Wybór partnera w zależności emocjonalnej, jakiego dokonują emocjonalnie zależne osoby, nie jest przypadkowy. W wielu przypadkach stanowi rezultat nieświadomego poszukiwania.
Dość często zdarza się, że osoby, które były kiedyś w szkodliwych i destrukcyjnych związkach powtarzają dokładnie te same wzorce z nowymi partnerami. Możesz mieć wrażenie, że nie masz szczęścia w miłości, co będzie wywoływało frustrację i ból. Jednak wybór partnera w zależności emocjonalnej nie ma w sobie niczego przypadkowego.
Szczęście nie prowadzi do nawiązywania więzi zawsze z tym samym typem ludzi. To Twoja podświadomość prowadzi Cię przez mrok. Dlatego też musisz uważnie analizować swoje decyzje i odkryć, co za nimi stoi.
“Póki Twoja podświadomość nie stanie się świadomością, będzie sterowała Twoim życiem i będziesz nazywać ją przeznaczeniem.”
-Carl G. Jung-
Wybór partnera w zależności emocjonalnej
Zależność emocjonalna to patologiczny styl tworzenia więzi, który bazuje na brakach emocjonalnych. Potrzeba aprobaty i lęk przed porzuceniem są tak silne, że ludzie często znoszą wykroczenie po wykroczeniu. Ich główny cel to zadbanie o to, aby związek się nie skończył.
Kiedy para zrywa ze sobą, zazwyczaj z powodu decyzji jednego z partnerów, zależny emocjonalnie partner traci oparcie, na którym polegał. Następnie doświadcza swego rodzaju objawów odstawienia, które sprawia, że jak najszybciej wiąże się z kimś innym.
Jednak taki wzorzec ma tendencję do powtarzania się, a dana osoba ponownie znajduje się w związku, który jest pełen konfliktów, niestabilny i bolesny.
Po kilku takich doświadczeniach taka osoba zaczyna się zastanawiać dlaczego zawsze angażuje się w romantyczne związki z oziębłymi partnerami, którzy się nad nią znęcają.
Dlaczego cały czas dryfujesz w kierunku osób, które jeszcze bardziej ranią Twoje poczucie własnej wartości? Musisz zrozumieć, że właśnie ten brak miłości do samej siebie prowadzi Cię do podświadomego wybieranie określonego typu partnera.
Jakie są cechy charakterystyczne partnera?
Podatność na idealizację
Osoby, które posiadają odpowiednią równowagę emocjonalną, starają się nawiązać więź z podobnymi osobami, aby stworzyć obopólną i symetryczną wymianę. Z kolei osoby zależne emocjonalnie odczuwają pociąg do ludzi, których uznają za lepszych od nich samych i często ich idealizują.
Ta domniemana wyższość nie oznacza, że dana osoba jest naprawdę wyjątkowa. Ich wysokie poczucie własnej wartości i nadmierna pewność siebie wzbudzają fascynację w zależnym emocjonalnie partnerze.
Osoby o typie zależnym wierzą, że w takich chełpliwych ludziach znajdą to, czego brakuje im samym: miłość do samych siebie. Właśnie dlatego często zdarza się, że osoba zależna jest o wiele zdolniejsza od swojego partnera, a mimo tego żadne z nich nie postrzega tego w ten sposób.
Narcyzm
Ta odmiana “wysokiego” poczucie własnej wartości przekłada się na narcyzm i egomanię. Obiekty westchnień osób zależnych są zazwyczaj skoncentrowane na samych sobie, manipulatorskie i brakuje im empatii. To oziębłe i niedostępne jednostki, które są zadowolone z siebie i uważają, że zasługują na wszystkie przywileje.
Ich nadmierne cenienie samych siebie idealnie uzupełnia brak doceniania siebie widoczny u osób zależnych emocjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ osoba zależna chwali narcyza i daje mu wszystko, na co według niego samego zasługuje.
Dominacja
Kolejna istotna cecha, która odgrywa znaczącą rolę, to tendencja do dominacji widoczna u nowego partnera. Pojawia się ponieważ jego nacyzm prowadzi go do poszukiwania i osiągania nadrzędnej pozycji w związku, zamieniając tych, którzy na to pozwolą, w swoich podwładnych.
Po raz kolejny pojawia się idealny dwumian. Dzieje się tak, bo osoba zależna emocjonalnie nie będzie przyćmiewała narcyza ze względu na swoje poczucie własnej wartości. Wręcz przeciwnie; będzie go podziwiała i stale chwaliła.
Poza tym ignoruje wady swojego partnera i znosi wszelkie zniewagi oraz pogardę.
Wybór typu partnera – idealne dopasowanie
Po przeanalizowaniu tych cech staje się jasne, że związek osoby zależnej emocjonalnie z narcyzem wcale nie zdarza się aż tak rzadko. Ich cechy charakteru i wady doskonale się uzupełniają, co oznacza, że każdy z partnerów otrzymuje to, czego nieświadomie poszukuje.
To nie jest świadoma ani rozmyślna decyzja. Żadna osoba nie wybrałaby z własnej woli związku z kimś, kto będzie ją wykorzystywać lub będzie się nad nią znęcać. Jednak ten cykl będzie będzie się ciągnął, póki osoba zależna emocjonalnie nie będzie miała odwagi dostrzec braków.
Dlatego też powinnaś zachować ostrożność, jeśli identyfikujesz się z powyższymi cechami i często znajdujesz się w asymetrycznych i krzywdzących związkach. Przeanalizuj co doprowadziło Cię do sytuacji, w której się obecnie znajdujesz i postaraj się poznać jego pochodzenie.
Jedynie dzięki pracy nad swoim poczuciem własnej wartości będziesz w stanie pozbyć się swoich lęków i niedoskonałości. Sama widzisz, że tylko wtedy będziesz gotowa, aby znaleźć się w pełnym miłości i szacunku związku, w którym zarówno Ty, jak i Twój partner będziecie równi.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Castelló, J. (2000). Análisis del concepto dependencia emocional. Recuperado el, 25.
- Tello Carrillo, J. D. C. (2016). Autoestima y dependencia Emocional en los Adolescentes de Tercero de Bachillerato de la Unidad Educativa Salcedo (Bachelor’s thesis, Universidad Técnica de Ambato-Facultad de Ciencias de la Salud-Carrera Psicología Clínica).