Tajemnica zawodowa w psychologii

Tajemnica zawodowa to umowa zawarta w wielu zawodach w celu ochrony pewnych informacji, którymi klienci nie chcą się dzielić. W tym artykule porozmawiamy o tajemnicy zawodowej w dziedzinie psychologii.

Terapeuta z pacjentem

W pewnych momentach swojej kariery psychologowie mogą stanąć przed dylematem, czy podzielić się pewnymi informacjami, które ze względu na zajmowane stanowisko i pełnione funkcje poznają. Jednak w większości przypadków muszą odłożyć tę pokusę na bok, ponieważ zobowiązuje ich do tego tajemnica zawodowa.

Każdy klient ma prawo, aby wszystko, co mówi lub co dzieje się w kontekście relacji zawodowej z psychologiem, było poufne. Co ciekawe, czasem zdarzają się sytuacje, w których psycholog musi złamać tę zasadę, ponieważ istnieje przekonująca przyczyna, która to uzasadnia. Tajemnica zawodowa zostaje więc przerwana.

Psychologia – tajemnica zawodowa

Tajemnica zawodowa odnosi się do sposobu ochrony i nieujawniania informacji uzyskanych w wyniku relacji zaufania nawiązanej z klientem, który przychodzi na jakąkolwiek konsultację psychologiczną. Rzeczywiście, obowiązkiem psychologa jest ochrona prywatności i intymności klienta w kontekście, w którym interakcja miała miejsce.

Wszyscy psycholodzy uważają, że aby klienci czuli się komfortowo i spokojnie rozmawiając o swoim życiu prywatnym, potrzebują bezpiecznego miejsca i niezawodnej relacji. Takiej, która pozwala im rozmawiać o drażliwych sprawach bez obawy, że zostaną niesłusznie zdemaskowani.

Psychoterapia
Tajemnica zawodowa jest centralną częścią poufności.

Charakterystyka tajemnicy zawodowej w psychologii

Oto niektóre godne uwagi cechy tajemnicy zawodowej:

  • Zachowanie poufności. Psychologowie mają obowiązek chronić poufne informacje, które uzyskują wszelkimi sposobami w związku z ich pracą zawodową.
  • Omówienie granic. Psycholog omawia z klientem istotne granice tajemnicy zawodowej. Również przewidywalne zastosowania wszelkich informacji generowanych przez ich działania psychologiczne.
  • Nagrania. Przed dokonaniem jakiegokolwiek nagrania psycholog musi uzyskać zgodę klienta lub jego przedstawiciela prawnego.
  • Zminimalizuj ingerencje w prywatność. Obowiązkiem psychologa jest zawarcie w swoich pisemnych i ustnych raportach wyłącznie informacji związanych z celem, w jakim odbywa się komunikacja.
  • Ujawnienia. Psycholog może ujawnić informacje poufne tylko za zgodą swojego klienta. Istnieją jednak wyjątki, w których mogą je ujawnić, jeśli jest to wymagane przez prawo.
  • Konsultacje. Podczas konsultacji z kolegami psychologowie nie mogą ujawniać poufnych informacji, które mogłyby prowadzić do identyfikacji klienta. Ponadto muszą udostępniać informacje tylko w zakresie niezbędnym do osiągnięcia celów konsultacji.

Granice tajemnicy zawodowej

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) psychologowie mogą złamać tajemnicę zawodową tylko w określonych sytuacjach. Są to:

1. Opieka nad klientem lub innymi osobami

Psychologowie mogą ujawniać prywatne informacje bez zgody, aby chronić pacjenta lub społeczeństwo przed poważną krzywdą. Częstym przypadkiem są pacjenci z ciężką depresją, którzy mają myśli samobójcze. W takich przypadkach psychologowie muszą złamać tajemnicę zawodową, aby powiadomić bliskich o zagrożeniu.

Mogą również złamać kod tajemnicy, gdy dana osoba z jakiegokolwiek powodu planuje narazić życie innych ludzi. Na przykład, jeśli pacjent psychotyczny twierdzi, że planuje zamordować sąsiada, bo nakazują mu na to głosy w jego głowie, psycholog musi zerwać z tajemnicą zawodową, aby chronić sąsiada.

2. W przypadkach nadużyć seksualnych, fizycznych i psychicznych

W sytuacjach ciągłej przemocy domowej, maltretowania lub zaniedbywania dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych lub w sytuacji zależności. Jeśli jednak osoba dorosła ujawni, że była maltretowana jako dziecko, psycholog generalnie nie ma obowiązku zgłaszania tego. Chyba że podejrzewają, że sytuacja powtarza się z innymi dziećmi.

Kiedy psycholog zauważy, że nieletni jest ofiarą przemocy, ma obowiązek powiadomić rodziców. Ale co jeśli rodzice są sprawcami? W takim przypadku psycholog musi złamać tajemnicę zawodową poza rodzinnym jądrem. Ponadto muszą poinformować odpowiednie władze, zgodnie z prawem.

Kobieta na terapii. Tajemnica zawodowa
W sytuacjach nadużyć lub przemocy psycholodzy mogą zerwać z tajemnicą zawodową.

3. Postępowanie sądowe

Jeżeli wydano nakaz sądowy. Może się tak zdarzyć, jeśli zdrowie psychiczne danej osoby jest kwestionowane podczas postępowania sądowego. Na przykład, od czasu do czasu psycholog może przyjąć w swoim biurze osobę skierowaną przez sąd lub instytucję wymiaru sprawiedliwości w celu oceny. W tym procesie, jeśli psycholog zostanie wezwany do złożenia zeznań, musi złamać tajemnicę zawodową.

Tajemnica zawodowa w psychologii jest jedną z podstawowych zasad całego kodeksu etyki w zawodzie. Zapewnia klientom, że mogą bezpiecznie rozmawiać o swoim życiu osobistym bez obawy, że doznają jakichkolwiek reperkusji, zniesławienia lub ujawnienia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top