Możliwości terapeutyczne dostępne dla osób z zaburzeniami lub niepełnosprawnościami są liczne, a jedną z popularnych metod jest terapia z udziałem koni. Może ona pomóc pacjentom w poprawieniu jakości ich życia, jak również w złagodzeniu problemów, z którymi się borykają.
Terapia z udziałem koni lub innych zwierząt nie są nowe, ale są znacznie bardziej doceniane niż kiedyś. Dzięki tego rodzaju alternatywnym terapiom pacjenci mogą lepiej poznać siebie, a także poprawić swój rozwój osobisty i jakość życia.
Badania pokazują, że terapia z udziałem koni, nazywana też EAT, może być korzystna dla osób ze spektrum autyzmu, pacjentów z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami lub chorobami.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Kto wymyślił to podejście? Dla kogo terapia z udziałem koni jest najskuteczniejsza? Czy istnieją różne metody w ramach EAT? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
Na czym polega terapia z udziałem koni?
Terapia z udziałem koni jest świetną alternatywą dla osób z pewnym rodzajem niepełnosprawności lub zaburzeniami neurorozwojowymi, takimi jak autyzm.
Celem tej terapii jest pomoc pacjentowi w rozwoju poznawczym, fizycznym, emocjonalnym, społecznym i/lub zawodowym poprzez serię ćwiczeń, gier i zajęć z końmi. W bardziej ogólnym sensie może poprawić samopoczucie pacjentów, jak również ogólną jakość życia.
Podczas sesji EAT pacjent może jeździć konno, szczotkować, głaskać i karmić konia. Może również bawić się z koniem lub wykonywać inne aktywności w towarzystwie konia. Jednakże każdy pacjent, w zależności od cech fizycznych i psychicznych, będzie szedł przez własną, unikalną ścieżkę leczenia.
Ta unikalna terapia pozwoli mu maksymalnie wykorzystać interakcję z koniem.
Pochodzenie
Terapia z udziałem koni sięga czasów starożytnej Grecji, gdzie zalecano jazdę konną w celu zapobiegania i leczenia bólów ciała i umysłu.
Formalna praktyka terapii z udziałem koni rozpoczęła się w Meksyku w 1969 roku. Za jej twórcę uznawany jest trener w Meksykańskim Olimpijskim Centrum Lekkoatletycznym, Rogelio Hernandez Huerta.
W tym samym roku powstał pierwszy specjalistyczny ośrodek terapii konnej oraz Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Jeździeckie dla Niepełnosprawnych (NARHA). Misją NARHA jest koordynacja i oficjalne uznawanie ośrodków i osób oferujących terapię z udziałem koni.
Dla kogo jest ta terapia?
Jak wspomnieliśmy powyżej, terapia z udziałem koni jest świetna dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową. Może też być pomocna w przypadku innych typów problemów, o których wspomnimy poniżej. EAT jest odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Lekarze najczęściej zalecają terapię z końmi osobom z następującymi schorzeniami:
- Niepełnosprawność (fizyczna, psychiczna lub sensoryczna).
- Zaburzenia neurorozwojowe (na przykład autyzm).
- Problemy na tle adaptacji społecznej.
- Inne rodzaje chorób.
Terapia z udziałem koni może być szczególnie przydatna dla każdego ze spektrum autyzmu, pacjentów z porażeniem mózgowym lub zespołem Retta, urazem kręgosłupa i/lub mózgu, stwardnieniem rozsianym, fibromialgią itp. W każdym przypadku terapeuta odpowiednio dostosowuje plan terapii i cele terapeutyczne.
Korzyści płynące z terapii z udziałem koni
Psychologiczne i fizyczne korzyści terapii z końmi są poparte badaniami. Najważniejsze korzyści psychologiczne i emocjonalne to:
- Poprawa samooceny.
- Lepsza samokontrola emocjonalna.
- Zwiększona pewność siebie.
- Pobudzenie pamięci i uwagi.
- Pogłębienie poszanowania przyrody i zwierząt.
Niektóre z fizycznych korzyści terapii z końmi to lepszy rozwój i równowaga mięśni, siła, napięcie mięśni, zdolności motoryczne, koordynacja, wytrzymałość itp.
Terapia z udziałem koni a autyzm
Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, terapia z udziałem koni jest świetna dla dzieci z autyzmem. Badanie przeprowadzone przez Pereza i współautorów (2008) dowiodło, że terapia z udziałem koni zapewnia młodym pacjentom cztery rodzaje stymulacji. Są to: przedsionkowa, proprioceptywna, dotykowa i motoryczna.
Inne badanie przeprowadzone przez De La Prieta (2017) wykazało, że ciepło i wibracje wytwarzane przez konia, a także jego ruchy w trzech wymiarach w mogą stymulować struktury nerwowe, co sprzyja ich rozwojowi.
Jeszcze inne badanie przeprowadzone przez Delgado i Sanchez (2015) i opublikowane w Mediciego wykazało, że dzieci z autyzmem mogą tworzyć emocjonalny związek z końmi. Jazda na nich daje im również poczucie bezpieczeństwa, co pozytywnie wpływa na ich samoocenę.
Rodzaje terapii z końmi
Terapia z udziałem koni obejmuje różne sfery. Oto niektóre z najbardziej znanych:
- Terapeutyczna jazda konna. Obejmuje to wykonywanie ćwiczeń na koniu. Może poprawić równowagę i koordynację.
- Hipoterapia. W tego typu EAT pacjent wykonuje ćwiczenia fizjoterapeutyczne z koniem i na koniu. Celem jest wykorzystanie ciepła przenoszonego przez konia oraz jego rytmicznego i trójwymiarowego ruchu do pomocy w problemach pacjenta.
- Uczenie się z pomocą koni (EAL). EAL cieszy się dużą popularnością i polega na cierpliwej adaptacji z koniem i wszystkim, co wiąże się z opieką nad koniem. Może zwiększać motywację, stymulować ekspresję emocjonalną i poprawiać koncentrację.
- Jazda adaptacyjna. Dla osób o różnych zaburzeniach funkcjonalnych, które już uprawiają jazdę konną. Celem jest dostosowanie sportu do potrzeb pacjenta.
Podsumowując, terapia z udziałem koni jest narzędziem terapeutycznym o niezaprzeczalnych korzyściach. Jest to świetna alternatywna terapia dla dzieci z autyzmem bądź dla dzieci z różnymi patologiami lub zaburzeniami.
Świetnie sprawdza się także u dorosłych pacjentów, ponieważ różnorodność dyscyplin sprawia, że jest odpowiednia dla osób z różnymi rodzajami problemów. Osoba, która towarzyszy pacjentowi podczas terapii powinna zawsze być wykwalifikowanym i akredytowanym specjalistą, zwykle wyspecjalizowanym fizjoterapeutą.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Engel, B.T. (1997). Therapeutic Riding: Its benefits, professions and divisions. In Engel, B.T. Therapeutic Riding, I: Strategies for Instruction Part I. Durango, co: Barbara Engel therapy services.
- García, S. (2010). Equinoterapia: Un binomio con fines terapéutico. Universidad Veracruzana. Médico Veterinario Zootecnista.
- Pérez, L., Rodríguez, J. y Rodríguez, N. (2008): La Equinoterapia en el tratamiento de la discapacidad infantil. Revista Archivo Médico de Camagüey, 12(1).