Utrata pamięci wywołana nadmiernym stresem

Utratę pamięci spowodowaną stresem można leczyć. Musimy nie tylko nauczyć się ustalać priorytety i lepiej zarządzać tymi emocjami. Ponadto musimy poprawić nasze nawyki związane ze stylem życia (sport, odżywianie, dobry wypoczynek...)

Kobieta przy laptopie - utrata pamięci

Utrata pamięci wywołana nadmiernym stresem zdarza się o wiele częściej, niż mogłoby nam się wydawać. Łatwo jednak o tym mówić, co innego mieć do czynienia z taką sytuacją. Utrata pamięci wiąże się nierozerwalnie ze znacznym niepokojem: zapominamy o umówionych spotkaniach, przeprowadzonych rozmowach, zapominamy imion poszczególnych osób, a nawet tego, co mieliśmy kupić.

W wielu środowiskach mawia się, że pamięć stanowi nieoceniony skarb, o który należy dbać ze szczególną uwagą. Niestety najczęściej właśnie wtedy, gdy najbardziej nam zależy na przypomnieniu sobie jakiejś ważnej informacji, nie możemy jej sobie przypomnieć.

Taka utrata pamięci wywołana stresem najczęściej objawia się chwilowym zapominaniem, które nawet może się okazać nieco żenujące. Kiedy dochodzi do takich sytuacji możemy bać się, że to coś poważniejszego, że grozi nam utrata pamięci.

Odpocznij. Pole, które odpoczęło, przyniesie ogromne zbiory

-Owidiusz-

Nie warto niczego przyspieszać. Zanim pomyślimy o poważnym problemie z pamięcią powinniśmy wziąć pod uwagę, że w ponad 80 procentach przypadków utrata pamięci spowodowana jest stresem. Jednakże, daleko od skreślenia możliwości jaką może być wczesna demencja warto zauważyć, że przyczyną może być też chroniczny stres lub niepokój utrzymujący się przez dłuższy czas.

W obydwu przypadkach funkcje mózgu ulegają znacznemu przyspieszeniu, co wpływa na jego poszczególne struktury. To prawda, mózg jest bardzo czuły na nasz sposób życia. Zwłaszcza dotyka go sposób, w jaki radzimy sobie ze zmartwieniami oraz codziennymi obciążeniami.

Głowa z liści

Utrata pamięci wywołana nadmiernym stresem

Każdemu czasem zdarza się, że wychodzi z pracy nawet nie wie kiedy i dociera do domu w trybie “automatycznego pilota”. Po przekroczeniu progu domu i lekkim rozluźnieniu zaczynasz się zastanawiać jak to możliwe, że zapomniałaś odebrać córki z angielskiego. Szybko udajesz się więc do samochodu, aby uświadomić sobie, że kluczyki zostały gdzieś w domu.

Przytłaczający cykl zdarzeń, u którego podłoża leży stres może nas doprowadzić na przykład do stanów lękowych lub bezsenności. Sytuacje takie zdarzają się bardzo często, podobnie jak towarzyszące nam uczucie, że powoli zaczynamy tracić kontrolę nad własnym życiem. Ostatecznie niewiele rzeczy może nas tak irytować, jak fakt, że każdego dnia zapominamy o rzeczach, które decydują o nasz To jednak, że kortyzol zostaje uwolniony i dochodzi do zwiększenia jego ilości w organizmie o niczym jeszcze nie świadczy. ej kompetencji i odpowiedzialności.

Jeśli więc pojawia się u Ciebie utrata pamięci, to co tak naprawdę się za nią kryje? Za proces ten odpowiada kortyzol znany jako jeden z hormonów stresu. Kortyzol wydziela się z nadnerczy pod wpływem stresu. To jednak, że kortyzol zostaje uwolniony i dochodzi do zwiększenia jego ilości w organizmie o niczym jeszcze nie świadczy. Lekkie skoki tego hormonu mogą nawet wspomagać proces zapamiętywania.

Problem pojawia się wtedy, gdy produkcja kortyzolu nie ustaje. Na skutek ciągłego narażania się na stres, dana osoba jest nastawiona na działanie hormonu stresu przez całe tygodnie, a nawet miesiące. To właśnie wtedy może się pojawić utrata pamięci. Co się wtedy dzieje w naszym mózgu?

