To, co ma znaczenie w czasach stresu: przewodnik WHO

Poradnik „To, co ma znaczenie w czasach stresu” to zarówno przydatna, jak i zabawna książka. Jej celem jest oferowanie praktycznych narzędzi do radzenia sobie ze stresem.

Kobieta z zamkniętymi oczami

To, co ma znaczenie w czasach stresu to tytuł ilustrowanego przewodnika opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na temat radzenia sobie ze stresem. Mając świadomość, że zaburzenia związane ze stresem i lękiem nasilają się, organizacja ta opracowała podręcznik w tym temacie z myślą, że każdy może się z nim zapoznać i zastosować zawarte w nim zalecenia.

Przewodnik opiera się na dostępnych opracowaniach naukowych oraz opiniach ekspertów. Jego wielką wartością jest to, że oferuje wysoce ukierunkowane wskazówki do natychmiastowego wdrożenia. Dostarcza również konkretnych narzędzi do radzenia sobie ze stresem i przeciwnościami losu.

Przewodnik jest nie tylko niezwykle kompletny i profesjonalny, ale także zabawny. Sposób, w jaki jest napisany wraz z ilustracjami, oznacza, że jest przeznaczony do czytania i przyswajania w przyjemny sposób. Poniżej przedstawimy krótkie podsumowanie tego, co zawiera ta książka.

W oparciu o dostępne dane naukowe i szeroko zakrojone testy w terenie, ten przewodnik zawiera informacje i praktyczne umiejętności, które pomogą ludziom radzić sobie w obliczu przeciwności losu”.

-Dévora Kestel, WHO-

Zestresowana kobieta
Stres pojawia się w sytuacjach, które są postrzegane jako zagrożenie, a jednostka czuje, że nie ma wystarczających zasobów, aby sobie z nimi poradzić.

To, co ma znaczenie w czasach stresu

Przewodnik To, co ma znaczenie w czasach stresu, składa się z pięciu części. Każda z nich zawiera wyjaśnienie tego, co dzieje się w umyśle osoby zestresowanej, wraz z serią praktycznych ćwiczeń radzenia sobie ze stresem.

Wyjaśnienie to nie jest nudnym traktatem o zjawiskach psychologicznych, ale krótkim przedstawieniem istotnych i rozsądnych idei. Co ciekawe, w całym przewodniku psychiczne procesy związane ze stresem są powiązane z praktycznymi sytuacjami życia codziennego. Autorzy nie podają definicji akademickich, ale znacznie prostsze opisy.

Sekcje przewodnika są następujące.

Część 1. Uziemienie

Ta sekcja mówi o stresie i o tym, jak przejawia się on w życiu ludzi. Wskazuje na znaczenie skupienia uwagi jako fundamentalnej podstawy radzenia sobie z lękiem. Pokazuje również, jak powinieneś to zrobić i dlaczego często Ci się to nie udaje. Zapewnia też klucze do ucieczki od stresującej sytuacji w krótkim czasie i połączenia się ze swoim życiem.

Część 2. Odczepienie

Ta sekcja mówi o negatywnych myślach i uczuciach, które powracają, wytrącając Cię z równowagi w Twoim nastroju i ogólnej wydajności. Uczy Cię, jak je zidentyfikować i oferuje przewodnik krok po kroku, jak się z nimi rozstać.

Część 3. Kierowanie się swoimi wartościami

Twoje wartości określają, jaką osobą chcesz być. Aby poradzić sobie z lękiem, ważne jest, aby nie tracić z oczu wszystkiego, w co wierzysz, co czasami w stresujących sytuacjach schodzi na drugi plan. Przewodnik podpowiada, jak zidentyfikować własne wartości i jak pracować, aby być z nimi spójnym.

Część 4. Bycie miłym

Przewodnik podkreśla życzliwość jako podstawową wartość. Wiąże się to ze współczuciem i życzliwym traktowaniem siebie i innych. Podano kilka przykładów sytuacji, które prowadzą do braku życzliwości i jak negatywnie wpływają na Twój nastrój.

Część 5. Robienie miejsca

Ta sekcja mówi o znaczeniu pełnego przeżywania wszystkich wymiarów życia. W końcu stresujące sytuacje są inwazyjne i nie pozostawiają miejsca na doświadczanie rzeczywistości jako całości. Skupiasz się tylko na postrzeganym zagrożeniu. Poradnik radzi, jak temu zapobiec.

Kobieta myśli
Ćwiczenia i działanie zgodne z naszymi wartościami to strategie pomagające radzić sobie ze stresem.

Wielki wkład w życie

Oprócz pięciu rozdziałów wspomnianych już w książce To, co ma znaczenie w czasach stresu, na końcu broszury znajduje się podsumowanie całości i kilka ćwiczeń radzenia sobie ze stresem. Autorzy zalecają przeczytanie części poradnika w wolnym czasie i wykonanie ćwiczeń przez co najmniej jeden dzień przed przejściem dalej. Inną możliwością jest najpierw przeczytanie całej książki, a następnie wdrażanie jej w życie, sekcja po sekcji.

Ważne jest, abyście nie tylko przeczytali poradnik, ale także wykonali ćwiczenia praktyczne. Zostały zaprojektowane, aby pomóc rozwinąć podstawowe umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jak na pewno wiesz, nie możesz zdobyć umiejętności, jeśli jej nie ćwiczysz. Dlatego daj sobie szansę, aby to zrobić, czytając ten pomocny i pouczający przewodnik.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top