Wady rozwojowe twarzy i ich nieoczekiwane skutki

Wady rozwojowe twarzy lub blizny na twarzy mogą mieć wpływ na psychikę. Przeczytaj wszystko o tym interesującym temacie w naszym artykule!
Wady rozwojowe twarzy i ich nieoczekiwane skutki

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2021

Struktura Twojej skóry i wady rozwojowe twarzy mają ogromny wpływ na rozwój Twojej tożsamości jako całości, zwłaszcza tożsamości społecznej.

Rozpoznajesz innych ludzi po ich twarzy, a nie po rękach, nogach czy ciele. W niektórych społeczeństwach europejskich ludzie od razu dostrzegają wady rozwojowe twarzy, blizny lub bardzo wyraźne zmarszczki.

Zależnie od kontekstu skutki deformacji twarzy mogą wahać się od umiarkowanych do ciężkich. W niektórych przypadkach ich wpływ na stan emocjonalny osoby może być bardzo silny. Jest to szczególnie ważne, gdy blizny te pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Ewentualnie może się to zdarzyć w środowiskach, w których ludzie cenią wygląd fizyczny.

„Z cierpienia wyłoniły się najsilniejsze dusze; najbardziej masywne postacie są pokryte bliznami.”

– Khalil Gibran –

Wady rozwojowe twarzy i interakcje społeczne

Osoby z fizycznymi różnicami mają zwykle określone interakcje ze światem. Badanie wykazało, że wiele osób reaguje na osoby z wadami rozwojowymi lub śladami, zachowując dystans lub odwracając wzrok. Chociaż mogą wydawać się małymi gestami, mogą mieć duży wpływ psychologiczny.

Są subtelnymi środkami odrzucenia, z którymi ludzie z fizycznymi różnicami muszą sobie radzić na co dzień.

Twarz z dużą blizną

Z drugiej strony, te różnice na twarzy są niechciane w miejscach publicznych. Ktoś z „normalną” twarzą nie musi sobie radzić z uwagą nieznajomych. Jednak w przypadku osób z wadami rozwojowymi twarzy wielu nieznajomych zwraca uwagę na te cechy. Czasami mogą nawet mówić niechciane komentarze na ich temat.

Zasadniczo to tak, jakby nie mieli prawa być anonimowi. Zawsze są przedmiotem publicznej uwagi.

Blizny na twarzy i przeznaczenie

Ludzie zwykle patrzą na twarz innej osoby, kiedy o niej mówią. Świadomie lub nieświadomie twarze przypominają o pewnych symbolach. Na przykład w wiadomościach pojawiła się historia o rodzinie z Ekwadoru, która odrzuciła swoją córkę, ponieważ urodziła się z wielkim fioletowym znamieniem na twarzy.

Odebrali to jako oznakę nieszczęścia z powodu pewnych przesądów, w które wierzyli, dlatego postanowili ją porzucić.

Ludzie mogą kojarzyć wady rozwojowe twarzy z „brzydką”, „złą” lub „złowieszczą” symboliką. Badanie, które naukowcy przeprowadzili w Europie w 2008 roku pokazuje, że nawet 56% osób z tego typu rysami twarzy wykazuje oznaki depresji.

Depresja

Co zaskakujące, inne badanie przeprowadzone przez naukowców w Wielkiej Brytanii wykazało, że nastolatki z rozszczepem podniebienia lub wrodzonymi wadami twarzoczaszki wykazywały wyższy poziom samoakceptacji niż osoby o normalnych twarzach. Jednak w tym badaniu nie omówiono możliwych powodów, dla których tak się stało.

Droga do samoakceptacji

Osoby z deformacjami twarzy, bliznami potrądzikowymi lub innymi widocznymi zmianami na twarzy mogą mieć trudności. Takie warunki mogą łatwo prowadzić do izolacji. Ewentualnie mogą wywołać poczucie wstydu.

Ta sama grupa badaczy, która przeprowadziła badanie w 2008 roku, odkryła, że połowa ich badanej grupy z wadami rozwojowymi twarzy miała problemy z samooceną. Ponadto 21% cierpiało na lęki, a 26% było ogólnie złych i sfrustrowanych życiem.

Podobnie jak w przypadku wielu innych trudnych sytuacji życiowych, ludzie mają możliwość radzenia sobie z możliwymi psychologicznymi skutkami wad rozwojowych twarzy i przezwyciężania ich. Kluczem jest skupienie się na samoakceptacji. Chociaż nie jest to proces pozbawiony wzlotów i upadków, jest możliwy do osiągnięcia.

Izolacja a wady rozwojowe twarzy

Osoba z widocznymi wadami rozwojowymi powinna szukać pomocy psychologicznej, jeśli jej potrzebuje, ponieważ badania pokazują, że ci, którzy stoją przed dużymi wyzwaniami i pokonują je, stają się mądrzejsi. Rozwijają także lepsze zasoby psychiczne, które mogą pomóc im lepiej żyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.