Uwaga rodzice! Oto 5 zachowań, które zapamiętają wasze dzieci

Uwaga rodzice! Oto 5 zachowań, które zapamiętają wasze dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2017

Wszyscy rodzice chcą mieć cudowne dzieci. Chcą, aby ich dzieci były uprzejme, żeby dorastały szczęśliwie i zachowywały się jak osoby odpowiedzialne. Chcą, żeby były użyteczne dla społeczeństwa.

Jednak ta idea o wiele bardziej akcentuje kreowanie przyszłości niż budowanie solidnych fundamentów w chwili obecnej. Niektórzy rodzice uważają, że gdy ich dzieci są małe, powinny po prostu przestrzegać narzucanych im zasad.

W rezultacie zwiększa to prawdopodobieństwo, że dzieci wyrosną na nieszczęśliwe osoby dorosłe. Gdy kryteria wychowywania dzieci nie są spójne, logiczne lub stabilne, pojawia się niebezpieczeństwo, że dzieci będą przejawiać zbuntowane zachowania lub będą skryte.

Mogą być też kapryśne, a nawet autorytarne, w każdym razie będą przejawiać niestabilne zachowania. Będzie im się wydawać, że nie są w stanie nawiązać ścisłej i czułej więzi z rodzicami. Wręcz przeciwnie, będą żyć w ciągłej, otwartej lub cichej wojnie z nimi.

„Problemem z nauką bycia rodzicami leży w tym, jakimi dziećmi są nauczyciele”.

-Robert Braul-

Jedną z najważniejszych etapów naszego życia jest dzieciństwo. Właśnie tam powstaje fundament zdrowego umysłu i czystego serca. W związku z tym niektóre postawy rodziców mogą pozostawić ślad w sercu dziecka na zawsze.

Czasami ten ślad jest pozytywny, czasami jest negatywny. Niemniej jednak na ogół jest to głęboki ślad. Omówimy teraz 5 typów zachowań rodziców, o których dzieci rzadko zapominają.

Dzieci nigdy nie zapominają znęcania się

Żadna relacja nie jest idealna i niejednokrotnie mniej zażyła niż relacja między rodzicami a dzieckiem. To normalne, że w związku pojawiają się drobne kłótnie czy konflikty. Wszystko zależy od sposobu, w jaki rodzina radzi sobie z tymi trudnościami.

Niestety wielu rodziców mylnie uważa, że znęcanie się to jedno z narzędzi przydatnych podczas wychowania dziecka.

Chłopiec zakrywa swoje uszy

Rodzice mogą zastraszać swoje dzieci, dążąc do tego, aby robiły dokładnie to, czego chcą rodzice. Jednakże tego rodzaju zachowania stają się źródłem niskiej samooceny i zazdrości u dziecka.

Stawiają one dziecko w bardzo skomplikowanej sytuacji: miłość i nienawiść w tym samym czasie. Ponadto dziecko zacznie odczuwać strach. Serce dziecka jest bardzo podatne, a jeśli jest stale ranione, z biegiem czasu stanie się niewrażliwe.

Jak rodzice traktują siebie nawzajem

Związek pomiędzy matką a ojcem jest wzorem, które dziecko wykorzysta jako model swoich związków romantycznych.

Jest bardzo prawdopodobne, że świadomie lub nieświadomie, jako dorosły człowiek powtórzy to, co widziało w dzieciństwie. Będzie powtarzać zachowania swoich rodziców w swoim związku małżeńskim czy wobec innych bliskich sobie osób.

Pamiętaj, że konflikty rodziców są źródłem strachu u dzieci. Jedną z możliwych konsekwencji jest to, że wpadną w kłopoty tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców. Wynika to z faktu, że rodzice zwykle skupiają się na własnych konfliktach.

Co więcej, dziecko będzie w stanie czerpać przyjemność bądź nie ze swoich związków romantycznych na podstawie wyuczonych zachowań.

Chwile, w których dziecko czuje się bezpiecznie

Strach odczuwany przez dzieci jest większy i bardziej podstępny niż u dorosłych. Młodzież nie potrafi odróżnić rzeczywistości od wyobraźni.

Rodzice to ludzie, którym ufają najbardziej, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebują, aby poznać i zrozumieć nieznane. Tak więc, jeśli rodzice są istotami, które wywołują strach, dzieci czują się jakby kompletnie nic ich nie chroniło.

Ojciec obejmuje córkę

Rodzice muszą być wyczuleni na te obawy i słuchać ich, nie krytykując ich ani nie minimalizując. Muszą sprawić, aby małe dzieci zrozumiały, że nie są zagrożone. To zwiększy poczucie bezpieczeństwa i wzmocni więzy miłości i szacunku.

Brak uwagi

Dla dziecka, miłość, którą darzą go rodzice jest ściśle związana z uwagą, jaką mu poświęcają. Dla dzieci nie istnieją pewne wyrazy uczucia, takie jak dłuższe godziny pracy w celu pokrycia kosztów luksusowej szkoły. Nie będą wierzyć, że je kochasz, jeśli nie spędzisz z nimi czasu, aby poznać je i być na bieżąco z ich światem.

Dziecko nigdy nie zapomina, że jeden z rodziców dał mu zieloną koszulkę, kiedy ono nieustannie powtarzało, że chce fioletową. Tak samo dzieje się, kiedy rodzic coś obiecał dziecku i nigdy nie dotrzymał słowa. Dziecko odbiera to jako pewnego rodzaju porzucenie.

Dla niego jest to równoznaczne z wiadomością: „Nie znaczysz dla mnie tak dużo, jak Ci się wydaje”. To pozostawia w sercu dziecka głęboki ślad.

Wartość rodziny

Dzieci zawsze pamiętają, czy ich matka lub ojciec potrafili w pewnych okolicznościach nadać priorytet własnej rodzinie. Dzieci potrzebują świąt i przyjęć i cieszą się nimi. Nie ma znaczenia liczba prezentów. Dla nich ważne jest, aby rodzice traktowali Boże Narodzenie poważnie.

Rodzina wycięta z papieru

Jeśli dla rodziców rodzina jest ponad wszystko inne, dziecko pozna znaczenie lojalności i uczucia.

Jako dorosły człowiek będzie w stanie pozostawić wszystkie inne zobowiązania, aby móc spotkać się ze swoimi rodzicami, gdy będą tego potrzebować. Odnajdzie harmonię w życiu i będzie w stanie lepiej dawać i otrzymywać uczucia.

Wszystkie te ślady, które zostają odciśnięte w sercu dziecka w dzieciństwie, będą towarzyszyć mu przez resztę życia.

Często ślady te odzwierciedlają różnicę między zdrowym stanem mentalnym a byciem nękanym konfliktami. Wychowanie pełne miłości i troski jest najlepszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiej osobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.