W jaki sposób niepokój wpływa na związki?

Kobieta odczuwająca niepokój - jak niepokój wpływa na związki

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się w jaki sposób niepokój wpływa na związki.

Niepokój wpływa na związki i może sprawić, że będziesz czuć się nieswojo, nawet jeśli nie ma niczego, czego miałbyś się bać. Gdy boisz się rozmawiać z innymi, pojawia się niepokój społeczny.

Niepokój to nie to samo co nieśmiałość, chociaż wiele osób może tak twierdzić. To nie nastrój. To bycie uwarunkowanym przez doświadczenia z przeszłości ponieważ nie udało Ci się ich pokonać.

Gdy rozmawiasz z kimś nowym i zaczynasz odczuwać niepokój z tego powodu, będzie Ci bardzo trudno nawiązać więzi z innymi. Niepokój wpływa na Twoje szanse tworzenia dobrych związków.

“Niepokój to największy zabójca miłości. Sprawia, że inni czują się jakby trzymał się ich ktoś, kto tonie. Chcesz o uratować, ale wiesz, że zadusi Cię swoją paniką.”

-Anais Nin-

Kobieta patrząca w komputer chłopaka

Konsekwencje przywiązania i niepokoju

Przywiązanie pozwala Ci po raz pierwszy nawiązać z kimś kontakt. Już jako dziecko zaczynasz poszukiwać związków, najpierw ze swoją matką, która ma Cię chronić, a jednocześnie pomagać Ci rozumieć świat.

Przywiązanie odgrywa bardzo istotną rolę we wczesnym dzieciństwie i jest niezwykle istotne w rozwoju jednostki. Istnieje związek między przywiązaniem a zdrowiem psychicznym. Dostępna matka, która jest wrażliwa na potrzeby swojego dziecka, stanowi gwarancję dobrego stanu psychicznego.

Niepokój wywiera na nas wpływ podczas tego etapu rozwoju z powodu lęku separacyjnego. Odczuwamy niepokój, gdy jesteśmy oddzieleni od naszych opiekunów.

Niepokój wpływa na naszą stabilność psychiczną oraz sprawia, że podejrzewamy nasze środowisko, ponieważ nie mamy nikogo, kto może nas stale chronić.

Mama rozmawiająca z obrażoną córką

Dzieciństwo i okres nastoletni

W dzieciństwie i w okresie nastoletnim Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne osiągają szczytowe wartości. Właśnie wtedy zaczynasz rozwijać swoje związki.

Od trzeciego do szóstego roku życia Twoje życie kręci się wokół umówionych spotkań w celu wspólnej zabawy z rówieśnikami. Uważasz każdego, kto się z Tobą bawi, za swojego przyjaciela. Po raz pierwszy uczysz się o zasadach z zabaw. Podczas tego etapu zaczynasz się orientować kto znajduje się w Twoim kręgu społecznym.

Kiedy kończysz 11. rok życia, zaczynasz rozumieć, że należysz do kultury, która rządzi się własnymi zasadami społecznymi. Czasami uczysz się tego poprzez miłość i zrozumienie, zaś innym razem poprzez stanowczość i złośliwość.

To może wywoływać niepokój i sprawić, że zaczniesz rozważać cenzorowanie samego siebie. Jednocześnie możesz zacząć obawiać się na tyle, że nie będziesz chciał podejmować żadnego działania.

Twój okres nastoletni to lata, które zdefiniują Twoją dorosłość. Musisz znaleźć równowagę między tym kim jesteś w domu, kim jesteś w szkole i kim jesteś w towarzystwie swoich przyjaciół. Musisz odnaleźć własną tożsamość.

Zmartwiona starsza para - jak niepokój wpływa na związki?

W jaki sposób niepokój wpływa na związki?

W okresie nastoletnim możesz mieć trudności z nawiązaniem więzi z innymi osobami. Może kryć się za tym choćby niepokój, którego doświadczyłeś wcześniej, zwłaszcza w momentach odrzucenia. Takie zachowanie jest znane jako niepokój społeczny i wpływa na to w jaki sposób odnosisz się do innych.

To może sprawić, że zaczniesz spodziewać się odrzucenia, nie próbując nawet nawiązać kontaktu. Zaczniesz zachowywać się osoba odrzucona. Kiedy w końcu nawiążesz z kimś więź, Twój niepokój sprawi, że będziesz zachowywać się jak osoba zależna lub podległa.

Niepokój może również nie pozwalać Ci wychodzić i poznawać nowych ludzi. To idealna wymówka, aby nie angażować się w związki z innymi.

Coś tak prostego jak rozmowa z kimś innym staje się trudnym zadaniem. Może poczuć wpływ niepokoju, gdy zaczniesz wynajdywać przeszkody w swoich związkach. To może w znaczący sposób uszkodzić Twoje zdrowie psychiczne.

Mimo tego wszystkiego, co przeżyłeś, musisz zacząć oduczać się tego, co do tej pory poznałeś. Przyjrzyj się swojej przeszłości, rusz do przodu i zacznij odbudowywać swoje życie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Chorot, P. (1991). Teoría de la incubación de la ansiedad: evidencia empírica. Revista de psicología general y aplicada: Revista de la Federación Española de Asociaciones de Psicología, 44(4), 435-445.

Scroll to Top