Emocje pozwalają nam nawiązywać kontakt z innymi, ale mimo to staramy się je ukrywać. Istnieją 4 niezbędne lub podstawowe emocje (choć niektórzy twierdzą, że jest ich więcej): smutek, złość, strach i radość. Z tej grupy tylko jedna jest tą, którą uważamy za pozytywną. Jest to jednak wartość, którą narzuca społeczeństwo; nie jest ona nieodłączna. Dlatego też odróżnienie rzeczy negatywnych od pozytywnych może być przeszkodą, jeśli chcesz uwolnić swoje emocje.
Z powodu doświadczeń, jakie zdobyliśmy, kiedy czuliśmy się wrażliwi i zranieni, zaczynamy ukrywać nasz smutek, projektując obraz siły. Nie wyrażamy naszego gniewu, ponieważ boimy się dezaprobaty innych. Ukrywamy lęk, który powoduje, że kontrolujemy naszą radość, ponieważ niejednokrotnie nie chcemy zwracać na siebie uwagi spontanicznie wyrażając emocje.
Uwolnić swoje emocje – to nie jest łatwa sprawa.
“Wątpliwości, obawy i niepewność uniemożliwiają nam wyrażenie tego, co z natury powinno być wyrażone”
1. Jeśli chcesz uwolnić swoje emocje: pamiętaj, że są ważne
Wymienione wyżej sytuacje są wynikiem “niedoceniania” własnych emocji i ich znaczenia w porównaniu np. z inteligencją. Możesz myśleć, że emocje cię osłabiają. Myślenie tak cały czas tłumi je tylko i powoduje wiele problemów.
Nie przywiązując wagi do emocji, stajesz się ekspertem od “przełykania” wszystkiego, czego nie chcesz odczuwać. Ale to na dłuższą metę sprawi, że poczujesz się bardzo źle. Przekonasz się, że nagromadzonymi emocjami bardzo trudno jest sobie poradzić. Będziesz walczył o kontrolę i zaczniesz się dusić.
Czy chcesz, aby emocje cię przytłaczały podczas spotkania w pracy, powodując, że eksplodujesz przy najmniejszym problemie? Chcesz naskoczyć na przyjaciółkę z powodu zazdrości, którą ukrywasz od miesięcy? Jeśli kiedykolwiek przeszedłeś przez takie sytuacje lub chcesz ich uniknąć – jeśli chcesz uwolnić swoje emocje – nadszedł czas, aby zmienić sposób podejścia do zarządzania nimi.
2. Bądź świadom tego, że uwalniasz emocje
Być może próbowałeś uwolnić swoje emocje raz i skończyło się to okropnym poczuciem winy. Dzieje się tak, gdy wyrażasz swoje emocje, nie będąc tego świadomym. Pamiętaj, że musimy mówić o tym , co czujemy w prawidłowy sposób i szanować drugą osobę.
Brak świadomości jest również widoczny, gdy tak bardzo tłumisz emocje, że wybuchasz spontanicznie. Jeśli to robisz, nie masz litości i nie obchodzi cię, kto stanie na twojej drodze.
Dlatego lepiej jest wyrazić emocje na własnych warunkach i wtedy, gdy masz nad nimi kontrolę. Otwórz oczy i spróbuj wczuć się w uczucia osoby stojącej przed tobą. W ten sposób nie będziesz ranić ani jej ani siebie, jak z pewnością zrobisz to nie wiedząc, jak dobrze poradzić sobie z sytuacją.
3. Nie czekaj, wyrażaj emocje, kiedy tego potrzebujesz
Kluczem do powstrzymania emocji przed wymknięciem się spod kontroli jest wyrażanie siebie w razie potrzeby. Nie oznacza to jednak, że możesz to zrobić w każdej sytuacji. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub podobnej sytuacji wyrażanie silnych emocji nie byłoby właściwe .
Jednak w takich przypadkach powinieneś upewnić się, że wyrazisz te emocje tak szybko, jak to tylko będzie stosowne. Gdzie czujesz się wystarczająco bezpiecznie, aby uwolnić swoje emocje? Gdzie będziesz mieć wystarczającą pewność, by móc wyrazić to, co tkwi w twoim wnętrzu? Idź tam i otwórz się.
Jeśli czujesz złość, uderz poduszkę, kopnij piłkę. Jeśli się boisz, pozwól sobie na drżenie. Płacz, jeśli jesteś smutny. Krzycz, jeśli chcesz krzyczeć. Poproś kogoś o przytulenie, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.
4. Strzeż się cyklicznych emocji
Emocje zwykle nie trwają zbyt długo. Pomyśl o radości: jest chwilowa. Nie trwa godzinami. Jednak kiedy emocja trwa dłużej niż to “normalne”, przechodzimy od mówienia o emocji do mówienia o stanie emocjonalnym.
Na przykład, możesz czuć się smutny, ale jeśli ten smutek zaczyna przejmować twoje myśli i krążysz w kółko, stając się niespokojny, więzisz tę emocję i uniemożliwiasz jej podążanie naturalnym biegiem.
Musimy nauczyć się odróżniać, kiedy powinniśmy pozwolić emocjom odejść. Uważać, aby zbyt długo nie karmić tych myśli naszą niepewnością, obawami i przekonaniami. Czasami robimy z igły widły.
5. Uwzględnij swoje środowisko
Jeśli znajdziesz się w środowisku, w którym ciągle mówi się “nie płacz”, ” zbyt dużo sie uśmiechasz” lub “nie wściekaj się”, wiedz, że masz prawo wyrazić siebie. Zrób to z szacunku dla siebie i innych.
Ważną rzeczą jest byś nie przestawał wyrażać tego, co czujesz, ponieważ inni się tym denerwują. Choć społeczeństwo stara się nas nauczyć ukrywania emocji, nie jest to zdrowy wybór. Jeśli chcesz wyrazić swoje emocje, zrób to. Nie ma w tym nic złego!
“Kiedy wyrażasz swoje emocje, pamiętaj: nie krzywdź siebie, nie krzywdź innych.”
-Martha Sialer-
Przez całe nasze życie nieustannie mówi nam się, aby nie wyrażać emocji. W rezultacie wpadamy w nawyk zachowywania wszystkiego, co chcemy powiedzieć i wyrazić w środku. Krzywdzimy tym siebie.
Nie powinniśmy pozwolić, aby nasze emocje zatruły nas, ponieważ inni ludzie mogą się denerwować, kiedy je wyrażamy. Tłumienie naszych emocji powoduje, że ropieją w naszym mózgu i przejmują myśli, trwając dłużej niż powinny. Możemy tego wszystkiego uniknąć. Po prostu – uwolnić swoje emocje.