Trudny dzień w pracy może wystarczyć, by zepsuć komuś nastrój. Mówimy o sytuacjach, które wymagają dobrej organizacji i chłodnej głowy, jeśli nie chcesz zakończyć dnia na skraju załamania. Ponieważ czasami dni robocze mogą się nagle skomplikować. Z drugiej strony możesz z góry wiedzieć, że czeka Cię trudny dzień w pracy. W tym drugim przypadku istnieją sposoby, aby przygotować się do stawienia czoła atakowi i wyjść na prowadzenie.
Aby poradzić sobie z trudnym dniem w pracy, musisz dobrze się zorganizować, skoncentrować i zachować rozsądną postawę. Na tej podstawie spójrzmy na pięć wskazówek, które pomogą Ci upewnić się, że Twoje problematyczne dni nie staną się jeszcze bardziej skomplikowane.
„Każda niewyraźna trudność będzie duchem, który zakłóci ci później spokój”.
-Fryderyk Chopin-
1. Trudny dzień w pracy – wyeliminuj hałas i wielozadaniowość
W pracowity dzień pracy musisz w jak największym stopniu wyeliminować wszelkie czynniki rozpraszające. Hałas to pierwszy problem. W szczególności powiadomienia z telefonu komórkowego i nieistotne połączenia. W rzeczywistości najlepiej jest wyłączyć telefon i włączać go tylko w porze lunchu lub pod koniec dnia.
Ponadto wielozadaniowość nie jest dobrym pomysłem, gdy masz pod ręką złożone lub pilne sprawy. Powinieneś skupić się na swoich zadaniach, w oparciu o proponowane cele. To nie jest miejsce na wielozadaniowość. Wykonuj swoje zadania jeden po drugim, cały czas zachowując czujność.
2. Podziel dzień na bloki
Najlepiej zaplanować dzień z wyprzedzeniem. Po pierwsze, zdefiniuj dokładnie, co zamierzasz zrobić. Następnie ustal elementy, które składają się na tę czynność. Na przykład, jeśli musisz przygotować raport na koniec miesiąca, elementami będą różne sekcje raportu.
Kiedy masz jasno określone zadanie, możesz zaproponować bloki pracy, które pokrywają się z każdym z elementów. Żaden blok nie powinien przekraczać dwóch godzin, ale powinien wystarczyć na ukończenie każdego elementu lub jego części. Robiąc to, zrobisz postępy w bardziej zorganizowany sposób i poczujesz się bardziej zmotywowany.
3. Podzielcie swoje zadania
Jedną ze wskazówek, jak przetrwać trudny dzień w pracy, jest efektywne zarządzanie czasem. Oznacza to wykonanie czynności w rozsądnym czasie, z możliwością przerw na odpoczynek. Bez tego drugiego trudno będzie osiągnąć to pierwsze.
Najlepszym sposobem na to jest podzielenie działań na małe sekcje. W takich przypadkach niezwykle przydatna jest technika Pomodoro. Polega na skupieniu się na aktywności przez 25 minut bez przerwy, a następnie na pięciominutowym odpoczynku. Za każdym razem, gdy zakończone są cztery cykle, zrób sobie 15-minutową przerwę. Pomaga to regulować dostępną energię.
4. Odłóż inne zadania na później
To, że masz ciężki dzień w pracy, nie oznacza, że świat wokół ciebie zatrzyma się i pozwoli ci pracować nieprzerwanie. Rzeczywiście, fakt, że masz kluczowe czynności do wykonania, nie eliminuje pojawiania się innych drobnych zadań, które nie mają nic wspólnego z tym, co próbujesz zrobić.
Niezwykle ważne jest, abyś na początku dnia sprecyzował swoje cele. Musisz dokładnie wiedzieć, jakie czynności musisz wykonywać i zawsze dawać im pierwszeństwo. Jeśli zauważysz, że inne zadania przeszkadzają, najlepiej je całkowicie zignorować.
5. Skup się na zgodności, nie staraj się być najlepszy
Najlepiej byłoby, gdybyś wykonywał swoją pracę naprawdę dobrze, ale w trudny dzień pracy może to nie być możliwe. Rzeczywiście, to nie jest czas, aby wydobyć z siebie wewnętrznego perfekcjonistę. Jeśli to zrobisz, ryzykujesz, że zbyt długo będziesz rozwodził się nad szczegółami i będziesz musiał się spieszyć na końcu.
Twoim głównym celem powinno być wypełnianie swoich obowiązków, a nie zdobywanie za to medalu. Spróbuj wykonać każde zadanie, czując satysfakcję z tego, że je wykonałeś. Być może później będziesz miał czas, aby go dopracować lub udoskonalić, ale na razie skup się tylko na jego ukończeniu.
Trudny dzień w pracy stanie się znacznie łatwiejszy, jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek. Pod koniec dnia będziesz usatysfakcjonowany, że udało ci się zrobić wszystko, co zaplanowałeś. Oczywiście możesz być dość zmęczony, ale pokonasz trudne wyzwanie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Buser, T., & Peter, N. (2012). Multitasking. Experimental Economics, 15(4), 641-655.
- Navarrete, C. M. (2017). Jornada laboral y tecnologías de la info-comunicación:” desconexión digital”, garantía del derecho al descanso. Temas laborales: Revista andaluza de trabajo y bienestar social, (138), 249-283.