Buddyzm i psychologia mają wspólny cel: mają zmniejszać ludzkie cierpienie. Chociaż możesz znać niektóre ze strategii psychologicznych, które zmniejszają cierpienie, to czy wiesz, co mówi na ten temat buddyzm? Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym polega Szlachetna Ośmioraka Ścieżka i w jaki sposób może prowadzić do osiągnięcia większego szczęścia i oświecenia.
Szlachetna Ośmioraka Ścieżka została wymyślona przez samego Buddę w trakcie dwóch miesięcy samotnej medytacji. Zakłada, że chociaż cierpienie stanowi część życia, to możesz przestrzegać ośmiu bardzo konkretnych kroków, aby osiągnąć spokój.
Buddyzm i psychologia
Buddyzm i psychologia mają wspólny cel: mają zmniejszać ludzkie cierpienie. Jeśli zagłębisz się odrobinę bardziej w praktyki i strategie nowoczesnej psychologii, przekonasz się, że czerpią one z tradycji religijnych, duchowych i filozoficznych.
Dr Alan Wallace z Uniwersytetu San Diego opublikował ciekawe badanie w magazynie American Psychological Association, które podkreślało także zalety płynące z połączenia tych dwóch dyscyplin. Uważał, że budowanie mostów między buddyzmem a psychologią może pomóc ludziom cieszyć się lepszym zdrowiem emocjonalnym.
Takie przydatne teorie jak Szlachetna Ośmioraka Ścieżka, opracowana przez Buddę Siakjamuni, ułatwiają zagłębianie się również w różne aspekty cierpienia. To ścieżka prowadząca do rozwoju osobistego, poprawy samego siebie i osiągnięcia oświecenia, które mogą pomóc zmniejszyć cierpienie.
“Ból jest nieunikniony, cierpienie jest wyborem.”
-Budda-
Czym jest Szlachetna Ośmioraka Ścieżka?
Szlachetna Ośmioraka Ścieżka należy do Czterech Szlachetnych Prawd. Po dwóch miesiącach całkowitej izolacji i medytacji, Budda osiągnął pewność, że odnalazł oświecenie. Pierwszym krokiem, który podjął, aby to osiągnąć, było zrozumienie i pokonanie cierpienia.
Cierpienie to cienka zasłona, subtelna i półprzejrzysta, która wpływa na sposób w jaki postrzegasz świat. Może stanowić źródło całego Twojego nieszczęścia.
Budda koncentrował się na dzieleniu się Czterema Szlachetnymi Prawdami. Wierzył, że kiedy uda nam się odkryć źródło Twojego wewnętrznego cierpienia, będziesz w stanie uleczyć rany i osiągnąć oświecenie poprzez Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę.
Składa się ona z ośmiu strategii, które musisz zrozumieć i praktykować każdego dnia. Pierwszy krok na tej ścieżce do uleczenia to zrozumienie Czterech Szlachetnych Prawda.
“Jesteś tym czym byłeś. Będziesz tym czym jesteś teraz.”
-Budda-
Czym są Cztery Szlachetne Prawdy?
- Każde istnienie jest cierpieniem. Jak mówi Sutra Benares (pierwsze zapisane nauki Buddy), narodziny są cierpieniem, starość jest cierpieniem, choroba jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem, życie z czymś czego nie chcesz jest cierpieniem, nie otrzymywanie tego czego pragniesz jest cierpieniem… Samo życie jest często naznaczone cierpienie. Akceptacja i zrozumienie takiego stanu rzeczy to pierwszy krok na drodze do rozwoju.
- Cierpienie wynika z pragnienia. Żyjesz z wieloma “truciznami” lub szkodliwymi rzeczami, które karmią nasienie bólu. Takie “trucizny”, o których mówi Budda, to między innymi przywiązanie, nienawiść, zazdrość, uczucie braku oraz ignorancja.
- Cierpienie może ustać. Trzecia prawda mówi, że masz w sobie moc, aby w bardzo konkretny sposób zakończyć swoje cierpienie. Musisz jedynie zająć się jego przyczyną.
- Zakończenie cierpienia wymaga praktykowania Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki. Zauważyliśmy na początku, że możesz pozbyć się swoich problemów i wewnętrznej burzy. Twoje nieszczęścia i niepokoje mogą zniknąć na zawsze jeśli będziesz praktykować założenia Buddy.
Wewnętrzna podróż Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki
Osiem kroków na ścieżce do wyzwolenia zgrupowano w trzy filary, które definiują praktykę buddyzmu. Są również silnie związane z wieloma szkołami myśli psychologicznej bazującymi na humanizmie oraz pozytywizmie. Trzy filary, które składają się na Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę to właściwe zachowanie, dyscyplina mentalna oraz mądrość.
Budda cały czas mówił o tej praktyce. Uznawał ją za kluczową część swojej filozofii, dziedzictwo, które chciał pozostawić po sobie dla całej ludzkości.
Założenia Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki
- Słuszny pogląd. Musisz zrozumieć, że wszystko w życiu jest ulotne. Rzeczy pojawiają się i znikają, biegną swoim torem i zaczynają się oraz kończą.
- Słuszne myślenie. Twoje myśli determinują jakość Twojego życia. Jeśli będziesz próbować koncentrować się na nadziei, wolności i równowadze, możesz uniknąć cierpienia.
- Słuszne słowo. Mówienie prawdy i szczera rozmowa z innymi odgrywają także niezwykle istotną rolę. Nie mów tylko po to by wypełnić ciszę ani nie bierz udziału w pustych dyskusjach. Nie krytykuj ani nie umniejszaj innych.
- Słuszny czyn. Bądź życzliwy. Życzliwość przynosi równowagę. Szacunek i pokora przynoszą wewnętrzny spokój (czyli mniej cierpienia).
- Słuszne zarobkowanie. Twoja praca, Twoje zachowanie i Twoje działania (duże i małe) powinny być zawsze skierowane ku dobru.
- Słuszne dążenie. Bez wysiłku nie uda Ci się niczego osiągnąć. Poczujesz się spełniony, kompletny i szczęśliwy jedynie gdy będziesz inwestować w coś swoją energię i nadzieję.
- Słuszne skupienie. Kontroluj swój umysł, trenuj swoją uwagę i wbijaj swój wzrok w coś nie zapominając swoich celów ani nie zatracając swojej pokory.
- Słuszna medytacja. Ostatni krok na Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżce wiąże się oczywiście z medytacją. Spokojny umysł jest wolny od niepokojów i cierpienia. Medytacja to sposób na uwolnienie się i osiągnięcie oświecenia.
Podsumowując, Szlachetna Ośmioraka Ścieżka stanowi inspirację. Stosowanie się do jej zasad bez wątpienia poprawi jakość Twojego życia. Co masz do stracenia? Wypróbuj ją już dziś!