Terapia transdiagnostyczna: jak może pomóc?

Terapia uniwersalna nie jest najlepszym sposobem działania. Terapia transdiagnostyczna jest bardziej dopasowaną, skuteczną strategią, która może przynieść lepsze rezultaty.
Terapia transdiagnostyczna: jak może pomóc?
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy wiesz, czym jest terapia transdiagnostyczna? Jakiś czas temu jeden z moich profesorów z college’u powiedział mi, że dobry psycholog jest zaznajomiony z różnymi empirycznie sprawdzonymi terapiami i wie, jak je łączyć, aby dostosować leczenie do każdej osoby.

Krótko mówiąc, powiedział, że psychologowie powinni być w pewnym sensie alchemikami. Musimy znaleźć idealną mieszankę dla każdego pacjenta. Dokładnie to ma na celu terapia diagnostyczna.

Dzięki temu nauczycielowi zrozumiałem, że skuteczniej jest leczyć podstawy problemów psychologicznych, zamiast po prostu przez cały czas gasić pożary. Jeśli zajmiesz się tylko najbardziej powierzchownymi problemami, rozwiązania będą krótkoterminowe.

Jeśli leczysz pierwotną przyczynę, masz większe szanse na odniesienie sukcesu i zapobieganie nawrotom. Taka jest idea terapii transdiagnostycznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

„Wielkim odkryciem mojego pokolenia jest to, że człowiek może zmienić swoje życie, zmieniając swoje nastawienie.”

– William James –

Problem ze standardowym leczeniem

Ludzie zdają sobie sprawę, że zaburzenia emocjonalne są dość powszechne. W rzeczywistości są jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń psychicznych. Prawdopodobnie znasz kogoś, kto cierpi na lęki lub depresję – a może sam cierpisz na te choroby? W rezultacie możesz wiedzieć, jak bardzo mogą one wpływać na Twoje życie.

Terapia transdiagnostyczna

Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dobrego psychologa, który pomoże Ci odzyskać życie. Nie wszyscy psychologowie są sobie równi. Większość z nich nie postępuje zgodnie z zaleceniami mojego, aby spersonalizować plany leczenia zdrowia psychicznego swoich pacjentów i zamiast tego trzymają się leczenia określonego dla danej diagnozy.

Istnieją specyficzne, ustandaryzowane programy dla każdej patologii psychologicznej. Te plany leczenia mówią terapeucie, co ma robić, gdy pacjenci cierpią na określone zaburzenie. Problem polega na tym, że dwie osoby z tym samym schorzeniem mogą nie odnosić korzyści z tego samego rodzaju terapii.

Jaki jest cel terapii transdiagnostycznej?

Nie twierdzę, że psychologowie powinni ignorować zalecenia dotyczące leczenia. Ważne jest, aby pamiętać, co mówi literatura naukowa o najlepszym sposobie leczenia różnych problemów psychologicznych. Musisz jednak również znaleźć idealną kombinację strategii leczenia danej osoby.

Terapia transdiagnostyczna wykracza daleko poza etykietę diagnostyczną. Zamiast korzystać z prostego podejścia do leczenia, rozwiązuje on pierwotne „przyczyny” problemu, aby zapewnić pacjentowi długotrwałe dobre samopoczucie.

„Kontroluj sposób, w jaki człowiek interpretuje swój świat, a przeszedłeś długą drogę w kierunku kontrolowania jego zachowania.”

– Stanley Milgram –

Zamiast leczyć specyficzne objawy każdej patologii, terapia transdiagnostyczna sugeruje pracę nad wspólnymi czynnikami, które prowadzą do rozwoju problemów psychologicznych.

Regulacja emocjonalna w terapii transdiagnostycznej

Regulacja emocjonalna to zestaw strategii, których używasz, aby wpływać na swoje doświadczenia emocjonalne lub je modyfikować. Innymi słowy, są to narzędzia, których używasz do podtrzymywania, wzmacniania lub tłumaczenia określonych stanów emocjonalnych.

‘Jakie są więc najmniej skuteczne strategie regulacji emocji u osób z zaburzeniami emocjonalnymi? Obsesyjne myśli, tłumienie i unikanie.

„Przypuszczam, że jeśli jedynym narzędziem, jakie posiadasz, jest młotek, kuszące jest traktowanie wszystkiego tak, jakby to był gwóźdź.”

– Abraham Maslow –

Osoby z zaburzeniami emocjonalnymi stosują nieprzystosowane strategie do zarządzania swoimi emocjami. Ważne jest, aby pracować nad tymi strategiami w terapii. W ten sposób pacjent może wrócić do stanu dobrego samopoczucia emocjonalnego. To idzie w parze z terapią poznawczo-behawioralną.

Terapeuci, którzy stosują terapię transdiagnostyczną, również ponownie oceniają negatywne interpretacje sytuacji przez swoich pacjentów i modyfikują niewłaściwe zachowania. Tak więc terapia transdiagnostyczna próbuje odkryć procesy poznawcze i emocjonalne, które wpływają na ich nastrój. Co więcej, uczą je zmieniać te procesy.

Głównym celem jest pomoc pacjentom w nauce stawiania czoła i doświadczania niewygodnych emocji oraz zdrowszego reagowania na nie. Chodzi o to, aby zmniejszyć częstotliwość i intensywność emocjonalną. Ta terapia nie ma na celu wyeliminowania niewygodnych emocji.

Zamiast tego celem jest doprowadzenie ich do poziomu funkcjonalnego, aby były adaptacyjne, użyteczne i pomagały Ci stać się lepszą osobą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Nik Shuliahin, Annie Spratt i Radu Florin.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.