Jon Kabat-Zinn, który na zachodzie promuje techniki mindfulness (uważności), wierzy, że jeśli zwiększymy naszą świadomość, zmiany same pojawią się w naszym życiu. Ale nie robi z tego tylko czegoś w rodzaju niejasnej i nieprecyzyjnej afirmacji. Zamiast tego, badacz ten poświęcił wiele lat swego życie by naukowo udowodnić coś, co ludzkie doświadczenie potwierdza od lat: eksploracja, introspekcja i głębokie połączenia pomagają nam wygenerować długotrwałe zmiany.
Według wywiadu z hiszpańską gazetą La Vanguardia, uważność lub pełna świadomość pozwalają nam na zwracanie uwagi w sposób aktywny na to co dzieje się w danym momencie, bez wydawania osądu.
Poprzez rozwój tej umiejętności możemy zaakceptować rzeczywistość. To z kolei stanowi czynnik leczniczy i transformatywny na wszystkich poziomach. Tak naprawdę zachodzi tu także transformacja neurologiczna.
Uważność nie jest tylko dla guru
Za terminem uważności kryje się wiele badań naukowych, medycznych i psychologicznych. Badania te dowodzą, że związek medytacji zen i vipassany jest dla nas bardzo korzystny.
Uważność pomaga pacjentom w kontrolowaniu przewlekłego bólu, lęków, paniki i innych rodzajów dolegliwości fizycznych i psychicznych.
Można powiedzieć, że pełna uwaga jest w stanie zwiększyć naszą świadomość, co z kolei pozwala zmienić nasze nastawienie, naszą perspektywę i ostatecznie nasze życie. Nie mówią nam, żeby zakochać się w życiu. Zamiast tego, mówią, abyśmy zaakceptowali je i doświadczyli go takim, jakie jest.
To innowacyjne podejście. Ponieważ praktycznie wszystkie zachodnie dyscypliny zdrowia koncentrują się na eliminacji objawów. A także na przynoszeniu ulgi w cierpieniu, zniszczeniu chaosu i konieczności “normalności”.
Utrzymanie doświadczenia życiowego w twoim wyglądzie
W szkole uczymy się myśleć po to aby móc rozwiązywać różne sytuacje. Natomiast uważność dąży do tego, aby po prostu przejść przez doświadczenia życiowe, które pomogą dokonać zmian. Dodatkowo celem jest dotarcie do tego, kim jesteśmy i w jakim otoczeniu przebywamy.
Zmiany neurologiczne, które mają miejsce po odpowiednim treningu uważności, powstają w regionach związanych z uczeniem się i pamięcią. Te obszary potęgują lub rozszerzają się. W szczególności wzmacnia się ciało migdałowate (pamiętaj, że jest to miejsce dla naszych emocji, ponieważ odpowiada za reagowanie w obliczu zagrożeń i ostrzeganie reszty mózgu).
Co więcej, w wyżej wspomnianym wywiadzie Kabat-Zinn wyjaśnia, że trening uważności może spowodować modyfikację naszych genów. W szczególności podkreśla następujące odkrycia:
- Geny, które mają do czynienia z procesami zapalnymi, jak chociażby z rakiem, są hamowane.
- Gęstość i rozmiar mózgu, które kurczą się przez lata, przestają to robić, jeśli się medytuje.
- Połączenia neuronalne pojawiają się i mnożą.
Świadomość – jak ją zwiększyć?
Jak możemy to wszystko osiągnąć dzięki uważności? Czy to wszystko jest prawdą ? Nie ma na to odpowiedzi. Chodzi po prostu o to, by powstrzymać senne dryfowanie przez życie i zacząć żyć w pełni obudzonym. Bez robienia czegokolwiek lub prób zmiany, po prostu medytując i stając się bardziej świadomym( jest to coś, co bez wątpienia wymaga dużej dyscypliny).
Jeśli więc przyjmiemy do siebie negatywne myśli, które topią nas w szkodliwej spirali, zapobiegniemy ich ponownemu pojawieniu się. To oczywiste, że nie wszystko w życiu jest piękne. Musimy po prostu zwiększyć naszą świadomość, aby nie budzić w sobie takich myśli.
Rozkojarzony umysł jest nieszczęśliwym umysłem. Tylko wtedy, gdy połączymy i zbierzemy wszystko w jedną całość, osiągniemy zdrowie, dobre samopoczucie i mądrość. Ponieważ “kultywacja uważności jest radykalnym aktem zdrowego rozsądku, miłości i współczucia dla samego siebie”.