Cytaty o stresie - 9 zasługujących na przemyślenie

Wiele osób jest dziś zdominowanych przez stres. Czasami wpadają one w błędne koło, powodujące jedynie podsycanie tego niezdrowego stanu. Istnieją pewne cytaty, które mogą pomóc ci dowiedzieć się nieco więcej o stresie i jego ograniczeniach. Oto dziewięć z nich.
Cytaty o stresie - 9 zasługujących na przemyślenie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2023

Cytaty zawarte w tym artykule to małe kapsułki mądrości, zaprojektowane, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć jak działa stres. Niektóre z nich zawierają nawet wytyczne dotyczące prawidłowego zarządzania nim. Stres jest jednym z największych problemów tego stulecia. Czasami może się nawet wydawać, że im większe robisz postępy, tym większy stres odczuwasz.

Niektóre postacie opracowały na ten temat niezapomniane cytaty. Dokonaliśmy wyboru kilku najciekawszych. Z pewnością okażą się dla Ciebie wielką pomocą. Zachęcamy do przemyśleń:

Największą bronią przeciwko stresowi jest nasza umiejętność wybierania jednej myśli zamiast drugiej ”.

-William James-

zestresowana kobieta
Stres utrzymywany przez dłuższy czas może generować stany lękowe i depresyjne.

Stres to odpad współczesnej egzystencji

Poniżej znajduje się kilka cytatów na temat współczesnego stresu życiowego.

Stres to odpad współczesnej egzystencji – wszyscy go generujemy, ale jeśli nie pozbędziesz się go właściwie, będzie się nawarstwiał i zawładnie Twoim życiem ”.

-Danze Tempo-

Można powiedzieć, że w dzisiejszym świecie wszyscy ludzie w pewnym stopniu cierpią z powodu stresu. To nie jest złe samo w sobie, ale jak mówi cytat, pozwolenie na jego nagromadzenie może wyrządzić ogromne szkody. Nie chodzi o to, że nie powinieneś go odczuwać. Nie możesz jednak pozwolić, by stale się nawarstwiał i zakorzenił na dobre.

Próba bycia perfekcjonistą powoduje zwiększony stres i utrudnia wydajność ”.

-T. Whitmore-

Ten cytat o stresie jest przeznaczony dla tych, którzy mają obsesję na punkcie perfekcji. To coś, czego nigdy nie osiągniesz, bez względu na to, ile wysiłku w to włożysz. Zawsze znajdzie się coś, co można poprawić. Z drugiej strony nie ma nic złego w dążeniu do doskonałości, o ile nie psuje to Twojego nastroju.

Dziś wiemy, że większość stresu, na który cierpią ludzie, wynika z potrzeby kontrolowania wszystkiego. Jednak w rzeczywistości wiele rzeczy jest poza kontrolą człowieka. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać, do jakiego stopnia masz władzę nad sytuacją, a do jakiego nie. Czasami po prostu musisz pozwolić rzeczom istnieć i sobie odpuścić.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu jest zaakceptowanie rzeczy, na które nie masz wpływu”.

-MP Neary-

Stres, cichy wróg

W tej grupie cytatów na temat stresu nawiązuje się do pytania, które wszyscy czasem sobie zadajemy: skąd się on bierze? Podano również kilka wskazówek, jak go przezwyciężyć.

Nadmierne myślenie powoduje niepotrzebny stres i zmartwienie oraz stwarza tendencję do wyolbrzymiania zdarzeń ”.

-Melissa Eshleman-

To jedno z najbardziej klarownych zdań na temat stresu. Oczywiście ważne jest, aby myśleć o tym, co się dzieje, zastanawiać się nad tym i wyciągać wnioski. Jednak przychodzi moment, kiedy może się to stać szkodliwe. Rzeczywiście, jest czas na myślenie, czas na działanie i czas na odpoczynek.

Większość stresu, jaki odczuwają ludzie, nie wynika z tego, że mają zbyt wiele do zrobienia. Wynika to z niedokończenia tego, co zaczęli ”.

-David Allen-

Chociaż często uważa się, że stres często wynika z braku czasu, nie zawsze jest to prawdą. Czasami wiąże się to z obawą przed kilkoma wymagającymi sytuacjami, w których czujesz się zablokowany i niezdolny do realizacji.

Śmiech może pomóc w przywróceniu równowagi w stresującej sytuacji ”.

-Kala Stevenson-

Ten cytat o stresie może odnosić się do różnych sytuacji. Rzeczywiście, śmiech pomaga uwolnić napięcie i z tego powodu stanowi cenną pomoc. Nigdy nie należy bagatelizować żadnej sytuacji lub czynności, która zachęca do śmiechu i zabawy: stanowią one prawdziwe antidotum na stres.

„S tres jest jak przyprawa: w odpowiednich proporcjach podkreśla smak potrawy. Zbyt mało daje nudny, mdły posiłek, natomiast, gdy jest go zbyt dużo, może Cię udusić”.

-Donald Tubesing-

Zasadniczo stres nie jest negatywny. Sprawia, że jesteś czujny, zwiększa Twoją uwagę i skupia energię, aby radzić sobie z wymagającymi sytuacjami. Dlatego w rozsądnym stopniu jest adaptacyjny. Jednakże, gdy pozwala się mu rosnąć w niekontrolowany sposób, zwraca się przeciwko danej sobie i ostatecznie powoduje chorobę.

Kobieta w stresie
Przewlekły stres może poważnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Inne cytaty o stresie

“Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony”.

-Owidiusz-

Nic tak skutecznie nie przeciwdziała stresowi, jak dobry wypoczynek. Z tego powodu o sen i czas wolny należy dbać jak o skarby. Nie tylko pomagają one rozładować napięcie, ale także mają bardzo pozytywny wpływ na produktywność i nastrój.

Postaw spokój umysłu jako swój najwyższy cel i zorganizuj wokół niego swoje życie”.

-Brian Tracy-

Jedną z najcenniejszych rzeczy w życiu jest spokój ducha. Jest tak ważny, że warto zorganizować całe swoje życie wokół celu, jakim jest jego osiągnięcie. Jeśli posiadasz wewnętrzny spokój, łatwo rozkwitają inne pozytywne uczucia i stany.

Powyższe stwierdzenia to tylko cytaty. Nie są to instrukcje, dyrektywy czy objawienia. Nie zmienia to jednak faktu, że dotyczą każdego z nas. Dlaczego więc dokładnie ich nie przeanalizować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lancheros García EA, Tovar Valle JF, Rojas Bermúdez CA. Risa y salud: abordajes terapéuticos. MedUNAB [Internet]. 31 de mayo de 2011 [citado 3 de enero de 2023];14(1):69-75. Disponible en: https://revistas.unab.edu.co/index.php/medunab/article/view/1380
  • Meichenbaum, D. (1987). Manual de inoculación de estrés. Martínez Roca.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.