System wymiaru sprawiedliwości dla młodzieży - jak to działa?

Odpowiedzialność karna młodocianych w wieku od 14 do 18 lat regulują specjalne ustawy. Dzisiejszy artykuł omawia te prawa i ich skutki.
System wymiaru sprawiedliwości dla młodzieży - jak to działa?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Patricia Grande Yeves

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy wiesz jak działa młodzieżowy system sprawiedliwości? Podstawą ustalenia granic odpowiedzialności lub nieodpowiedzialności młodocianej za czyny przestępcze jest czysto biologiczna. Dzieje się tak, ponieważ dzieci nie są wystarczająco dojrzałe, aby zrozumieć konsekwencje swoich działań, w przeciwieństwie do dorosłych. Dlatego nieletni nie mają takich samych obowiązków i nie mogą trafić do więzienia. To samo dotyczy innych osób znajdujących się w szczególnych okolicznościach. Na przykład osoby niepełnosprawne umysłowo.

Systemy wymiaru sprawiedliwości w różnych krajach ustaliły, że małoletnich poniżej 14 roku życia nie można uznawać za odpowiedzialnych. Oznacza to, że nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za przestępstwo. Stają się jednak odpowiedzialni, gdy tylko osiągną wiek, w którym dana osoba staje się osobą dorosłą w aspekcie prawnym. Jako dorośli wszyscy podlegają tym samym zasadom. Ich działania mają te same konsekwencje.

Dlatego młodzież poniżej 18 roku życia jest wyjątkiem. Rzeczywiście, odpowiedzialność karna nieletnich jest regulowana w większości krajów specjalnymi przepisami. Obejmują one zasady i mniej surowe kary niż te ustanowione w prawie karnym.

„Rehabilitować zamiast uwięzić”.

-Bert McCoy-

Pozornie wściekłe dziecko.

Młodzież w wymiarze sprawiedliwości

Ludzie stają się pociągani do odpowiedzialności prawnej po ukończeniu 14 lat. Dzieje się tak, ponieważ zakłada się, że są wtedy w stanie zrozumieć konsekwencje swoich działań. W związku z tym mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za to samo.

Jednak nakładane kary nie są takie same jak dla dorosłych do ukończenia 18 roku życia. Dlatego odpowiedzialność karna nieletnich dotyczy osób poniżej 18 roku życia. Ponadto w tych szczególnych prawach przeważają interesy nieletnich.

Prawa te mają na celu reedukację i reintegrację nieletnich ze społeczeństwem. Z tego powodu nie wiążą się z karą, ale raczej ze środkami społeczno-edukacyjnymi za popełnione zbrodnie.

Kary dla nieletnich w wymiarze sprawiedliwości

Sędzia dla nieletnich dyktuje środek, który ma doręczyć nieletni. Zwykle różni się w zależności od popełnionego przestępstwa. Może to być jedno z następujących:

Zamknięty, półotwarty lub otwarty internowanie

Nieletni nie może trafić do więzienia jak osoba dorosła. Mogą oni być przetrzymywani w ośrodkach dla nieletnich.

Ośrodki te mogą być zamknięte lub półotwarte, a nieletni muszą tam przebywać przez określony czas. Scenariusz półotwarty pozwala im na przeprowadzenie pewnych szkoleń lub czynności roboczych poza ośrodkiem.

Ośrodek dla nieletnich również mógłby być czynny. W takim przypadku nieletni realizują wszystkie działania swojego projektu edukacyjnego poza ośrodkiem. W rzeczywistości mieszkają tylko w ośrodku, jest to ich oficjalne miejsce zamieszkania.

Internowanie terapeutyczne

Środek ten koncentruje się na nieletnich, którzy wymagają specjalnej uwagi edukacyjnej lub leczenia. Są to osoby nieletnie doświadczające zaburzeń psychicznych lub uważane za niesamodzielne. W takich przypadkach nieletni zwykle przedstawia poważne zmiany w postrzeganiu rzeczywistości.

Uczęszczanie do ośrodka i nadzór kuratora

Uczęszczanie do ośrodka dziennego zazwyczaj oznacza, że osoba niepełnoletnia mieszka w swoim zwykłym domu. Muszą jednak uczęszczać do określonego ośrodka, aby wykonywać pracę i wspierać działania ukierunkowane na ich edukację i reintegrację ze społeczeństwem.

Małoletni w okresie próbnym musi przejść program szkoleniowy ukierunkowany na reintegrację społeczną. W sposób ciągły i kontrolowany uczęszcza do szkoły, ośrodka szkolenia zawodowego lub miejsca pracy. Ponadto cały czas należy monitorować ich prawidłowy rozwój i ewolucję.

Co się stanie, jeśli nieletni skończy 18 lat podczas odbywania kary?

Należy wziąć pod uwagę dwa szczególne przypadki.

Pierwsza instancja to sytuacja, w której małoletni osiąga pełnoletność przed osądzeniem za przestępstwo lub w trakcie postępowania. W takim przypadku pod uwagę będzie brany wiek, w którym popełnili przestępstwo.

Drugi przypadek dotyczy sytuacji, gdy małoletni osiąga pełnoletność podczas odbywania kary w areszcie zamkniętym. Przepisy te stanowią, że nieletni pozostanie w ośrodku, w którym odbywa karę do końca programu, nawet jeśli w tym czasie osiągnie pełnoletność. Ma to jednak zastosowanie tylko do 21 roku życia.

Gdy osiągną 21 lat, muszą przenieść się do więzienia. Co więcej, w niektórych przypadkach sędzia może orzec, że małoletni dokończy karę w więzieniu po ukończeniu 18 lat. Decyzje te podejmują indywidualnie, biorąc pod uwagę zachowania i rozwój osobisty młodzieży.

Pisanie sędziego.

Jak wyjaśniono powyżej, nieletni nie może być sądzony jako osoba dorosła, ale w efekcie nadal jest odpowiedzialny za swoje czyny. We wszystkich przypadkach mają do czynienia z właściwym postępowaniem karnym z sędzią, prokuratorem i obrońcą.

Nawet w ramach tych specjalnych przepisów nie można lekceważyć faktu, że ci nieletni popełnili przestępstwa. Z tego powodu muszą być pociągnięci do odpowiedzialności, niezależnie od ich wieku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.