Rozpocznij trening uważności i zrób pierwszy krok w kierunku lepszego życia. Nie zawsze łatwo jest sprawić, by ta starożytna filozofia działała w czasach współczesnych. Ale istnieje wiele różnych strategii, których możemy użyć: wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć takie, które najlepiej pasują do naszych potrzeb, naszego codziennego życia.
Szczerze mówiąc, dla większości z nas trening uważności jest dla nas czymś atrakcyjnym, nie tylko dlatego, że jest obecnie bardzo popularny, czy też ponieważ ktoś nam o tym powiedział lub natknęliśmy się na nią w dostępnych dzisiaj na rynku książkach, magazynach bądź artykułach dotyczących samopomocy.
Interesuje nas, a nawet uwodzi, ponieważ zaprasza nas do oglądania świata z bardziej żywej, bardziej zaawansowanej lecz jednocześnie bliższej perspektywy. Jest niczym sygnał alarmowy i co najważniejsze – przydatny.
“Uczucia przychodzą i odchodzą jak chmury na wietrznym niebie. Świadome oddychanie jest moją kotwicą “.
– Ten Nhat Hanh-
Ale nasze dni są wypełnione nieustannymi zobowiązaniami, sztywnymi harmonogramami i zapracowanym spojrzeniem na życie. Nie możemy sprawić, by dzień miał więcej godzin. Nie możemy znaleźć czasu, którego nie mamy. I dlatego mówimy sobie, że medytacja zdecydowanie nie jest dla nas.
Ale jesteśmy w błędzie. Uważność jest dzisiaj bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Niektórzy zaczynają w swoim własnym domu, kierując się książką lub nawet kursami online. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie, że potrafiliby trwać bez ruchu lub nie są w stanie brać udziału w zajęciach razem z innymi ludźmi. Dobra wiadomość jest taka: możemy medytować podczas uprawiania sportu lub spacerując.
Jak widać, uważność jest zawsze obecna, jest w naszym zasięgu…
Uważność w dzisiejszym pędzącym świecie
Czasy się zmieniają, ale pozostają korzenie duchowości i niezwykłe dziedzictwo uważności. Faktycznie jest bardziej potrzebne teraz niż kiedykolwiek. Życie bywa teraz skomplikowane… Jak możemy nauczyć się rozwijać pełną świadomość? Jak możemy nauczyć się medytować, oddychać i łączyć się z “tu i teraz”?
- Rohan Gunatillake jest innowatorem rewolucjonizującym sferę uważności w jeden bardzo konkretny sposób: poprzez dynamiczną medytację, dzięki nowym technologiom, a nawet sportom.
- Autor wyjaśnia, w jaki sposób się zmieniliśmy. Nasze potrzeby są teraz bardziej intensywne, nasz świat jest szalony, mamy wiele innych sposobów uczenia się: Internet i nowe technologie przybliżają nas bardziej niż kiedykolwiek do osobistego rozwoju, a nawet do świata medytacji.
- Rohan Gunatillake nazywa to “miejską medytacją”. Prawda jest taka, że miasta, praca i świat cyfrowy są tym, co dzisiaj definiuje wielu z nas. Jak możemy się wymknąć na 10-dniowe rekolekcje na łonie natury, aby nauczyć się medytować? Jeśli nie możemy, a najprawdopodobniej nie jesteśmy tego w stanie zrobić, mamy własny dom i te wspaniałe technologie, które mogą nas nauczyć, jak połączyć się z rzeczywistością…
“Jeśli chcesz pokonać niepokój życia, żyj chwilą, żyj oddechem”.
-Amit Ray-
Świat ciągle się zmienia a my jesteśmy jego częścią. Ale nie zapominajmy: uważność jest również mobilna. Cieszmy się teraźniejszością, we wszystkich jej wspaniałych niuansach, wzlotach i upadkach, zapachach, smakach i wrażeniach…
Trening uważności – sposoby na jego rozpoczęcie
Jak powiedział Daniel Goleman, uwaga jest jak mięsień, z którego musimy codziennie korzystać, aby być bardziej świadomym naszego otoczenia, a także tego, co dzieje się wewnątrz. Jednak… jak to zrobić, jeśli nie mamy czasu? Czy możemy naprawdę nauczyć się medytować, chodząc na godzinne zajęcia raz w tygodniu?
