Chociaż testy psychotechniczne są powszechnie spotykane w każdym procesie rekrutacji zawsze należy się odpowiednio przygotować, aby poprawić nasze zdolności poznawcze.
Testy psychotechniczne są wykorzystywane – między innymi – w procesie wyboru pracownika, a także w testach selektywnych. Są tacy, którzy się ich obawiają i tacy, którzy lubią rozwiązywać problemy rozumowania logicznego lub przestrzennego. Tak czy inaczej, ich funkcja ma zawsze ten sam cel: wykrywanie zdolności osoby, jej kompetencji i określenie jej profilu psychologicznego.
Tego rodzaju testy strukturalne nie uciekają od krytyki. Wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o pomiar dowolnego rodzaju wymiaru lub cechy psychologicznej zawsze należy stosować różne techniki i różne zasoby, aby uzyskać szerszy zakres informacji.
Testy te oferują jedynie powierzchowną ocenę, aby sprawdzić, czy umiejętności danej osoby odpowiadają podstawowym potrzebom stanowiska. Później jednak dane te zostaną porównane z innymi w celu przeprowadzenia bardziej kompleksowej i dokładnej oceny.
Zatem testy selektywne, takie jak matryce kruka, testy umiejętności werbalnych lub mechanicznych są szybkimi filtrami, które każdy dział zasobów ludzkich stosuje w pierwszej fazie rekrutacji, aby wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów. Następnie zazwyczaj przeprowadza się rozmowę osobistą.
Dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie się do tego typu testów w celu uzyskania wysokiej oceny na wczesnych etapach procesu. Są to pewnego rodzaju wyzwania poprzedzające, które należy pokonać, aby przejść do następnego etapu rekrutacji.
Testy psychotechniczne: cel i obszary zastosowania
Testy psychotechniczne składają się z kwestionariuszy testowych. Celem jest szybkie i prawidłowe wybranie jednej opcji spośród kilku możliwych odpowiedzi.
Dzięki tym testom firmy lub dowolne organizacje społeczne mogą uzyskać informacje na temat osobowości. A także na temat dowolnego obszaru poznawczego, który chcą zmierzyć: uwagi, pamięci, rozwiązywania problemów, umiejętności werbalnych lub przestrzennych…
Ważne jest wzięcie pod uwagę trzech aspektów przy ocenie testów psychotechnicznych: szybkość, poprawność odpowiedzi i liczbę błędów. Z drugiej strony badania takie jak te prowadzone na uniwersytecie w Tuluzie zwracają uwagę na pewien ważny fakt, którego nie możemy zignorować. Tego rodzaju testy muszą być ocenione przez wyspecjalizowany personel.
Zobaczmy poniżej, w jakich codziennych sytuacjach używane są testy psychotechniczne.
Testy psychotechniczne są częścią oceny psychologicznej i dlatego muszą być stosowane i oceniane przez psychologów specjalizujących się w tej dziedzinie.
Obszary zastosowania
- Procesy rekrutacyjne w miejscu pracy.
- Edukacja: w celu oceny zdolności intelektualnych uczniów, ich ewolucji oraz preferencji zawodowych.
- Zakres kliniczny. Testy psychotechniczne są częścią pracy psychologa klinicznego, w której ocenia się style osobowości i umiejętności. Zasoby te są również niezbędne do zdiagnozowania, wykrycia obecności zaburzeń psychicznych, demencji itp.
- Prawo jazdy i pozwolenie na broń. W przypadku tych dwóch pozwoleń testy psychotechniczne są niezbędne. Dzięki nim ocenia się umiejętności uwagi, zdolność reakcji lub zdolności wzrokowe u kierowcy lub to, czy osoba, która chce zdobyć pozwolenie na broń ma odpowiednie zdolności, czy też nie.
Rodzaje testów psychotechnicznych
Wszyscy kiedyś braliśmy udział w procesie rekrutacyjnym, gdzie te testy psychotechniczne sprawiły, że przeżyliśmy chwilę grozy. Należy jednak pamiętać, że wiele osób codziennie ćwiczy tego rodzaju umiejętności tak ważne w naszym życiu.
