Wirtualne ćwiczenia dla dzieci i korzyści z nich płynące

Wirtualne ćwiczenia dla dzieci są niezwykle cennym zasobem podczas okresu przymusowego odosobnienia. Obecnie możemy korzystać z technologii wraz z naszymi dziećmi, aby móc regularnie ćwiczyć w domu.
Wirtualne ćwiczenia dla dzieci i korzyści z nich płynące

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Wiele osób twierdzi, że kryzysy to także możliwości. Przykładem tego podczas globalnej pandemii, która spowodowała międzynarodowe zamknięcie ludzi w domach z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, jest to, że wielu rodziców odkryło wirtualne ćwiczenia dla dzieci i płynące z nich korzyści.

Musimy pamiętać, że dzieci są w wieku, w którym najszybciej przebiega u nich rozwój intelektualny i fizyczny. Oznacza to, że potrzebują miejsca do biegania i odkrywania oraz przestrzeni do rozrabiania (w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu), skakania, krzyczenia i uczenia się z otoczenia.

Jednak nie zawsze jest możliwe, aby dzieci spędzały tyle czasu na zabawie na świeżym powietrzu, ile byśmy chcieli. W takich sytuacjach mogą się u nich objawiać frustracja i niepokój. Jednym z narzędzi, którymi dysponujemy w tych trudnych obecnie czasach, są wirtualne ćwiczenia dla dzieci.

„Jesteśmy tym, co najczęściej robimy. Doskonałość nie jest więc aktem, ale nawykiem ”.
-Arystoteles-

Wirtualne ćwiczenia dla dzieci są niezwykle cennym zasobem podczas okresu przymusowego odosobnienia. Obecnie możemy korzystać z technologii wraz z naszymi dziećmi, aby móc regularnie ćwiczyć w domu.

Wirtualne ćwiczenia dla dzieci – zalety

Kiedy dzieci muszą spędzać zbyt dużo czasu w zamkniętym pomieszczeniu z bardzo ograniczoną swobodą ruchów, gromadzą w sobie nadmiar energii, którą muszą w jakiś sposób uwolnić lub po prostu zużyć. I właśnie jedną z najlepszych opcji służących do tego celu są wirtualne ćwiczenia dla dzieci. Mają one mnóstwo zalet, wśród których najważniejszymi są:

Rozrywka i zajęcie przez długi czas

Dzisiaj, dzięki platformom takim jak YouTube lub stara konsola do gier Nintendo Wii, dzieci mogą bawić się ćwicząc, poruszając się i ciesząc się wrażeniami wytwarzanymi przez ich ciała. A także się zmęczyć w zdrowy sposób.

Dlatego wykorzystaj te platformy jako okazję do nauczenia ich aktywności fizycznej. Spędzaj czas razem z nimi, śmiej się, a przede wszystkim bądź razem z nimi.

Zużycie nadmiaru energii

Jeśli dzieci gromadzą w sobie energię, nie będą się wysypiać zbyt dobrze. Będą więc bardziej niespokojne, nerwowe, a nawet drażliwe lub zrzędliwe.

Ćwiczenia dla dzieci pokazują im nową, codzienną rutynę

Wirtualne ćwiczenia mogą pomóc dzieciom w ustaleniu lub utrzymaniu nowej rutyny, ponieważ mogą stać się kolejną rzeczą do zrobienia w ciągu dnia. Dlatego też Twoje dzieci będą wiedziały, że muszą od teraz ćwiczyć przez kilka minut każdego dnia.

Dzieci z piłkami

Właśnie dlatego wirtualne ćwiczenia pomagają im poczuć się bezpieczniej, stabilniej i mniej zestresowanymi. Jest to również dobry sposób, aby dowiedzieć się, że kreatywność może pomóc im uwolnić energię i pozwolić im poczuć się lepiej na ciele i na duchu.

Jak organizować wirtualne ćwiczenia dla dzieci?

Podkreśliliśmy trzy z wielu psychologicznych zalet wirtualnych ćwiczeń. Jak łatwo dostrzec, pozwalają one zachować formę fizyczną i spędzać czas z rodziną. W konsekwencji poprawia to kontakty rodzinne i tworzy silniejsze więzi w domu.

Ale jak wprowadzić wirtualne ćwiczenia dla dzieci do swojego codziennego harmonogramu? Na szczęście nowe technologie i Internet sprawiają, że jest to bardzo łatwe zadanie. Oto trzy idealne opcje do tego celu:

Dziecko ćwiczące z ojcem
 • Korzystanie ze sprzętu domowego. Jeśli nie masz połączenia z Internetem (a nawet jeśli masz), możesz wybrać sprzęt starszej generacji, który nie kosztuje dziś już zbyt wiele. Najlepsza do tego celu będzie konsola do gier Wii z kilkoma grami do ćwiczeń. Ponadto opracowano także inne rozwiązania dla PlayStation 2, 3 lub 4 i Xboksa.
 • Korzystanie z aplikacji mobilnych. Są przeznaczone do wykonywania wirtualnych ćwiczeń w dowolnym miejscu. Są naprawdę przydatne, w większości przypadków bezpłatne i udostępniają liczne rodzaje ćwiczeń i programów treningowych.
 • Ćwiczenia publikowane w Internecie. Obecnie istnieje wiele kanałów w Internecie, głównie na platformach takich jak YouTube, ale także w sieciach społecznościowych i witrynach internetowych. Na nich trenerzy i eksperci publikują sesje o różnej długości i o różnych poziomach zaawansowania, w zależności od wieku, poziomu sprawności, płci i tak dalej. Ponadto wiele z nich oferuje transmisje na żywo, na wypadek gdybyś chciał ćwiczyć razem z autorami tych programów, co stanowi ciekawą formę zachęty zachętę.

Korzyści dla zdrowia i psychiki

Dzięki wirtualnym ćwiczeniom Twoje dzieci będą cieszyć się doskonałymi korzyściami fizycznymi, takimi jak:

 • Lepiej wyrzeźbione mięśnie.
 • Poprawiona szybkość, elastyczność i zwinność.
 • Zwiększona świadomość własnego ciała.
 • Zwiększona energia.
 • Lepsza równowaga.
 • Wyższa skuteczność oddychania.
 • Usprawnione poczucie równowagi i sprawność motoryczna.
 • Wyższy poziom relaksu i spokoju.

Teraz, gdy znasz zalety wirtualnych ćwiczeń dla dzieci, dlaczego ich nie wypróbujesz wraz ze swoimi pociechami?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Casimiro Andujar, A. J. (1999). Comparación, evolución y relación de hábitos saludables y nivel de condición física-salud en escolares, entre final de Educación Primaria (12 años) y final de Educación Secundaria Obligatoria (16 años). Tesis doctoral. Servicio de publicaciones de la Universidad de Almería: Almería.

 • Lacasa, P. (2011). Los videojuegos: aprender en mundos reales y virtuales. Ediciones Morata SL: San Sebastián de los Reyes.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.