Twoje życie – czy wiesz już, co zrobić, aby je zmienić?

Życie

Na początku każdego kolejnego roku często przygotowujemy sobie standardowe, noworoczne postanowienia, które mają w jakiś sposób zmienić nasze życie lub zmusić nas do zmiany czegoś mniej lub bardziej istotnego.

Postanowienia te mają na celu uczynić nasze życie szczęśliwszym i zazwyczaj wiążą się z jakimiś ulepszeniami lub pozbyciem się niekorzystnych aspektów naszej dotychczasowej codzienności. Może to być na przykład zmniejszenie masy ciała, zwiększenie ilości wykonywanych ćwiczeń fizycznych lub rzucenie palenia tytoniu. Są to zresztą trzy z najczęściej występujących postanowień noworocznych.

Ale wiele osób, także wśród naukowców uważa noworoczne postanowienia za całkowicie bezużyteczne. Być może opinia taka bierze się także z własnego doświadczenia… W rzeczy samej badania przeprowadzone przez Scranton University wykazały, że tylko około 8% wszystkich postanowień noworocznych zostaje zrealizowana w stopniu satysfakcjonującym ich autora.

Ten niezwykle niski wskaźnik skuteczności wynika przede wszystkim z tego, że postanowienia takie skupiają się na elementach samokrytyki zamiast odniesienia do rzeczywistych aspiracji i pragnień.

Szczęście

Przepuszczenie naszych noworocznych postanowień przez filtr samokrytyki z góry nas skazuje na niepowodzenie. Zamiast tego powinniśmy starać się poprawić nasze życie, wykorzystując do tego zupełnie inny punkt widzenia.

Jeśli nasze postanowienie obejmuje realne cele składające się z kilku etapów, postarajmy się nagradzać samych siebie za osiągnięcie każdego z nich. W ten sposób będzie nam o wiele łatwiej poprawić jakość naszej egzystencji, co oznacza automatycznie, że nasze życie po prostu zmieni się na lepsze.

6 rad pozwalających zmienić swoje życie, osiągnąć zamierzone cele, żyć dłużej i być bardziej zadowolonym

1. Bądź bardziej świadomą osobą

Rozmyślanie nad sobą i tym, co naprawdę chcemy osiągnąć może znacznie ułatwić nam cały proces. Z reguły spędzamy zbyt dużo czasu martwiąc się o innych i nieświadomie podejmujemy postanowienia, których celem ma być nasze własne życie w oparciu o opinie i potrzeby naszego otoczenia. A to spory błąd.

Kluczem do sukcesu jest bowiem skupienie się na własnych potrzebach i opracowanie postanowień noworocznych wyłącznie w oparciu o nie.

Gdy już popełnimy opisany powyżej błąd, podstawy naszego postanowienia okazują się mieć gliniane nogi. Może to przypominać chwiejne relacje, jakie utrzymujemy z innymi osobami. Czyli, w pewnym uproszczeniu, nie uda nam się zrealizować naszych postanowień noworocznych, ponieważ ich słabym punktem jest nadmierna zależność od innych ludzi.

Ale warto poświęcić czas, aby zastanowić się, co tak naprawdę chcemy osiągnąć i jak zmienić nasze życie. W ten sposób skupimy się na naszym własnym celu, a więc unikniemy zamieszania wprowadzonego przez różnego rodzaju elementy zewnętrzne, które spowodują trwonienie naszych wysiłków na niepotrzebne sprawy lub poddanie w wątpliwość sensowności naszych własnych zamiarów.

2. Wykonuj ćwiczenia umysłowe pozwalające zachować mózg w dobrej kondycji

Zrzucenie nadmiaru kilogramów jest jednym z najbardziej popularnych postanowień noworocznych, ale zazwyczaj cały zamiar spala na panewce. Jednak regularnie podejmowany wysiłek fizyczny jest znacznie bardziej opłacalny, niż to się może wydawać na pierwszy rzut oka.

Joga

Daniel Siegel i David Rock opracowali specjalny program składający się z siedmiu podstawowych ćwiczeń psychicznych. Naukowcy Ci zalecają wykonywanie ich codziennie w celu optymalizacji funkcjonowania mózgu i poprawy ogólnego samopoczucia. Jedno z tych ćwiczeń wykorzystuje “czas fizyczny”, w którym to należy wykonać specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń. Mają one na celu wzmocnienie naszego mózgu.

Program ten nosi nazwę Healthy Mind PlatterM. Ćwiczenia te nie tylko uczynią nas silniejszymi fizycznie, ale także i psychicznie. I jest to prawda. Niezależne badania wykazały bowiem, że dobrze dobrana dawka treningu aerobowego pozwala na znaczące zredukowanie poziomu stresu i depresji.

3. Wysypiaj się dobrze

Podstawą dobrego samopoczucia kształtującego szczęśliwe życie jest zdrowy sen i odpowiednia liczba godzin na niego przeznaczana każdego dnia. Cóż, wypadałoby powtarzać to w koło Macieju.

