Jeśli wiemy, co powinniśmy zrobić, dlaczego tego nie robimy?

Jeśli wiemy, co powinniśmy zrobić, dlaczego tego nie robimy?

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2018

Jeśli wiemy, co powinniśmy zrobić, dlaczego tego nie robimy?

Jesteś sparaliżowany i po prostu postrzegasz siebie w ten sposób. Jednak w głębi duszy wiesz dokładnie, co zrobić, aby podnieść się na duchu, a przede wszystkim, co zrobić by twoje serce było szczęśliwe. Wiesz doskonale, że w twoich rękach leży to, by zrobić pierwszy krok i iść naprzód, ale mimo to nie robisz tego. W głębi duszy wiesz czego potrzebujesz, ale coś w tobie nie chce tego zrealizować.

Dlaczego tak się dzieje? Jeśli wiemy, że powinniśmy podjąć jakieś działania, to dlaczego tego nie robimy?

“Gdzie nie ma strachu, nie będzie też żadnej wartości, niezbędnej do życia”.

-Leonardo Boff-

Strach jest przyczyną większości negatywnych sytuacji, w których się znajdujemy. Przezwyciężenie strachu prowadzi do wielkiej radości. Możliwe, że rzeczy w rzeczywistości są bardziej przejrzyste niż je postrzegasz.

Prawdopodobnie znasz odpowiedź na to jaki powinien być kolejny duży krok w twoim życiu. Jednak to strach i panika utrzymują cię w bezruchu tam, gdzie obecnie stoisz.

Jak się czuję?

Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana, ponieważ wymaga cierpliwości i sympatii do samego siebie. Próba odpowiedzi na to pytanie zmusza cię to do szczerości i otwartego mówienia do samego siebie. Może to stanowić wielki emocjonalny wysiłek z twojej strony.

Jeśli wiemy, co należy zrobić. Dziewczyna dmuchająca w gwiazdy.

W obecnej pozycji czujesz się niekomfortowo, nie możesz się skoncentrować i jesteś po prostu niezręczny w swoim codziennym życiu. To tak, jakbyś wiedział, że nie jesteś we właściwym miejscu, ale nie jesteś w stanie się poruszyć. W związku z tym odczuwany przez ciebie dyskomfort rozszerza się na wszystkie emocje, a twój nastrój zmienia się.

Jeśli wiemy co powinniśmy zrobić – kluczem jest racjonalna wiedza i wiedza emocjonalna

Wszyscy mamy dwa rodzaje rozumowania, których używamy do podejmowania decyzji. Jeden ma związek z bardziej instynktowną i racjonalną częścią twojego mózgu. Drugi natomiast jest bardziej emocjonalny i impulsywny. Ten pierwszy wiąże się z kontrolą sytuacji i poszukiwaniem bezpieczeństwa. Jest więc bardzo przydatny w chwilach, w których wymagane jest zachowanie zimnej krwi. Drugi, jak sama nazwa wskazuje, jest związany z naszymi emocjami.

“Lubię ludzi, którzy potrafią odczuwać. Tych, którzy nie oddzielają rozumu od serca. Którzy czują i myślą w tym samym czasie. Bez oddzielania głowy od ciała czy emocji od rozumu. “

-Eduardo Galeano-

Oba rodzaje są z sobą powiązane, mimo że jako ludzie podświadomie skłaniamy się ku jednej lub drugiej stronie. Na przykład niektórzy ludzie są bardziej empatyczni niż inni. Jeśli okaże się, że pod względem racjonalnym wiesz, co musisz zrobić, ale emocjonalnie nie wiesz, dlaczego tego nie robisz, może to wynikać z tego, że twoje bardziej ludzkie ruchy muszą być napędzane przez tę emocjonalną część ciebie.

Przeorganizuj swoje motywacje

Konflikt nie musi być motywowany rozumem. Zamiast tego byłoby dobrze, gdyby kierował się emocjami.

Jeśli chcesz coś zrobić, najpierw musisz poczuć, że tego chcesz. Na przykład – zdajesz sobie sprawę, że musisz zacząć dietę, ponieważ twoje zdrowie się pogarsza. Jednak mimo to nie robisz nic. Problem polega na tym, że pod względem emocjonalnym wcale nie chcesz rozpocząć diety. Dlatego twoja siła woli słabnie.

Dziewczyna patrząca na latajace parasole.

Zreorganizuj swoje motywacje i uważnie wsłuchaj się w to w jaką stronę naprawdę pragniesz iść. Nie tam, gdzie powinieneś, ponieważ czasami rozum nie pozwala nam być szczęśliwymi.

Daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć drogę, którą dyktuje ci twoje serce i walcz z lękami i traumami, które powstrzymują cię przed realizacją celu. Możesz wypłynąć na powierzchnię – a jest to walka warta zwycięstwa. Tylko wtedy będziesz wiedział, że to, co robisz, odpowiada temu, czego naprawdę pragniesz.

“Oddychaj tak samo głęboko jak oddychałeś w dniu, w którym przyszedłeś na świat. Nie pozwól, by cokolwiek cię rozpraszało. Zaczekaj jeszcze przez chwilę – nieruchomo. Zachowaj spokój, ciszę i słuchaj swojego serca. A kiedy przemawia do ciebie, wstań i idź tam, gdzie cię zaprowadzi.

Susanna Tamaro


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.