Jeśli chcesz, aby Twój pracownik zapewniał Ci odpowiednią wydajność na swoim stanowisku, musisz pamiętać o tym, żeby zapewnić mu godziwe wynagrodzenie oraz premie lub inne zachęty finansowe. Jednak pieniądze nie są jedyną rzeczą, która motywuje i satysfakcjonuje pracowników w dzisiejszych czasach.
Pod tym względem wynagrodzenie emocjonalne okazuje się być równie ważne. W efekcie szybko zyskuje na popularności we współczesnych miejscach pracy.
Dr Steven Poelmans, profesor z dziedziny neuronauki i strategicznego przywództwa w Antwerp Management School w Belgii, twierdzi, że „Wynagrodzenie emocjonalne to zestaw korzyści niepieniężnych, które firma oferuje swoim pracownikom i które uzupełniają tradycyjne wynagrodzenie o nowe kreatywne formuły dostosowując je do współczesnych potrzeb.”
Ogólnie rzecz biorąc wynagrodzenie emocjonalne motywuje pracowników i pozwala firmom rozwijać i wykorzystywać w pełni ich talent i umiejętności. Ta druga korzyść jest tak ważna, że omówimy ją bardziej szczegółowo nieco później.
Zmotywowany i usatysfakcjonowany pracownik to nie tylko kwestia odpowiednio dobrej wypłaty. Poczucie zadowolenia z wykonywanej pracy wymaga również czegoś, co można określić jako wynagrodzenie emocjonalnego.
Obejmuje ono ogólnie rzecz biorąc wszystkie korzyści niepieniężne, które firma zapewnia swoim pracownikom. Poświęć kilka minut na lekturę tego artykułu, aby dowiedzieć się, dlaczego wynagrodzenie emocjonalne jest tak ważne!
Wynagrodzenie emocjonalne i jego rodzaje
W zależności od danej firmy wynagrodzenie emocjonalne może przybierać wiele różnego rodzaju postaci. Są też jednak pewne podstawowe elementy, które mogą zapewnić podniesienie poziomu szczęścia i satysfakcji u pracowników. Należą do nich między innymi:
- Dobre i przyjazne środowisko pracy. Dobre środowisko pracy zapewni pracownikom odpowiednio dobre samopoczucie i efektywną pracę zespołową. Wykorzystanie usług ze strony psychologa biznesowego jest jednym ze sposobów skutecznego zarządzania konfliktami, które powstają między współpracownikami.
- Nieustanny rozwój osobisty i zawodowy. Zapewnienie pracownikom możliwości ciągłego szkolenia się i poszerzana umiejętności ma naprawdę kluczowe znaczenie. Kontynuacja edukacji w celu odświeżenia starych umiejętności i nabycia szeregu nowych to bardzo dobry sposób na motywację pracowników. Oferowanie pracownikom możliwości awansu może również przynieść bardzo pozytywne rezultaty.
- Zgodność z życiem osobistym. Udzielanie dni wolnych na wizyty lekarskie lub zajmowanie się sprawami osobistymi, zapewnianie elastycznego harmonogramu pracy, umożliwienie pracownikom pracy w domu raz w tygodniu lub udzielanie dni urlopu na realizację określonych celów to wspaniałe elementy, które należy uwzględnić jako atrakcyjne wynagrodzenie emocjonalne.
- Zapewnienie głosu w firmie. Słuchanie opinii pracowników przed podjęciem decyzji jest bardzo ważną kwestią. Są bowiem oni istotną częścią firmy i bez nich nic by nie działało w należyty sposób. Tak więc dając im prawo wyrażenia opinii i wysłuchanie ich oznacza wypracowanie w nich przekonania, że ich opinie i odczucia mają także dla nas znaczenie. A jak łatwo się domyślić, takie postępowanie może prowadzić do naprawdę pozytywnych konsekwencji.
„Najbardziej produktywna i skuteczna praca jest dziełem rąk szczęśliwego człowieka”.
-Victor Pauchet-
Znaczenie zatrzymania utalentowanych pracowników
W pewnym sensie dobre wynagrodzenie emocjonalne jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zatrzymania utalentowanych pracowników w firmie. Z drugiej jednak strony ważne jest również zatrudnienie odpowiednich osób. Każda firma ma w końcu swoje własne wartości i jeśli potencjalnie zatrudniona osoba nie pasuje do tych wartości, nie ma znaczenia, jak dobre jest oferowane przez Ciebie wynagrodzenie emocjonalne.
Dlatego też każda firma musi mieć pojęcie o tym, jak wygląda jej zdaniem „idealny pracownik”. Pomoże jej to również wybrać rodzaj wynagrodzenia emocjonalnego, które będzie ważne dla tego idealnego pracownika, a które nie będzie na tyle istotne, by wzbudzać niezdrową zawiść ze strony innych.
Zawsze warto nagradzać talent i umiejętności
Utalentowani ludzie są zawsze bardzo cennym dobrem. Mają oni wyjątkowo kreatywne umysły, które mogą pomóc w rozwoju biznesu. Dzięki temu firma będzie w stanie osiągnąć cele, które jeszcze do niedawna wydawały się dla niej nieosiągalne. Pracownicy tacy trafiają do kategorii „idealnych kandydatów”. A gdy już staną się pełnoprawną częścią zespołu, naprawdę poważnym błędem byłoby pozwolić im odejść. Zwłaszcza do konkurencji.
Dobre wynagrodzenie nie wystarcza już do utrzymania utalentowanych ludzi. Jeśli pojawi się inna firma oferująca im bardziej elastyczne godziny pracy, opiekę dla dzieci w miejscu pracy, kafeterię i pokój wypoczynkowy, czy też różne inne mniej lub bardziej atrakcyjne możliwości, taki pracownik prawdopodobnie zrezygnuje z pracy u Ciebie i zdecyduje się na wybranie konkurencyjnej oferty.
„Moim zadaniem jest sprawić, by cały zespół pracowników był wystarczająco dobry, by wszyscy mogli odnieść sukces”.
–Steve Jobs–
Wszyscy pracownicy potrzebują odpowiednio dobranego wynagrodzenia emocjonalnego. Dzięki temu mogą mieć oni poczucie, że ich praca jest znacząca dla firmy. Ponadto z pewnością docenią wszelkiego rodzaju możliwości rozwoju zawodowego. Gdy pracownicy zostaną w ten sposób zmotywowani, będą chcieli ciężko pracować tak, aby osiągnąć swoje cele.
Ogólnie rzecz biorąc udane i satysfakcjonujące miejsce pracy to takie, w którym wygrywają zarówno pracownicy, jak i sama firma. Postaraj się więc nigdy o tym nie zapominać.