Jeśli okazja nie przychodzi sama, otwórz jej drzwi

Jeśli okazja nie przychodzi sama, otwórz jej drzwi

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

W życiu przede wszystkim prawdą jest, że jeśli chcemy osiągnąć nasze cele i marzenia, musimy wyjść ich szukać i nie zaprzestawać w naszych wysiłkach. Dopiero wówczas może spotkać nas długo wyczekiwana okazja.

Jeśli nie wyjdziemy na zewnątrz i nie złapiemy jej za rękę, okazja może uciec nam sprzed nosa – czasem znajduje się wprost przed nami, a czasami tysiące kilometrów w oddali… jasne jednak jest, że nie będzie stale na nas czekać.

Okazja – pojawia się sama czy trzeba ją łapać?

Często narzekamy, że nie żyjemy takim życiem, o jakim zawsze myśleliśmy, nie pracujemy tam gdzie chcieliśmy, lub że okazja na którą czekaliśmy nigdy nie wystąpiła. Należy się jednak zastanowić, czy tak naprawdę zapracowałeś na to co chciałeś osiągnąć, czy po prostu chciałeś by to się stało?

Nie mam na myśli poświęcenia popołudnia lub jednego dnia, ale zainwestowania całego czasu, wysiłku, pożądania, determinacji i wytrwałości.

Zabawa w pilota

Szybkie rozwiązania takich spraw, zazwyczaj nie działają. Wymagają połączenia odpowiedniego nastawienia, umiejętności jak i samozaparcia oraz pasji, do tego co robimy. Musimy mieć również wolę do pracy nad alternatywnymi rozwiązaniami oraz posiadać dużą tolerancję na frustrację.

Okazja w większości przypadków wymaga pracy i długich konstrukcji. To raczej ty ją stwarzasz i budujesz… Musisz jasno określać to czego pragniesz w swoim życiu i nie bać się po to sięgać.

Przeczytaj też artykuł: Rozwój emocjonalny i jego cechy

Jak to zrobić?

Określaj swoje cele, proste i konkretne: jeśli masz tylko ogólne pojęcie o swoich marzeniach, określ poszczególne etapy, które znajdą się na drodze do twojego celu. Zachowaj jednak świadomość, że jest to proces.

Tak jak w każdym procesie, musisz podejmować ryzyko. Z pewnością możesz wykorzystać doświadczenie z przeszłości, kiedy udało ci się coś osiągnąć, aby lepiej zrozumieć to zjawisko i dać sobie potrzebne wsparcie, nawet jeśli byłeś wtedy młodszy lub miałeś wzorzec do naśladowania.

Miej na uwadze, że to ryzyko wymaga, abyś brał odpowiedzialność za swoje decyzje. Przestań obwiniać innych, lub okoliczności i mej odwagę chwycić swoje życie za ster.

Bąbelki

Na twojej drodze napotkasz przeszkody i obawy, niepewności i rozczarowania, a czasami będziesz po prostu wolał się poddać. To wszystko jest jednak częścią tego procesu. Często wspominam ten tekst z filmu Into the Wild, kiedy główny bohater mówi, że w życiu nieważne jest, aby być silnym, lecz aby czuć się silnym.

Po prostu spróbuj

Wierz w to, że możesz osiągnąć cel i bierz się za niego! Mimo że czasami będzie ci się wydawać, że użyłeś odpowiednich zasobów i umiejętności, czy też podjąłeś dobrą decyzję, to i tak nadal czasami będziesz zakłopotany. Jak to jest dowiesz się, kiedy wyruszysz w drogę.

Każdy kryzys, każda chwila zakłopotania i każda porażka jest okazją, by zbliżyć się nieco do swojego celu.

Kwiat w skale

Nie bój się możliwości poprawiania i wyciągania wniosków ze swoich błędów. To właśnie one dadzą ci doświadczenie i zbliżą cię jeszcze bardziej, do tego czego pragniesz. Jeśli celujemy w spełnienie swoich marzeń, nasza ścieżka ma wymiar zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny.

Daje nam okazję do lepszego poznania samych siebie, do zagłębienia się w naszym jestestwie i to jest prawdziwa wartość. Dlatego kiedy czegoś pragniesz, sięgaj po to, otwórz wszystkie możliwości i otwieraj wszystkie drzwi, których potrzebujesz, aby iść dalej.

To ty wybierasz materiał, formę, kolor i szerokość zamka, następnie szukasz klucza, który zabierze cię na drugą stronę, tam gdzie czeka na ciebie to czego pragniesz. Mówiąc w skrócie, to ty decydujesz się na odpowiednie nastawienie i sam wykonujesz kroki w kierunku celu. Bądź konsekwentny, wytrwały i walcz.

Jak powiedział kiedyś Machado: Podróżniku, wiedz że nie ma ścieżki. Ścieżka wytyczana jest naszymi krokami…

 

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.