Większość z nas jest świadoma znaczenia zdrowego odżywiania i ćwiczeń. Ale być może nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie przestrzegać rygorów diety lub harmonogramu treningów. Z jakiegoś powodu trudno nam poprawnie uświadomić sobie znaczenie wystarczającej ilości snu.

Często sami siebie okradamy z czasu na sen przeznaczając go na pracę lub naukę, a przy tym ignorujemy z premedytacją fakt, że dobry sen pomoże nam być bardziej wydajnymi i efektywnymi w naszej pracy. Ale jeśli dobrze się wysypiamy, to w zamian często mamy poczucie winy lub jesteśmy leniwi. Z tego też powodu często wolimy poświęcić czas przeznaczony na sen na coś, co naszym zdaniem jest bardziej „pożyteczne”.

A jeśli nie mamy nic ważnego do zrobienia, to często po prostu ociągamy się z momentem udania się na nocny wypoczynek. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak okrutne jest to postępowanie wobec naszej psychiki?

Sen

Według Williama C. Dementa i Christophera Vaughana, autorów książki, której polskim tytułem jest „Obietnica snu”, zostało już udowodnione empirycznie, że odpowiednia liczba godzin przeznaczonych na sen jest najważniejszym wskaźnikiem długowieczności. Co ciekawe, ma ona znacznie większe znaczenie w przypadku długości życia, niż nasza dieta, ćwiczenia czy genetyka.

Badacze ci łączą brak snu z występowaniem chorób serca, wypadkami drogowymi, a także “trudnym do zmierzenia stopniem upośledzenia umysłowego i psychomotorycznego”.

Co więcej, wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że brak snu może upośledzać zdolności poznawcze. Oczywiście wystarczająca długość snu poprawia funkcje kognitywne w bardzo wyraźnym stopniu. Każdy z nas zatem powinien priorytetowo potraktować sen. Szczególnie jeśli zamierza wziąć swoje życie we własne ręce i zacząć stopniowo zmieniać je na lepsze.

4. Odetnij się od swojej przeszłości

Postanowieniom noworocznym i podobnym planom towarzyszy zazwyczaj spora gama różnych aspektów, z których składa się nasze życie. Rzecz jasna każdy z nich z reguły chcemy zmienić tak, aby to życie stało się także lepsze. Jeśli chcesz zmienić się tak, aby być szczęśliwszym człowiekiem, żyć dłużej i lepiej, trzeba najpierw zastanowić się dokładnie nad tym, kim chcesz być, jakie życie zamierzasz prowadzić i dlaczego.

Nie zapominaj przy tym o tym, aby dokładnie przeanalizować sposób, w jaki chcesz osiągnąć zamierzone cele.Taka postawa pomoże Ci odciąć się od przeszłości i uniknąć przeciągania różnych niekorzystnych dla Ciebie spraw w przyszłe życie. Nieświadomie możesz opierać swoje nowe zachowania i koncepcje na solidnych (w Twoim mniemaniu) fundamentach wypracowanych w przeszłości.

To tak naprawdę może stanowić dla Ciebie prawdziwy hamulec pod względem przyszłego rozwoju. W ten sposób nie uda Ci się wykonać kroku w przód. Musisz zostawić przeszłość za sobą. Teraz pozostaje tylko realizować poszczególne etapy planu i zmieniać swoje życie tak, jak tego chcesz.

5. Rzuć wyzwanie swoim wewnętrznym tendencjom do krytykowania siebie samego

Zignoruj ten wewnętrzny głos, który Cię powstrzymuje od zrobienia tego, co chciałbyś osiągnąć w życiu. Możesz zlekceważyć zupełnie tę część Twojej osobowości, która Ci podpowiada, że nie możesz tego zrobić, nie masz powodu, aby to coś robić albo, że byłoby dobrze dać się unieść pokusie, ale tylko raz.

Umysł

Zignoruj głos, który mówi Ci, że jesteś już za stary, żeby coś zrobić, że jest już za późno dla Ciebie, albo że po prostu to coś nie jest warte wysiłku, aby się za to zabierać. Musisz być w stanie zidentyfikować ten głos jako swojego wroga numer jeden, zmierzyć się z nim i pokonać go. To sprawi, że staniesz silniejszy i bardziej wolny.

6. Wypracuj w sobie dążenie do trwałych zmian na lepsze

Wypracuj w sobie aktywne i pozytywne nastawienie do swoich celów. Daj sobie szansę na osiągnięcie trwałych zmian. Twoje cele i postawienia powinny być zawsze oparte na chęci polepszenia samego siebie i bycia najlepszą osobą jaką tylko będziesz w stanie być.

Musisz być dzielny w walce o swoje dalsze szczęśliwe życie i przezwyciężyć głęboko zakorzenione w swojej psychice niekorzystne zachowania. Tylko dzięki temu będziesz w stanie być wolnym i szczęśliwym człowiekiem.

Będziesz żyć dłużej. Będziesz żyć lepiej. I będziesz prowadzić w pełni szczęśliwe życie.

Scroll to Top