Wyrażanie emocji to niezwykle interesujące zagadnienie. Pozwala, by inni znali nas takimi, jakimi naprawdę jesteśmy. To jednak nie wszystko. Wyrażanie emocji pozwala nam również być w porządku względem samych siebie. Sprawia, że jesteśmy w pełni uczciwi względem własnej osoby i dowodzi szacunku, jakim się darzymy.
Ciekawe, że to właśnie nadzwyczaj nieśmiały francuski malarz wypowiedział słowa, z których możemy się wiele nauczyć. Powiedział: “Narysuj przyjemność, namaluj przyjemność, wypowiedz przyjemność silnymi słowami”. Ten nieśmiały, ale niezwykle wrażliwy znany człowiek zachęca nas byśmy nie przestawali wyrażać naszych emocji oraz tego, co czujemy.
Wyrażanie emocji – dlaczego jest tak ważne?
Bez wątpliwości tak intymne słowa jak “Kocham cię” są w stanie wydobyć z nas całe nasze piękno. Wypowiada się je w sytuacji, w której pozwalamy sobie na zupełną wrażliwość. Wyrażanie emocji i naszych najskrytszych uczuć nie stanowi więc jedynie dobrego sposoby bycia. Jest raczej niepodważalną ludzką potrzebą. Stanowi podstawę naszego zdrowia, zarówno emocjonalnego, jak również fizycznego.
Nigdy nie marnuj okazji, w której możesz wyrazić swoją miłość
-H. Jackson Brown-
Aleksytymia – brak umiejętności nazywania i wyrażania emocji
Aleksytymia to choroba objawiająca się tym, że dotknięta nią osoba nie tylko nie potrafi nazywać odczuwanych przez siebie uczuć, ale również nie potrafi na ich temat mówić. Zablokowane w ten sposób wyrażanie uczuć może się okazać katastrofalne w skutkach dla ludzkiego zdrowia. Proces wyrażania emocji ma tak duże znaczenie, że związane z nim zaburzenie doczekało się nawet swojej nazwy.
Aleksytymia pojawia się u osób, które nie są zdolne identyfikować, nazywać i wyrażać słowami tego co czują. Ten brak umiejętności opisywania przeżywanych emocji może doprowadzić do poważnych problemów psychicznych. Znane są przypadki depresji spowodowanej takim stanem rzeczy, odizolowania społecznego, a także somatyzacji, która prowadzi do niepoprawnej kanalizacji uczuć.
Zaburzenie to może również obejmować różnego rodzaju problemy fizyczne, które powstają na bazie nieprawidłowości psychologicznych. Wśród takich przypadłości fizjologicznych można wymienić na przykład ból żołądka, nadciśnienie tętnicze krwi, zawały, wrzody, a nawet występowanie drażliwego jelita lub inne poważne choroby.
Poza tym aleksytymia powoduje również inne fatalne następstwa. Życie bez możliwości swobodnego wyrażania uczuć stanowi nie lada wyzwanie, w którym podstawowym problemem jest pogorszenie relacji interpersonalnych.
Płacz stanowi czasem sposób na wyrażenie tego, czego nie da się ubrać w słowa.
-Concepción Arenal-
Wyrażanie emocji, a ekstremalne przypadki aleksytymii
Mówiąc o ekstremalnych przypadkach aleksytymii warto wspomnieć o telewizyjnym serialu, który odniósł niepodważalny sukces w wielu krajach. Chodzi o Dextera. Główny bohater o imieniu Dexter wykazywał zachowania zakrawające na patologię z tego względu, że nie potrafił wczuwać się w cudze położenie, wyrażać uczuć, a nawet ich odczuwać.
Powiedzieć “Kocham Cię” oznaczało dla niego prawdziwą katastrofę. To rzeczywiście ekstremalny przypadek, który możemy zaobserwować w fikcyjnej twórczości. Choć postać Dextera została wymyślona, może służyć za punkt odniesienia, gdy szukamy podobieństwa w nas samych. Dzięki temu możemy między innymi stwierdzić czy w małym lub dużym stopniu mamy do czynienia z aleksytymią.
Wyrażanie uczuć – problem dzisiejszego społeczeństwa
Według Sociedad Española de Neurología, nawet 10 procent społeczeństwa na całym świecie cierpi na aleksytymię. Nie jest wobec tego niczym niespodziewanym, że również w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się osoby borykające się z tą przypadłością.
To czy potrafimy odczuwać emocje zależy od mózgu. To właśnie on pozwala nam odczuwać emocje takie jak miłość, szczęście czy strach, a następnie opisać je słowami. Wyrażanie emocji stanowi jedną z funkcji mózgu, która wykracza daleko poza uwarunkowania społeczne, stanowi raczej podstawową potrzebę człowieka.
Według doktora Pablo Duque, z Sociedad Española de Neurología, “nieumiejętność zidentyfikowania i wysłowienia uczuć i emocji jest spowodowana przerwaniem połączenia poszczególnych struktur mózgowych”.
Ewidentne jednak pozostaje, że wyrażanie emocji słowami, okazywanie ich gestami nie tylko jest czymś pięknym. Stanowi również potrzebę psychologiczną, która poprawia zdrowie nie tylko psychiczne, ale również fizyczne.