Cóż, jest to możliwe, ale niektórzy ludzie chodzą na te zajęcia z ciekawości i przerywają je po kilku dniach, ponieważ taka metoda na nich nie działa. Mają problem z wyciszeniem swojego zapracowanego umysłu i znalezieniem idealnej równowagi tam, gdzie wszystko inne znajduje się na drugim planie.
Ale to nie przypadek, że ta ponad 2500-letnia praktyka buddyjska dotarła do zachodniego świata. To dlatego, że naukowcy tacy jak dr Kabat-Zin – między innymi – rozumieją, że nasz wymagający świat porusza się szybko i dlatego potrzebujemy uważności. Na początek mamy wiele opcji do wyboru.
“Życie to taniec. Uważność to bycie świadkiem tego tańca. “
-Amit Ray-
Uważność w pracy
Firmy takie jak Apple, Google, Nike i eBay codziennie stosują trening uważności w swoich miejscach pracy. Aby ta technika była skuteczna, potrzebowalibyśmy oczywiście odpowiedniego środowiska pracy i polityki firmy, ale nie jest to tak skomplikowane, abyśmy sami nie byli w stanie tego zrobić. Oto kilka wskazówek:
- Zabierz się do pracy bez pośpiechu (może się nie udać już w pierwszym tygodniu, ale krok po kroku dojdziesz do tego, jak to robić).
- Poświęć 5 minut na umiejscowienie się, zaplanowanie dnia, przyjrzyj się temu, co masz zamiar zrobić oraz oceń jak się czujesz.
- Oddychaj głęboko i bądź świadomy swojego ciała tu i teraz, swojej postawy i wszelkiego napięcia.
- Rób 5-minutową przerwę co 40 minut, aby medytować, oddychać i ponownie połączyć się z sobą samym.
Medytuj podczas spaceru
Idealną sytuacją byłoby poświęcić pół godziny dziennie na energiczny spacer, nie tylko po to, aby ćwiczyć nasze ciało, ale także umysł w podstawowych zasadach uważności. Oto kilka głównych wskazówek:
- Zacznij chodzić w normalnym tempie. Stopniowo odnajdziesz tempo, które jest relaksujące, oczyszczające i wyzwalające. Niektórzy będą chodzić w wolniej, inni mogą decydować się na szybszy spacer.
- Czas skoncentrować swoją uwagę na czymś. Wizualizuj swój umysł tak, jakby był latarnią, która rzuca światło na jeden, konkretny aspekt, a dopiero potem na następny: najpierw oddechem, potem uczuciem w stopach, gdy dotykają ziemi, a potem wiatr dotykający twojej skóry… Skup swoją uwagę na tych aspektach cyklicznie, pierwszy, a potem następne.
- W końcu uświadomisz sobie, że nie musisz już skupiać się na wszystkim, co dzieje się z twoim ciałem. Po kilku dniach światło latarni będzie sięgało tak daleko, że dostrzeżesz wszystko naraz.
Trening uważności w domu
Jeśli jesteś osobą, która nie czuje się komfortowo podczas grupowych zajęć, słuchając osobistego trenera lub jeśli nie masz czasu na kurs, nie zapominaj, że zawsze masz książki i kursy online dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim możemy poznać podstawy uważności w domu.
Jeśli tak, nigdy nie zaszkodzi postępować zgodnie z tymi sugestiami:
- Wybierz przestrzeń, miejsce i porę dnia, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom, aby praktykować medytację. Pamiętaj, że musisz naprawdę się temu poświęcić, ponieważ będzie to wymagało konsekwencji.
- Zacznij od 10 lub 15 minut. Krok po kroku, kiedy się do tego przyzwyczaisz, możesz przedłużyć trening.
- Wybierz technikę, która najbardziej ci
- Bądź cierpliwy i nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Uważność wymaga czasu i zaangażowania.
Czasy się zmieniają, ale nawet w naszym intensywnym, wymagającym życiu, zawsze będziemy mieli tę niezwykłą praktykę w naszym zasięgu. Wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć ścieżkę, która najbardziej nam odpowiada. Spróbujmy czegoś nowego i zróbmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia i uważności.