To normalne, że ludzie mają fobie. Większość z nas zna kogoś, kto, na przykład, boi się pająków lub wysokości. Jednak strach przed byciem szczęśliwym to nie jest coś normalnego. Bycie “odrzuconym” przez szczęście może stać się poważnym problemem dla zdrowia i samopoczucia każdego.
Strach przed byciem szczęśliwym wynika z kilku rzeczy. Nadmiernie surowe wychowanie, zbyt wiele obowiązków lub samotność – oto tylko kilka możliwych przyczyn. W tym artykule znajdziesz strategie, które pomogą Ci pokonać ten lęk.
Jak przestać sabotować własne szczęście i pokonać ten strach?
1. Zidentyfikuj swoje samodestrukcyjne nawyki
Przede wszystkim powinieneś rozpoznać swoje samodestrukcyjne nawyki. Mogą to być rzeczy, które są częścią codziennej rutyny. Albo też takie, które robisz tylko raz na jakiś czas, ale pozostawiają one po sobie trwały efekt.
Kiedy czujesz się winny lub przytłoczony pewną emocją, pomocne może być odnotowanie jaka dokładnie sytuacja spowodowała to uczucie. Dzięki temu, gdy wszystko już się skończy, będziesz w stanie ponownie wrócić do tego momentu i go przemyśleć. Kiedy już to zrobisz, ten sam problem raczej nie pojawi się znowu, by zrujnować radosną chwilę.
2. Walka z samym sobą karmi strach
Niektórzy ludzie uciekają od spokoju, jakby to była burza. Nie rozumieją czym jest życie bez trosk. Więc, jeśli w tej chwili nie dostrzegają niczego, o co można byłoby się martwić, używają lornetek, aby znaleźć takie rzeczy w przyszłości.
Albo nie czują się komfortowo, albo nawet nie wiedzą czym jest cisza i spokój. Odpoczywają tylko podczas snu w nocy. To wygląda jakby się ciągle przygotowywali do jakiejś wielkiej imprezy.
Ogólnie rzecz ujmując, mówimy o ludziach, którzy, napędzani przez strach, posuwają powiedzenie “zapobieganie to najlepsze lekarstwo” do skrajności. Ciągle walczą o to, by być krok przed każdym potencjalnym niebezpieczeństwem. A to już samo w sobie staje się niebezpieczne, gdyż taki sposób życia jest niczym niekończący się atak na swoje własne zdrowie.
3. Unikaj i odrzucaj ograniczenia
Czasem narzucamy ograniczenia na samych siebie. Jedno z nich polega na niewyrażaniu tego, co myślimy i czujemy. Jeśli narzucisz sobie tę zasadę i za nią podążysz, innym będzie bardzo trudno Cię poznać lub też pomóc.
Co więcej, ten brak wyrażania swoich uczuć nie wiąże się wyłącznie z emocjami negatywnymi, takimi jak gniew czy smutek. W wielu przypadkach również pozytywne emocje zostają uwięzione w kaftanie bezpieczeństwa.
Ludzie wierzą, że pokazanie swojego szczęścia jest w zasadzie grzechem. Właśnie ten pomysł stał się centralnym tematem najbardziej znanej książki Umberto Eco – “Imię róży“.
4. Ciesz się swoim szczęściem
Kolejną rzeczą, o której należy zawsze pamiętać jest to, że szczęście ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością. Bez względu na to, jak ciężko pracujesz, w przyszłości zawsze znajdzie się miejsce na rozczarowanie.
Z drugiej strony, czasami życie zaskakuje Cię nieoczekiwanymi radościami, na które “nie zasługujesz”. Najważniejszą rzeczą zatem jest cieszyć się wszystkim, co pojawia się na Twojej ścieżce życiowej.
Dlaczego boisz się być szczęśliwym?
Gdy już uwierzysz, że jesteś w stanie pokonać ten strach, spróbuj się dowiedzieć, skąd się on właściwie bierze. Jakie rzeczy karmiły ten stan emocjonalny? Ich identyfikacja powinna stać się Twoim głównym celem.
1. Terapia pomoże przezwyciężyć strach
Czujesz, że ten strach to czarna dziura, z której nie potrafisz się wydostać? Czujesz się źle za każdym razem, gdy nadchodzi jakiś radosny moment?
Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, wizyta u profesjonalnego terapeuty może pomóc Ci bardziej obiektywnie przeanalizować źródło problemu. Lekarz może również pomóc w znalezieniu możliwych rozwiązań.
Nie czuj się zawstydzony prośbą o pomoc. Czy czułbyś się tak samo z powodu konieczności pójścia do lekarza z jakimkolwiek problemem fizycznym? Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne.
2. Poproś o pomoc ludzi, których kochasz
Twoja rodzina i przyjaciele to niesamowite systemy wsparcia. Mogą pomóc w znalezieniu rozwiązań wszelkich problemów, być głosem rozsądku wobec Twoich pomysłów i dać Ci świeże spojrzenie na sytuację.
Uzyskanie opinii i szczerego wsparcia ze strony ludzi, którzy Cię kochają, to wspaniałe podejście. W związku z tym dzielenie się swoimi uczuciami z przyjaciółmi lub rodziną jest świetnym sposobem, aby zobaczyć własne problemy z innego punktu widzenia.
Co więcej, wsparcie oraz opinie innych ludzi ochronią Cię przed uczuciem samotności. Zatem mniej prawdopodobnie pojawi się strach przed byciem szczęśliwym. Ponadto, tego rodzaju wsparcie z reguły działa w obie strony.
Jeśli poprosisz o pomoc, inne osoby prawdopodobnie również zwrócą się do Ciebie z prośbą o pomoc w zamian. W rezultacie zbudujesz wzajemne relacje wsparcia, przynoszące korzyści wszystkim zaangażowanym.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Schopenhauer, Arthur (2018). El arte de ser feliz. Disponible en: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=7H1JDwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT3&dq=miedo+a+ser+feliz&ots=wAUXF6GqKh&sig=gbENCQlJZP7yagkR26RPwR4Nbc8&redir_esc=y#v=onepage&q=miedo%20a%20ser%20feliz&f=false