Tales z Miletu (ok. 624 p.n.e. – ok. 545 p.n.e.) założył jońską szkołę starożytnej filozofii greckiej. Co więcej, w tamtych czasach był znany jako jeden z siedmiu mędrców. W rzeczywistości nawet sam Arystoteles zaczął uważać Talesa za twórcę filozofii przyrody.
To dlatego, że Tales z Miletu był pierwszym Grekiem, który szukał ostatecznej zasady wszystkiego (arche). Uważał, że jest nią woda.
Tales z Miletu mieszkał w Atenach. Niektóre teksty sugerują, że kształcił się u egipskiego kapłana. Był głęboko zaangażowany w problemy astronomii. W rzeczywistości obmyślił serię nadprzyrodzonych wyjaśnień dla pewnych wydarzeń kosmologicznych.
W końcu filozoficzne podejście Talesa, czyli kwestionowanie wszystkiego, co dotyczy nieba, doprowadziło do powstania greckiej astronomii.
Hipotezy Talesa były odważne i nowe. W rzeczywistości Internetowa encyklopedia filozofii (IEP) stwierdza, że Tales z Miletu mógł być pierwszym, który studiował astronomię, pierwszym, który przewidział zaćmienia słońca i pierwszym, który wyznaczył przesilenie letnie i zimowe.
Chociaż nie miał laboratorium, probówek ani odpowiednich narzędzi, jako pierwszy zadał pytania: Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?
Tales z Miletu pozostawił nam wiele wypowiedzi skłaniających do refleksji i medytacji. Jego słowa dotyczą przede wszystkim naszego miejsca w nieskończonej przestrzeni kosmosu i naszego intymnego związku z tą przestrzenią.
Tales z Miletu powiedział: „Woda jest początkiem wszystkiego”
Taales powiedział, że jesteśmy stworzeni z wody i pochodzimy z wody. W rzeczywistości woda była dla niego samą naturą i źródłem wszystkiego. To była podstawowa zasada, początek Wszechświata. Uważał wówczas, że Ziemia jest płaskim dyskiem unoszącym się na wodzie.
Ponadto uważał, że wszystko pochodzi z wody i wreszcie, że wszystko wraca do wody. Wierzył, że wszystko we Wszechświecie jest po prostu jakąś formą wody.
Uważał wodę za wyjątkową substancję. W 2009 roku przeprowadzono badania nad przyrodą wody zatytułowane „Natura wody: arche Talesa”. Badanie to sugeruje, że można podać wiele wyjaśnień na temat znaczenia wody dla procesów życiowych. Ponadto, w duchu Homera, Tales sądził, że Okeanos i Tetyda byli przodkami świata.
Nawet my, ludzie, składamy się w 60 procentach z wody. Co więcej, mózg składa się w 70 procentach, krew w 80 procentach, a płuca w 90 procentach składają się właśnie z wody.
„Przestrzeń jest najwspanialsza, ponieważ zawiera wszystko”
Tales niekoniecznie uważał, że przestrzeń jest nieskończona. Uważał natomiast, że zawiera wszystko. Próbował w logiczny sposób wyjaśnić strukturę Wszechświata. Stwierdził, jak daleko Ziemia znajduje się od innych ciał niebieskich, takich jak księżyc, słońce i gwiazdy. W tym celu posłużyła mu nauka babilońska.
Jednak większość z jego założeń była błędna. Na przykład według niego Wszechświat miał być w odwrotnej kolejności, a Słońce dalej niż inne gwiazdy.
„Odizoluj się w swoim wewnętrznym świecie i zastanów się nad systemem Wszechświata”
Zgodnie z wcześniejszym tokiem myślenia Tales z Miletu zaproponował, abyśmy spojrzeli do wewnątrz siebie. Sugerował, że powinniśmy zastanowić się nad tym, kim jesteśmy lub kim chcemy być w odniesieniu do ogromnego i niezmierzonego Wszechświata, w którym żyjemy.
Bo jeśli jako ludzie nie jesteśmy w stanie pojąć rozmiaru i wieku kosmosu, gdzie naszym zdaniem mieści się ten maleńki dom, który nazywamy Ziemią? Gdzie się znajdujemy pośród takiego ogromu i wieczności? Kiedy się nad tym zastanowimy, nasze codzienne troski i zmartwienia wydają się śmieszne. Carl Sagan to potwierdził.
Tales z Miletu powiedział: „Bóg jest najstarszy ze wszechrzeczy, bo się nie narodził”
Tymi słowami Tales wyjaśnił powstanie Wszechświata i pochodzenie wszystkiego. Jak sugeruje IEP, Tales uważał, że wszystko jest przepełnione Bogiem. IEP podaje, że Arystoteles twierdził:
„Również Tales z Miletu, sądząc z tego, co jest zapisane w jego poglądach, wydaje się przypuszczać, że dusza jest w pewnym sensie przyczyną ruchu, ponieważ mówi, że kamień [magnes lub kamień lodowy] ma duszę, gdyż powoduje ruch żelaza. Niektórzy uważają, że dusza przenika cały Wszechświat, stąd być może wziął się pogląd Talesa, że wszystko jest pełne bogów.”
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
The Nature of Water. De Santo NG, Bisaccia C, Bilancio G, Romano M, Cirillo M. The nature of water: Thales’ arkhe. J Nephrol. 2009 Nov-Dec;22 Suppl 14:98-102. PMID: 20013740.
Internet Encyclopedia of Philosophy (IEP)
Divulgamat: Universidad Pedagógica y Tecnológica de Colombia, uptc.edu.co