Stres związany z pracą - skąd się bierze wrażliwość na niego?

Stres związany z pracą - skąd się bierze wrażliwość na niego?

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Poniedziałek rano, przychodzisz do biura i już masz mnóstwo pracy do zrobienia. Z kolei w dni, gdy tak się nie dzieje Twój szef jest w złym nastroju lub współpracownicy utrudniają Ci wykonywanie obowiązków, przez co lista obowiązków zdaje się nie mieć końca, a Ty odczuwasz stres związany z pracą.

Zaczynasz się coraz bardziej denerwować i niepokoić, ponieważ nie jesteś w stanie skutecznie prowadzić wszystkich projektów lub dlatego, że myślisz, że za chwilę zostanie Ci przydzielona praca, której nikt inny nie chce wykonać.

Czujesz się jakby ktoś przyparł Cię do ściany, a obawy coraz szybciej Cię przytłaczają, aż przechodzisz w pewnego rodzaju stan kryzysowy. Wreszcie, nie bardzo wiesz jak, ale nagle potrafisz wykonać całą pracę. Jednak następnego dnia popełniasz jakiś błąd, przez co wpadasz w jeszcze większy stres związany z pracą.

„Prawdziwe trudności można przezwyciężyć; tylko te wymyślone są nie do pokonania”.
-Theodore N. Vail-

Stres związany z pracą

Stres związany z pracą to zestaw emocjonalnych, poznawczych, fizjologicznych i behawioralnych reakcji na niekorzystne lub szkodliwe aspekty zawartości, organizacji lub środowiska pracy.

Przez reakcje poznawcze należy rozumieć myśli lub wewnętrzny dialog, który toczy się w głowie osoby narażonej na stres. Reakcje fizjologiczne dotyczą zmian w ciele, takich jak zwiększeniem częstości akcji serca.

Stres jest jednym z elementów przystosowania się do wymagań środowiska pracy. Początkowo pomaga radzić sobie z tymi wymaganiami, ale z czasem staje się problemem, zwłaszcza gdy zakłóca wykonywanie codziennych czynności oraz powoduje duży niepokój i lęk.

Sytuacja zaczyna być przytłaczająca, a Ty czujesz, że nie potrafisz sobie z nią poradzić.

To, czy dotyczy Cię tego rodzaju stres, czy nie zależy od wielu czynników, w tym sytuacji tworzonych przez daną firmę i środowisko pracy. Znaczenie mają też niektóre cechy osobowości, które powodują, że stres związany z pracą wywiera na Ciebie większy wpływ.

Wiedząc, które z nich są za to odpowiedzialne, będzie Ci łatwiej zarządzać emocjami i zapobiegać negatywnym skutkom stresu.

„Stres jest spowodowany byciem „tutaj”, a nie pragnieniem bycia „tam”.
-Eckhart Tolle-

Charakterystyka pracy, która wywołuje stres

Istnieje wiele czynników organizacyjnych, które mogą powodować stres. Są to m.in. harmonogramy, praca na zmiany, uwarunkowania fizyczne, wynagrodzenie i związane z nimi ryzyko, niejasność wykonywanych obowiązków, hierarchia stanowisk i wiele innych.

Mężczyzna zgniatający twarz

Jeśli praca wymaga szybkiego tempa lub dużego skupienia przez ponad pół dnia roboczego, pracownik jest bardziej narażony na stres. To samo dzieje się, gdy zadania są bardzo powtarzalne przez ponad połowę dnia roboczego.

Jeśli pracujesz na zmiany, może to powodować stres związany z pracą. Sektory, które najczęściej wiążą się z tym zjawiskiem to sektor zdrowia, weterynarii, usług socjalnych, transportu, komunikacji, administracji i edukacji.

Badania przeprowadzone w 2012 i 2013 r. przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (EU-OSHA) wskazują na następujące czynniki wywołujące stres:

  • ryzyko utraty pracy lub reorganizacja siły roboczej,
  • długie godziny pracy i duże obciążenie, 
  • prześladowanie lub zastraszanie w miejscu pracy,
  • brak wsparcia ze strony współpracowników lub przełożonych,
  • niewielka kontrola nad zasadami pracy.

Charakterystyka pracownika

Warto wiedzieć, jakie cechy środowiska wpływają na stres związany z pracą. Ale jeśli jesteś tylko zwykłym pracownikiem, trudno będzie Ci zmienić jego negatywne cechy, chyba że pracujesz w dziale zasobów ludzkich.

Z tego powodu teraz przyjrzymy się cechom osobowości, które mogą mieć wpływ na stres związany z pracą i nad którymi można popracować, aby poprawić niekorzystną sytuację.

Na stres w pracy narażają Cię, na przykład perfekcjonizm i duże ambicje. Dotyczy to również przypadku, gdy za bardzo angażujesz się w pracę i wkładasz w nią zbyt wiele wysiłku. Zachowując umiar w swoich wysiłkach, zmniejszysz stres i sprawisz, że żadna z tych cech nie będzie szkodliwa.

„Jedną z oznak zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonywana praca jest niesamowicie ważna”.
-Bertrand Russell-

Ponadto, jeśli nie możesz się zrelaksować lub nieustannie odczuwasz napięcie, łatwiej się stresujesz. Dzieje się tak również wtedy, gdy musisz polegać na decyzjach podjętych przez inne osoby, nie wierzysz w swoje umiejętności lub postrzegasz otoczenie jako zagrożenie.

Pracownik narażony na stres związany z pracą je wielką kanapkę

Istnieją także inne cechy narażające na stres związany z pracą. Jeśli jesteś introwertykiem, który nie korzysta ze wsparcia społecznego Twoja sytuacja w pracy będzie wywierać na Ciebie większy wpływ.

Jeśli trudno Ci odnaleźć się w zmieniającym się środowisku, zwiększasz prawdopodobieństwo napotkania konfliktów, co jeszcze bardziej naraża Cię na stres. Może to prowadzić do pogorszenia jakości życia i złych nawyków żywieniowych.

Jeśli widzisz w sobie powyższe cechy, nie martw się. Teraz, kiedy zdajesz sobie z nich sprawę, możesz nad nimi pracować. W ten sposób ułatwisz sobie życie zawodowe i zredukujesz stres związany z pracą oraz wszystkie jego negatywnie konsekwencje.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ryan McGuire


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.