Wiele osób twierdzi, że kryzysy to także możliwości. Przykładem tego podczas globalnej pandemii, która spowodowała międzynarodowe zamknięcie ludzi w domach z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, jest to, że wielu rodziców odkryło wirtualne ćwiczenia dla dzieci i płynące z nich korzyści.
Musimy pamiętać, że dzieci są w wieku, w którym najszybciej przebiega u nich rozwój intelektualny i fizyczny. Oznacza to, że potrzebują miejsca do biegania i odkrywania oraz przestrzeni do rozrabiania (w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu), skakania, krzyczenia i uczenia się z otoczenia.
Jednak nie zawsze jest możliwe, aby dzieci spędzały tyle czasu na zabawie na świeżym powietrzu, ile byśmy chcieli. W takich sytuacjach mogą się u nich objawiać frustracja i niepokój. Jednym z narzędzi, którymi dysponujemy w tych trudnych obecnie czasach, są wirtualne ćwiczenia dla dzieci.
„Jesteśmy tym, co najczęściej robimy. Doskonałość nie jest więc aktem, ale nawykiem ”.
-Arystoteles-
Wirtualne ćwiczenia dla dzieci są niezwykle cennym zasobem podczas okresu przymusowego odosobnienia. Obecnie możemy korzystać z technologii wraz z naszymi dziećmi, aby móc regularnie ćwiczyć w domu.
Wirtualne ćwiczenia dla dzieci – zalety
Kiedy dzieci muszą spędzać zbyt dużo czasu w zamkniętym pomieszczeniu z bardzo ograniczoną swobodą ruchów, gromadzą w sobie nadmiar energii, którą muszą w jakiś sposób uwolnić lub po prostu zużyć. I właśnie jedną z najlepszych opcji służących do tego celu są wirtualne ćwiczenia dla dzieci. Mają one mnóstwo zalet, wśród których najważniejszymi są:
Rozrywka i zajęcie przez długi czas
Dzisiaj, dzięki platformom takim jak YouTube lub stara konsola do gier Nintendo Wii, dzieci mogą bawić się ćwicząc, poruszając się i ciesząc się wrażeniami wytwarzanymi przez ich ciała. A także się zmęczyć w zdrowy sposób.
Dlatego wykorzystaj te platformy jako okazję do nauczenia ich aktywności fizycznej. Spędzaj czas razem z nimi, śmiej się, a przede wszystkim bądź razem z nimi.
Zużycie nadmiaru energii
Jeśli dzieci gromadzą w sobie energię, nie będą się wysypiać zbyt dobrze. Będą więc bardziej niespokojne, nerwowe, a nawet drażliwe lub zrzędliwe.
Ćwiczenia dla dzieci pokazują im nową, codzienną rutynę
Wirtualne ćwiczenia mogą pomóc dzieciom w ustaleniu lub utrzymaniu nowej rutyny, ponieważ mogą stać się kolejną rzeczą do zrobienia w ciągu dnia. Dlatego też Twoje dzieci będą wiedziały, że muszą od teraz ćwiczyć przez kilka minut każdego dnia.
Właśnie dlatego wirtualne ćwiczenia pomagają im poczuć się bezpieczniej, stabilniej i mniej zestresowanymi. Jest to również dobry sposób, aby dowiedzieć się, że kreatywność może pomóc im uwolnić energię i pozwolić im poczuć się lepiej na ciele i na duchu.
Jak organizować wirtualne ćwiczenia dla dzieci?
Podkreśliliśmy trzy z wielu psychologicznych zalet wirtualnych ćwiczeń. Jak łatwo dostrzec, pozwalają one zachować formę fizyczną i spędzać czas z rodziną. W konsekwencji poprawia to kontakty rodzinne i tworzy silniejsze więzi w domu.
Ale jak wprowadzić wirtualne ćwiczenia dla dzieci do swojego codziennego harmonogramu? Na szczęście nowe technologie i Internet sprawiają, że jest to bardzo łatwe zadanie. Oto trzy idealne opcje do tego celu:
- Korzystanie ze sprzętu domowego. Jeśli nie masz połączenia z Internetem (a nawet jeśli masz), możesz wybrać sprzęt starszej generacji, który nie kosztuje dziś już zbyt wiele. Najlepsza do tego celu będzie konsola do gier Wii z kilkoma grami do ćwiczeń. Ponadto opracowano także inne rozwiązania dla PlayStation 2, 3 lub 4 i Xboksa.
- Korzystanie z aplikacji mobilnych. Są przeznaczone do wykonywania wirtualnych ćwiczeń w dowolnym miejscu. Są naprawdę przydatne, w większości przypadków bezpłatne i udostępniają liczne rodzaje ćwiczeń i programów treningowych.
- Ćwiczenia publikowane w Internecie. Obecnie istnieje wiele kanałów w Internecie, głównie na platformach takich jak YouTube, ale także w sieciach społecznościowych i witrynach internetowych. Na nich trenerzy i eksperci publikują sesje o różnej długości i o różnych poziomach zaawansowania, w zależności od wieku, poziomu sprawności, płci i tak dalej. Ponadto wiele z nich oferuje transmisje na żywo, na wypadek gdybyś chciał ćwiczyć razem z autorami tych programów, co stanowi ciekawą formę zachęty zachętę.
Korzyści dla zdrowia i psychiki
Dzięki wirtualnym ćwiczeniom Twoje dzieci będą cieszyć się doskonałymi korzyściami fizycznymi, takimi jak:
- Lepiej wyrzeźbione mięśnie.
- Poprawiona szybkość, elastyczność i zwinność.
- Zwiększona świadomość własnego ciała.
- Zwiększona energia.
- Lepsza równowaga.
- Wyższa skuteczność oddychania.
- Usprawnione poczucie równowagi i sprawność motoryczna.
- Wyższy poziom relaksu i spokoju.
Teraz, gdy znasz zalety wirtualnych ćwiczeń dla dzieci, dlaczego ich nie wypróbujesz wraz ze swoimi pociechami?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Casimiro Andujar, A. J. (1999). Comparación, evolución y relación de hábitos saludables y nivel de condición física-salud en escolares, entre final de Educación Primaria (12 años) y final de Educación Secundaria Obligatoria (16 años). Tesis doctoral. Servicio de publicaciones de la Universidad de Almería: Almería.
Lacasa, P. (2011). Los videojuegos: aprender en mundos reales y virtuales. Ediciones Morata SL: San Sebastián de los Reyes.