Mózg

Kortyzol i jego wpływ na mózg

Oto niektóre efekty, jakie działanie kortyzolu może wywoływać w mózgu:

  • Nadmiar kortyzolu na poziomie mózgowym powoduje jego toksyczne działanie.
  • Hipokamp, którego działanie ma związek z procesem zapamiętywania i tworzenia się emocji traci swą sprawność.
  • Utrata pamięci z powodu stresu łączy się również z faktem, że kortyzol wpływa negatywnie na krążenie krwi w mózgu. Otrzymuje on wtedy mniej składników odżywczych, a co za tym idzie zwiększa się ryzyko wystąpienia wylewu i udaru.
  • Z drugiej strony z powodu ciągłej obecności kortyzolu w organizmie można odczuć zmniejszoną produkcję endorfin, co przekłada się na złe samopoczucie. Z ego powodu czynności, które przedtem sprawiały nam przyjemność, mogą stać się nam zupełnie obojętne. Niezależnie od tego, czy będzie to uprawianie ulubionego sportu, jedzenie ulubionych potraw, spędzanie czasu z przyjaciółmi, czy też inne zajęcia.
  • Kortyzol silnie oddziałuje również na nasz cykl dobowy odpowiedzialny za sen. Na skutek jego zaburzenia możemy mieć problemy w postaci bezsenności lub wielokrotnego wybudzania się ze snu.
  • Stres uwalnia glukokortydoidów, które podwyższają działanie naszych komórek powodując z kolei wydzielanie adrenaliny.

Utrata pamięci – jak zredukować?

Jeśli wydaje się nam, że to, co w ostatnich tygodniach sprawia nam kłopot, to utrata pamięci, najlepiej skonsultować się z odpowiednim lekarzem. W wielu przypadkach niedogodność tę można przypisać niedoborowi witamin B12 lub D, spowodowane nieodpowiednim sposobem odżywiania się. Inną przyczyną takiego stanu może być nadczynność tarczycy. Najlepiej więc skorzystać z opinii specjalisty.

Wystraszona twarz

Odrzuciwszy możliwość występowania wyżej wymienionych problemów można skupić się na możliwości, jaką jest występowanie stresu w nadmiernej ilości. Oto kilka ciekawych rad pomocnych w procesie ograniczania wpływu, jaki wywiera na nas stres:

  • Przede wszystkim zidentyfikuj źródła Twojego stresu. Zwróć uwagę na to w jaki sposób Twoje ciało reaguje na stres. Do powszechnych objawów należą między innymi napięcie mięśniowe, sztywność karku, ramion, szczęki czy szybsze bicie serca.
  • Stresu nie da się zredukować na zasadzie unikania sytuacji, które go w naszym życiu powodują. Należy raczej odważnie stawić im czoła i przejąć nad nimi kontrolę, ustanowić priorytety podejmując odpowiednie decyzje i ucząc się ponosić odpowiedzialność za naszą własną rzeczywistość.
  • Warto stosować różnego rodzaju techniki oddechowe.
  • Osądź swoje rzeczywiste położenie świeżym okiem: uświadom sobie co naprawdę ma dla Ciebie w życiu znaczenie. Zwolnij nieco, ciesz się teraźniejszością w sposób nieco bardziej zrelaksowany.
  • Dbaj o odpowiedni sposób odżywiania. Owoce i warzywa w diecie, odpowiednia ilość wody, owsianka, napary z waleriany lub melisy to tylko niektóre tricki na łatwe stworzenie o wiele zdrowszego sposobu odżywiania.
  • Warto również stosować dodatki dietetyczne na bazie magnezu, które doskonale chronią mózg przed ubocznymi skutkami stresu.
  • Dbaj też o aktywność fizyczną. Co najmniej pół godziny dziennie spędzane na świeżym powietrzu w postaci spaceru pozwoli Ci utrzymać jaśniejszy umysł, patrzeć na sprawy z innej perspektywy, a poza tym poprawi krążenie krwi dotleniając przy tym mózg.

Podsumowując, utrata pamięci może w znacznym stopniu utrudnić nasze życie. Jeśli nie rozwiążemy problemu u źródła, stres będzie coraz bardziej dawał się nam we znaki. Będziemy się coraz gorzej czuli. Aby tego uniknąć, koniecznie trzeba nieco spowolnić tempo życia. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top