianie ciągłe występuje, gdy nagroda jest uzyskiwana za każdym razem, gdy pojawia się pożądane zachowanie. Z drugiej strony, wzmacnianie okresowe ma miejsce, gdy nagroda jest otrzymywana tylko w niektórych przypadkach po wystąpieniu zachowania, a w innych nie.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ta dynamika sprawi, że stracisz zainteresowanie. Widząc, że nie otrzymałeś nagrody, możesz przestać próbować. Jednak dzieje się odwrotnie: możesz popaść w obsesję i powtarzać zachowanie z dużo większą energią i zainteresowaniem, niż gdybyś zawsze otrzymywał nagrodę. Przerywane wzmocnienie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów utrzymywania długotrwałego zachowania.

Przerywane wzmocnienie w życiu codziennym

Wzmacnianie okresowe jest dostarczane niekonsekwentnie i od czasu do czasu. To właśnie sprawia, że dane zachowanie jest tak uzależniające. Z drugiej strony, przy ciągłym wzmacnianiu, które otrzymujesz za każdym razem, gdy wykonujesz określone zachowanie, zwykle tracisz zainteresowanie.

Na przykład, jeśli codziennie jesteś chwalony w pracy, słowa przełożonych zaczynają brzmieć pusto i po jakimś czasie przestają działać jako wzmocnienie. W ten sam sposób, jeśli nagrodzisz dziecko czekoladą za każdym razem, gdy sprząta swój pokój, będzie miało jej dość i przestanie się starać.

Z drugiej strony, gdy wzmocnienie jest dostarczane sporadycznie, generuje oczekiwanie, pragnienie i pewien niepokój. To prowadzi do wysiłku i zachowania czujności, aby móc zdobyć tę długo oczekiwaną nagrodę, którą miałeś wcześniej i chcesz ją odzyskać.

Tego typu programy wzmacniające są obecne w wielu codziennych sytuacjach. Oto kilka przykładów:

  • Gdy firmy proponują swoim pracownikom premie za wyniki sprzedaży.
  • Jednoręki bandyta. Gracze mogą odnieść zwycięstwo, ale w większości przypadków tak się nie dzieje.
  • Portale społecznościowe. Na przykład TikTok pokazuje nam przyciągające wzrok i zabawne filmy, zmieszane z wieloma innymi, którymi nie jesteśmy zainteresowany.
  • W relacjach osobistych. Ten rodzaj wzmocnienia często występuje w rodzinie, zwłaszcza podczas wychowywania dzieci. Stosują go jednak również dorośli. Robisz to, na przykład, gdy składasz słowa podziękowania lub uznania swoim bliskim.
para kłóci się
Istnieją relacje, w których jeden partner używa okresowego wzmocnienia, aby kontrolować drugiego.

Przerywane wzmocnienie może być zarówno zdrowe, jak i niezdrowe

Przerywane wzmocnienie może być naprawdę pomocne, jeśli podchodzi się do niego w zdrowy i świadomy sposób. Może to na przykład może pomóc zmotywować pracowników, zaszczepić dobre nawyki u dzieci i sprawić, że inni poczują się docenieni. Może jednak również powodować uzależnienia behawioralne i uzależnienie emocjonalne.

Poszukiwanie okazjonalnego wzmocnienia może doprowadzić nas do roztrwonienia naszych oszczędności na hazard lub uzależnienia się od destrukcyjnych relacji. Są to te związki, w których partner od czasu do czasu oferuje nam gwiazdkę z nieba, a innym razem jest zimny i obojętny. To z powodu przerywanego wzmacniania druga osoba sądzi, że pozytywne zachowanie może powrócić w każdej chwili.

W związku z tym ważne i pomocne jest zrozumienie, jaka dynamika nami kieruje i dlaczego robimy to, co robimy. Pomaga nam spojrzeć na sprawy z odpowiedniej perspektywy i zdecydować, co jest dla nas najlepsze w danym momencie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • KendallS. B. (1974Preference for intermittent reinforcementJournal of the Experimental Analysis of Behavior 21:463–73.
  • Skinner, B. F. (2019). The behavior of organisms: An experimental analysis. BF Skinner Foundation.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.