Jest to sposób na aktualizowanie naszych procesów poznawczych, ćwiczenie uwagi, pamięci, elastyczności przestrzennej, umiejętności werbalnych itp. W naszym zasięgu mamy na przykład dowolnej aplikacji na nasze telefony, a nawet darmowe testy dostępne w Internecie.
Zobaczmy teraz, jakie rodzaje testów psychotechnicznych są najczęściej stosowane:
Testy biegłości werbalnej
- Mierzą zdolność rozumienia i wyrażania pojęć za pomocą słów.
- Składają się na nie ćwiczenia ortograficzne, synonimy i antonimy, rozumienie słów, niepełne zdania, reguły pisowni…
Testy biegłości numerycznej
- Tego rodzaju testy psychotechniczne mierzą zdolność rozumienia i pracy z liczbami.
- W tych testach możemy znaleźć od klasycznych problemów, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, ułamki, potęgi po pierwiastki, procenty, równania…
Testy umiejętności przestrzennych
- Testy umiejętności przestrzennych są niewątpliwie najciekawsze. Musimy odróżniać kształty, objętości, odległości, pozycje w przestrzeni
- Często pojawiają się niekompletne figury, łamigłówki, figury, które musimy obrócić w myślach, aby zrozumieć ich położenie, itp.
Testy abstrakcyjnego myślenia
- W tego typu testach analizowana jest zdolność osoby do obserwowania i porządkowania informacji w logiczny sposób.
- Dlatego musimy pozwolić, aby ujawniły się nasze umiejętności dedukcyjne obserwując serie liter, cyfr, kart lub monet, aby znaleźć prawidłową odpowiedź.
Testy uwagi i retencji
- Ten rodzaj testu jest bardzo powszechny w procesach rekrutacyjnych dla prac, w których uwaga jest bardzo ważna. Mogą to być fabryki lub każdy rodzaj przemysłu, w którym operatorzy muszą być bardzo skupieni na swoich zadaniach.
- Testy te mierzą zdolność do zachowania czujności podczas wykonywania powtarzalnego i monotonnego zadania. W tym celu zwykle pojawiają się ćwiczenia pamięci wzrokowej, pamięci czytania, czytanie liczb lub słów, aby później je odtworzyć.
Testy psychotechnicze – jak je zdać?
Jak już wskazaliśmy wcześniej wiele osób ćwiczy tego rodzaju kompetencje, zarówno w interesie osobistym, jak i dlatego, że biorą udział w procesie rekrutacyjnym. Idealnym rozwiązaniem jest zatem przygotowanie dużej ilości testów, które wykonamy w domu ucząc się na błędach. A następnie ćwiczenie wykonywania ich w jak najkrótszym czasie.
Ponadto przestrzeganie tych prostych wskazówek również może pomóc.
- Tak jak szkolimy się, aby skutecznie wykonywać tego typu testy musimy też nauczyć się kontrolować nasz niepokój podczas procesu rekrutacyjnego.
- Czytaj instrukcje na spokojnie, przestrzegaj zasad podanych przez egzaminatora i upewnij się, że nie pominąłeś żadnych arkuszy.
- Przeanalizuj przykłady przedstawione w każdym ćwiczeniu. Nie pędź do przodu zakładając, że już wiesz, jak wykonać ćwiczenie.
- Czas jest ważny. Jeśli więc utkniesz w jednym pytaniu przejdź do następnego pozostawiając te najbardziej złożone na koniec.
- Po zakończeniu testu przejrzyj go ponownie.
- Pamiętaj, że tego rodzaju testy psychotechniczne kierują się logiką. Korzystaj ze zdrowego rozsądku.
Podsumowując, biorąc pod uwagę, że tego rodzaju testy stają się coraz bardziej powszechne nie zaszkodzi się z nimi zaznajomić. Niezależnie od tego, czy mamy przed sobą proces rekrutacyjny lub rozmowę o pracę zawsze dobrze jest trenować tego rodzaju umiejętności.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Vautier, S. (2015). La psychotechnique des aptitudes. Pratiques Psychologiques, 21(1), 1–18. https://doi.org/10.1016/j.prps.2015.01.005
- Arenal, FA, Fernández Peira, P., y Martin Val, A. (1977). Uso de pruebas psicotécnicas. Salud y Trabajo, No. 7, páginas 38-44, 26 Referencias; 1977.