Zrozumienie nieodłącznym elementem prawdziwej miłości

Zrozumienie nieodłącznym elementem prawdziwej miłości

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia, 2017

To czego szukamy w życiu nie ogranicza się do miłości. Ta przecież dzieli się na różne gatunki i klasy jakościowe. Zrozumienie drugiej osoby stanowi jednak nieodłączny element prawdziwie głębokiego uczucia. Decyduje o stałości i nieprzewidywalności. Szukamy miłości w osobach, którym powierzamy nasze własne uczucie. Szukamy jej również w nas, miłości mającej w swej podstawie zrozumienie, miłości stałej.

Oczywiście nie tylko zrozumienie jest nieodzownym elementem potrzebnym do tworzenia prawdziwej głębokiej miłości. Niezbędne są również inne emocje, takie jak radość z jej znalezienia, smutek z powodu dzielącej odległości, strach przed odrzuceniem, czy nienawiść z powodu zdrady.

Liczy się również element niespodzianki i zaskoczenia niezbędny w każdym związku. Nie bez znaczenia pozostają głód i pragnienie drugiej osoby. Z braku czułości i tkliwości można przecież umrzeć…

Zrozumienie bólu skrytego za uśmiechem

Osoby, które nas kochają schodzą z nami czasem na samo dno. Zeszły tam razem z nami, by – w chwili gdy uznaliśmy wszystko za stracone – złapać nas za rękę i pociągnąć ku sobie w górę. Czasem bowiem wszystko wymyka się nam spod kontroli i ręce zupełnie nam opadają.

Któż może żywić wobec nas większe zrozumienie, niż ktoś, kto przetrwał z nami te próby, dźwigając ciężar nadziei, której my już nie mieliśmy siły dźwigać? To właśnie one dzielą z nami prawdziwą głęboką miłość. W miłości takiej nie ma limitów, jest natomiast zaufanie i wiara, która nie tylko przenosi góry, ale również porusza serce. Niezależenie od przypływów i odpływów naszego życia, zawsze jest obecna.

To, co sprawia, że się uśmiechamy to wspólna historia. Widzieliśmy jak ta druga osoba płacze ze wściekłości, waliła pięścią w ścianę, przykrywała się kocem uciekając od zła całego otaczającego nas świata, nawet od nas samych.

Przytulone przyjaciółki - zrozumienie

Z drugiej strony osoby, które naprawdę nas kochają, nie zwracają uwagi na maski, które mamy w zwyczaju wkładać, by cały świat nie zdawał sobie sprawy z tego, jak się czujemy w rzeczywistości. Dla kogoś z zewnątrz nasz uśmiech jest wystarczający. Dla osoby bliskiej oczywiste jest, że za tym samym uśmiechem skrywają się zupełnie inne emocje. Dostrzega smutek czy nostalgię.

Czas spędzony razem pozwala takiej osobie z łatwością dostrzegać najdrobniejsze nawet detale. Nie pozwoli tak łatwo zbić się z tropu. Dostrzegłszy nasze prawdziwe uczucia, może usiąść obok i rozszerzyć swoje zrozumienie. Tak właśnie okazuje się szczerą miłość.

Kto kocha szczerze, dostrzega miłość ukrytą za wściekłością

Dokładnie tak samo działa mechanizm w przypadku, gdy na twarzy rysują się negatywne emocje. Kto naprawdę Cię kocha zdobywa się na zrozumienie również w tej sytuacji. Rozumie, że choć druga osoba odczuwa prawdziwą wściekłość, to w głębi duszy powoduje nią miłość. Zrozumienie pozwala patrzeć głębiej i dostrzegać więcej.

Kto naprawdę nas kocha rozumie naszą wściekłość i przeżywany brak ukojenia, pocieszenia. Rozumie powody, ukryte za nocami, w których nie zmrużyło się oka. Nasza wściekłość przechodzi nawet na tę osobę, bo kiedy mamy nadzieję, ona też ją żywi. Nasza miłość nie przestaje być dla niej kompasem prowadzącym do wspólnego celu.

Zrozumienie naszej wściekłości pozwala im też dotknąć nas dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy. Wiedzą jak działa nasz umysł i jakimi zwyczajami się  kierujemy. Potrafią sprowadzić nas do normalności. Kiedy pomogą nam osiągnąć spokój, w przyszłości znów damy im się powieść za rękę.

Co więcej w momencie, gdy kieruje nami wściekłość, nie stanowimy najlepszego towarzystwa. Osoba, która szczerze nas kocha woli jednak być wobec nas lojalna, niż dać się ponieść własnym odczuciom, które w tym momencie nakazywały by nas po prostu zostawić samych sobie.

Jedność zaciśniętych pięści

Zrozumienie uczuć kryjących się za naszą ciszą

Kto najlepiej potrafi zrozumieć powody kryjące się za naszą ciszą? Ten, kto pozostaje przy naszym boku i posiada na nasz temat głęboką wiedzę. Potrafi zrozumieć spojrzenie, dotyk, wyciągniętą dłoń. Bez słów, bez otwierania ust, bez zbędnego hałasu. Kto szczerze kocha, potrafi odczytać wszystko to, co przekazujemy bezgłośnie, a co ma przecież tak wielkie znaczenie. 

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każdy miewa dni, w których szarpanie powietrza naszym głosem wydaje się stanowić nieosiągalny do wykonania wysiłek. Czasem jest w pobliży ktoś kto nie zasługuje na nasze słowa. Wtedy ten, kto kocha, przechodzi z nami na bezgłośny język.

Jak wyraźnie zauważamy, tylko ten, kto kocha szczerze i głęboko jest w stanie zdobyć się na prawdziwe zrozumienie. To nieodzowna cecha. To cecha, która sprawia, że miłość może być zupełna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.