Jeśli strach przed zmianą jest przeszkodą w Twoim życiu, nie myśl, że to tylko Twój przypadek. Jest to bardzo powszechne i ma swoje powody. Strach przed zmianą może okazać się przydatny w niektórych sytuacjach, jednak w innych może nas sparaliżować. Zagłębmy się w ten temat.
Strach przed zmianą jest uczuciem, które może pomóc nam dostosować się do nowej sytuacji, ale może również stać się przeszkodą. Jest to coś, czego nauczyliśmy się z naszych doświadczeń, od naszych rodziców, nauczycieli, przyjaciół, a nawet całej kultury.
Możemy znaleźć popularne przysłowia, które mówią nam, aby zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji o zmianach. Na przykład “Lepsze zło poznane, niż dobro, które dopiero poznamy”. To powiedzenie ostrzega nas przed możliwym ryzykiem zmian. Jeśli jednak przyjmiemy je sobie dosłownie do serca może nas ograniczać, ponieważ będziemy unikać zmian, nawet jeśli będą one konieczne.
Dlatego obawiamy się zmiany, ponieważ postrzegamy ją jako ryzyko i dlatego postanawiamy pozostać w znanej, chociaż niewygodnej sytuacji zanim podejmiemy ryzyko związane ze zmianą i stawieniem czoła nieznanemu. W ten sposób pozostajemy w naszej strefie komfortu.
Strefa komfortu
Strefa komfortu to miejsce lub stan, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Dzieje się tak, ponieważ jest to stan dobrze nam znany, więc wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Strefa komfortu może również odnosić się do fizycznej lokalizacji, ale zawsze idzie w parze z poczuciem bezpieczeństwa i komfortem psychicznym, co niekoniecznie oznacza dobre samopoczucie.
Ten obszar sam w sobie nie jest negatywny. To, co może stać się negatywne i szkodliwe, to pozostawanie w nim, wiedząc, że nie przynosi nam korzyści, że nie pobudza nas do rozwoju ani nie sprawia, że lepiej się czujemy. Dlatego też, jeśli staje się ciężarem, który nas zatrzymuje i ogranicza nasz rozwój lepiej, żebyśmy go zakwestionowali.
Jak to zrobić? Po pierwsze, zastanawiając się nad przyczynami naszego zachowania, a przede wszystkim nad tym, co chcemy nim osiągnąć. Czy jesteśmy w tej sytuacji z przyzwyczajenia, czy może z konieczności? Czy to strach, wygoda, czy poczucie bezpieczeństwa?
Nie wprowadzając żadnych zmian, może się wydawać, że ryzyko się zmniejsza. Ale nie zawsze tak jest. Pozostając zawsze w tym samym miejscu ryzykujemy, że nigdy nie staniemy się szczęśliwi lub nie będziemy dalej się rozwijać. Postawienie pierwszego kroku w nowym kierunku przeraża, czasem nawet paraliżuje, ale jest to spowodowane jedynie podjęciem ryzyka i stawianiem czoła nieznanemu.
Strach przed zmianą
Dlaczego tak bardzo boimy się zmian? Ile razy odrzucaliśmy dobrą ofertę, aby uniknąć ryzyka? Prawdopodobnie wiele i w różnych dziedzinach naszego życia.
Czasami podejmujemy decyzję o utrzymaniu sytuacji, w których nie czujemy się dobrze. Wolimy pozostać w tym samym miejscu, zamiast zmierzyć się z możliwymi negatywnymi konsekwencjami zmiany, zapominając z drugiej strony o pozytywach. Wszystko to kosztem naszego szczęścia.
Bycie ostrożnym to pozytywne i korzystne podejście. Zapewnia nam bezpieczeństwo w wielu sytuacjach. Ten, kto nie ryzykuje, ani nie wygrywa, ani nie przegrywa. Innymi słowy, pozostajemy w tej rzeczywistości, którą stworzyliśmy. Jednak życie jest ciągłą zmianą i czasami trzeba podjąć pewne ryzyko, aby rozwijać się osobiście, zawodowo, ekonomicznie lub jako para.
Zmiana budzi w nas strach, ponieważ jest przepełniona niepewnością. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wyników i konsekwencji naszych działań. Mogą one być pozytywne, lub wręcz odwrotnie. Jednak są chwile, kiedy musimy podjąć pewne ryzyko. Nie zawsze jest tak źle.
Jak poradzić sobie z ryzykiem, które przynoszą zmiany?
To może być bardzo trudne pytanie. Nie ma sekretnej formuły, która pomoże nam na nie odpowiedzieć. Każda zmiana zależy od wielu zmiennych, z których nie wszystkie zależą od nas. Jest to aspekt, o którym powinniśmy pamiętać, ale w żadnym wypadku nie powinniśmy się go bać.
Jeśli rozważamy wprowadzenie zmian w naszym życiu powinniśmy wiedzieć, co nas do tego prowadzi. Ponieważ jeśli dobrze wiemy, jakie są przyczyny naszej decyzji mamy za sobą już połowę drogi.
Strach przed zmianą jest całkowicie normalnym uczuciem. W rzeczywistości strach jest emocją, która ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Musimy go słuchać, aby rozszyfrować to, co chce nam powiedzieć, a jednocześnie słuchać nas samych.
Dobrym ćwiczeniem jest nazwanie tego strachu, nadanie mu twarzy. Gdy to zrobisz będziesz już wiedział, na czym tak naprawdę stoisz. A to, wraz z odpowiedziami na pytania “dlaczego?” i “po co?”, da nam siłę potrzebną do zmierzenia się ze zmianą.
Zaryzykować, aby móc rosnąć
Nie oznacza to, że powinniśmy iść przez życie podejmując wszelkie ryzyko, które znajdzie się na naszej drodze, ale w momencie, gdy czujemy, że coś idzie nie tak w jakimś aspekcie naszego życia, podejmujemy ryzyko zmiany.
Bycie ostrożnym przy podejmowaniu decyzji, które oznaczają zmianę jest bardzo ważne. Ale nie powinno to prowadzić do sytuacji, w których czujemy, że utknęli w miejscu, w którym nie czujemy się dobrze lub nie pozwalają nam wzrastać.
Czasami nie chodzi o to, aby dokonać ogromnej zmiany. Kilka szczegółów jest dobrym początkiem zmian. Ważną rzeczą jest uświadomienie sobie tego, kultywowanie niezbędnej siły, aby iść do przodu i być odważnym. Tylko my jesteśmy odpowiedzialni za nasze szczęście i to od nas zależy, w którą stronę pójdziemy.