Edukowanie to komunikacja, prowadzenie, wskazywanie drogi oraz uczenie naszych dzieci tego, co uważamy w życiu za ważne. Poprzez taki rodzaj edukacji przekazujemy im wartości, nasze idee oraz oczekiwania, nasze nawyki, nasz sposób na życie oraz to jak je postrzegamy. Rodzice zawsze chcą tego co najlepsze dla swoich dzieci, ale musimy również wiedzieć, jak przekazywać te lekcje i wskazówki.
Rozkazywanie, czy dzielenie się wiedzą?
Jest wiele sposobów edukowania dziecka. Jednym z nich jest droga przez autorytet, narzucanie woli, karanie i wymuszone posłuszeństwo. Taką formą edukacji “trenujemy” swoje dzieci za pomocą strachu i autorytetu. W większości przypadków dzieci są posłuszne bez zastanowienia i bez myślenia, chcą po prostu uniknąć negatywnych konsekwencji, jakie czekają ich w przypadku nieposłuszeństwa.
Istnieje jednak inne podejście do wychowania, które obejmuje szanowanie i wspieranie rozwoju naszego dziecka. Takie podejście podkreśla naukę powodu dla którego muszą robić określone rzeczy i zadaniem rodzica jest wspieranie swojego dziecka w trakcie tego procesu.
Dzieci uczą się poprzez doświadczenie, osiągając porozumienie oraz negocjując ze swoimi rodzicami. To z kolei wzbogaca ich samodzielność. Są odpowiedzialne za swoje małe decyzje i znają ich konsekwencje.
Może zainteresuje Cię też artykuł: Dziecko z dysleksją – jak sobie radzić?
Zasady i ograniczenia
Szanowanie i wspieranie rozwoju i dojrzewania naszych dzieci, nie oznacza, że dajemy im pełną kontrolę nad ich własną edukacją. Ważne jest by pamiętać, że to rodzice zawsze są przewodnikiem wskazującym drogę w procesie nauczania swoich dzieci. Dlatego też to rodzice tworzą edukacyjną ścieżkę, jakiej pragną dla swoich dzieci.
Dlatego ważne jest, by wyraźnie określać zasady i ograniczenia, które definiują granice naszego nauczania, ponieważ jasne jest, że nie wszystko jest odpowiednie dla naszego stylu życia i powinniśmy jasno to zakomunikować naszym pociechom.
Nauczanie szacunku
Ważne jest, by zachować jasność tego, co chcemy przekazać naszym dzieciom, dlatego koniecznie musimy znać nasze wartości. W ten sposób edukacja staje się przekazywaniem wartości za pomocą zasad i nawyków naszego codziennego życia, jasno wskazując na rzeczy, których nie chcemy przekazać swoim dzieciom.
Nauka wartości jest naturalna i spontaniczna. Przekazywane są one z pokolenia na pokolenie, za pomocą obserwacji, naśladowania i przede wszystkim języka niewerbalnego.
Oznacza to, że objaśniamy czego chcemy, czego nie chcemy i czego oczekujemy od naszych dzieci. Pozwalamy im też poznać nasze nastawienie, emocje i uczucia, pochwałę lub naganę. Oraz nieuchronne konsekwencje, jakie czekają na nich w wyniku danego postępowania.
Wychowanie pewnych siebie dzieci
Dzieci rosną zdrowe emocjonalnie, kiedy poznają życie w oparciu o własne doświadczenia oraz przy wsparciu i ochronie swoich rodziców. Ci rozumieją je, rozwiązują ich problemy i pomagają stawiać czoła przeciwnościom.
Kiedy dziecko staje się nastolatkiem, a później dorosłym, samo zadecyduje co zrobi ze wszystkim tym, czego nauczyło się w swoim życiu. Bez wątpienia dobra edukacja jest najlepszym bagażem na podróż przez życie.
Dzieci, które są pewne siebie, to takie które dorastały w komunikacji i zaufaniu do swoich rodziców. Ich rodzice towarzyszyli im w okresie dojrzewania i usamodzielniania. Uczyli ich, jak radzić sobie z emocjami takimi jak frustracja, złość, gniew, zazdrość i zawiść oraz ból.
Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić jako rodzice jest wspieranie rozwoju, osiągnięć, sukcesów, umiejętności, zdolności i potencjału naszych pociech. Zawsze okazujmy im przy tym miłość, troskę i uznanie, jakie czujemy w stosunku do nich.