Piękno jest tym, co znajduje się wewnątrz nas

Piękno jest tym, co znajduje się wewnątrz nas

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

“Nie jestem szczęśliwa z tego jaka jestem. Nie lubię swojego ciała. Nie wyglądam dobrze. Nienawidzę swoich zębów, mojej klatki piersiowej, moich bioder. Nadal mam mnóstwo kilogramów do zrzucenia, a nie potrafię nawet zrzucić kilku. Nigdy nie zbliżam się do innych, boję się oceniania. Wszyscy moi znajomi spotykają się z kimś, tylko nie ja.”

Brzmi znajomo? To dialog, jaki często ze sobą przeprowadzamy. Ten rodzaj mowy staje się swego rodzaju auto-sabotażem, który powoduje lęk, obniża naszą samoocenę i niszczy naszą miłość do samego siebie. Potępiamy nasze fizyczne piękno i zapominamy o najważniejszym – prawdziwe piękno znajduje się wewnątrz nas.

Piękno – pojęcie względne

Teraz zastanów się…co lubisz w sobie? Twoje oczy, twoje włosy, twoją życzliwość, twoją bezwarunkową lojalność? Z pewnością w głębi swojej duszy możesz odnaleźć setki odpowiedzi na to pytanie.

Motyl na dłoni

Za naszymi niepewnościami kryje się nieskończone piękno, które notorycznie kwestionujemy, co tylko wypełnia nas strachem.

Przeczytaj też: Poczucie własnej wartości – dlaczego jest aż tak ważne?

Swoimi myślami kształtujemy nasz obraz siebie, a z takimi przekonaniami nakładamy przebranie, które nie pozwala światu dostrzec, jacy naprawdę jesteśmy. Czasami jednak otaczający nas świat lepiej dostrzega nasze wewnętrzne piękno, niż potrafimy zrobić to sami.

“Widzieć właściwie można tylko sercem: to co najważniejsze, ukryte jest przed wzrokiem.”

Saint Exupery

To co się liczy to dusza, która kryje się pod wszelkimi przebraniami. To co niewidoczne. To co poza zasięgiem wzroku. Prawdziwe piękno jest wewnętrzne, jedyne, które nie zaniknie, którego nie można odebrać i dostrzegalne jest tylko okiem duszy.

To te, którego nie można zmierzyć, gdyż piękno tkwi w postępowaniu. Wszyscy troszczymy się o wygląd i staramy się nie wyglądać ekscentrycznie lub potykamy się z konwenansami, które więżą nas i nie pozwalają nam ukazać światu naszą wartość. Prawda jednak jest taka, że nie ma na świecie makijażu, który potrafiłby upiększyć złe serce. Uświadomienie sobie tego jest niezwykle ważne dla naszej samooceny.

Kobieta na dachu

“Zewnętrzne piękno jest jedynie urokiem chwili. Wygląd zewnętrzny nie zawsze jest odzwierciedleniem duszy.”

-Georg Sand-

Piękne wnętrze stworzone jest by kochać życie i pozbyć się próżni i negatywnych uczuć. Nie musisz udawać swojego piękna makijażem i modnymi ciuchami, ponieważ leży ono w głębi nas.

Bądź delikatny, nie pozwalaj sobie uodparniać się na ból. Stwórz swoje własne piękno, takie którego nie da się określić słowami, a tworzone jest przez drobne szczegóły. Klucz do wszystkiego tkwi w nas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.