Nie oczekuj niczego od życia, a nie będziesz miał nic do stracenia

Jeśli niczego nie oczekujesz od życia, otworzysz się tym samym na świat, w którym nie będziesz odczuwał żadnego ciężaru oczekiwań spoczywającego na Twoich barkach. Ale czy naprawdę można żyć bez żadnych oczekiwań? Jak możesz nie czuć się źle, jeśli nie wydarzyło się to, na co liczyłeś? Cóż, pamiętaj o podstawowej zasadzie. Nie oczekuj niczego od życia, to jednocześnie nie będziesz miał nic do stracenia!
Nie oczekuj niczego od życia, a nie będziesz miał nic do stracenia
Francisco Javier Molas López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Javier Molas López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ogólnie rzecz biorąc ludzie mają nadzieję, że wszystko potoczy się po ich myśli. Innymi słowy, budujemy swoje oczekiwania na podstawie własnych wyobrażeń na temat tego, jak powinno wyglądać nasze i jak powinni zachowywać się inni ludzie w naszym otoczeniu. Ale kiedy zaczniesz oczekiwać wszystkiego, ale skończysz z pustymi rękoma, to sytuacja taka może okazać się dla Ciebie być mocno frustrująca lub mieć wręcz niszczący wpływ. Czyli nie oczekuj niczego od życia, a nie będziesz miał nic do stracenia!

Na przykład masz prawdopodobnie nadzieję, że ludzie zareagują w określony sposób, gdy coś Ci zacznie przeszkadzać lub zaczniesz się na coś skarżyć. Masz również nadzieję, że nie będzie deszczu w tym jednym dniu, w którym planujesz wybrać się na wędrówkę po górach. Ale bądźmy szczerzy: jak często zdarza się, że inni ludzie Cię zawodzą lub rozczarowują?

W takim razie, co jest kluczem do uniknięcia zranienia przez tego rodzaju rzeczy? Odpowiedź brzmi: nie oczekuj niczego od życia, ponieważ w ten sposób nie będziesz mieć niczego do stracenia!

Nie oczekuj niczego od życia – dzięki temu unikniesz rozczarowań

Na początku może to brzmieć to nieco przygnębiająco. Innymi słowy, brak stawiania sobie jakichkolwiek celów i tworzenia oczekiwań może być potężnym narzędziem prowadzącym do odnowy biologicznej i psychicznej. Ale jednocześnie naprawdę łatwo jest wpaść w pułapkę myślenia, że brak oczekiwania czegokolwiek oznacza automatycznie zapadnięcie się na wygodnej kanapie i pozwalanie, by życie przechodziło obok Ciebie.

A to poważny błąd. Rzeczywistość jest dokładnie odwrotna. Taka postawa jest o wiele bardziej dynamiczna i aktywna niż to, z czym może Ci się na pierwszy rzut oka skojarzyć.

To tak naprawdę oznacza też wytężony wysiłek umysłowy mający na celu uniknięcie budowania sobie złudnych nadziei lub tworzenia fałszywych przekonań. Ale dlaczego jest to aż tak ważne? Cóż, jeśli niczego nie oczekujesz od życia, oznacza to, że nie narazisz się także na rozczarowanie. Spróbujmy się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu – zapraszamy zatem do lektury!

Nie oczekuj niczego od życia, a dzięki temu będziesz mieć wszystko

Jeśli niczego nie oczekujesz od życia, otworzysz się tym samym na świat, w którym nie będziesz odczuwał żadnego ciężaru oczekiwań spoczywającego na Twoich barkach. Ale czy naprawdę można żyć bez żadnych oczekiwań? Jak możesz nie czuć się źle, jeśli nie wydarzyło się to, na co liczyłeś? Cóż, pamiętaj o podstawowej zasadzie. Nie oczekuj niczego od życia, to jednocześnie nie będziesz miał nic do stracenia!

Jak ktoś w ogóle może mieć zerowe oczekiwania wobec życia? Czy to jest rzeczywiście możliwe? Prawie każdy z nas trzyma się przecież kurczowo idei, że rzeczy powinny się dziać tak, jak tego my chcemy. Nie pozostawiamy praktycznie niczego czynnikom losowym.

Właśnie tutaj leży pies pogrzebany. Nawet się nie spostrzeżemy, jak utkwimy po szyję pogrążeni w tej koncepcji. Kiedy tak już się stanie, to o wiele bardziej prawdopodobne jest, że Ci ona mocno zaszkodzi. Nawet jeśli z pozoru nic złego się nie stanie. Zatem co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Szyba i deszcz

Odpowiedzią jest oderwanie się od usilnych starań w celu uzyskania konkretnego wyniku. Na przykład jeśli masz nadzieję, że ktoś coś dla Ciebie zrobi, a rzeczywistość okaże się dla Ciebie przykra, to taki stan rzeczy naprawdę potrafi zaboleć. Zamiast tego, jeśli jesteś otwarty na możliwość tego, że ten ktoś może Cię pozytywne lub negatywnie zaskoczyć, to tak naprawdę chronisz swój umysł. Po prostu rozważając dwa potencjalne skutki obrotu spraw, jesteś przygotowany na obie ewentualności.

Buddyzm wskaże Ci drogę

Buddyzm mówi Ci wprost, że każdy z nas próbuje znaleźć szczęście na swój sposób. Jednak przy okazji większość z nas wybiera tę złą drogę. Nie oczekuj niczego od życia, czyli także od konkretnej sytuacji lub osoby. A wtedy będziesz mógł mieć wszystko. Innymi słowy: jesteś wtedy przygotowany i otwarty na każdy możliwy rozwój wydarzeń.

Jeśli przyjaciel spełnia Twoje oczekiwania, zapewnia Ci w ten sposób radość. Jeśli tak się nie zdarzy, to nie staje się to zbyt dużym problemem. A to dlatego, że już wcześniej zaplanowałeś sobie taką możliwość. Ważne jest też to, aby nie brać tego sobie zbyt mocno do serca, ponieważ wszyscy czasami postępowaliśmy w sposób daleki od ideału. I prawdopodobnie my też mamy na koncie wiele takich przypadków, w których nie spełniliśmy czyichś oczekiwań.

Nie oczekuj niczego od życia, uwolnij się od tych więzów

Uwolnij się od cierpienia spowodowanego sztywnością Twojego umysłu i brakiem elastycznego nastawienia do rzeczywistości. Życie, Twoje przeznaczenie, czy też jakkolwiek zechcesz to nazwać, nie zawsze będzie takie, jak sobie tego wymarzysz.

Wiele osób mówi, że „napotykam w życiu zawsze tylko na trudności” i „Po prostu ciągle ponoszę porażkę”. Pomyśl o tym w inny sposób. Ile razy na przykład oczekiwałeś czegoś od kogoś, a na koniec okazywało się, że nic z tego nie wyjdzie? Prawdopodobnie każdego dnia słyszysz od innych ludzi skargi na różnego rodzaju rzeczy i sprawy, które nie idą tak, jak by tego sobie życzyli.

Dmuchawiec i kobieta

Dlatego też Twoim celem powinno być nauczenie się zaakceptowania faktu, że „wszystkie te rzeczy, które nie są takie, jak być powinny”, tak naprawdę faktycznie są takie, jakie są. Niekoniecznie musi to pokrywać się z Twoimi oczekiwaniami. Ta z pozoru drobna różnica między tymi dwiema postawami naprawdę może doprowadzić do odczuwania cierpienia psychicznego.

„Całe cierpienie na tym świecie wynika z przemożnego pragnienia szczęścia. Całe szczęście na tym świecie wynika z życzenia szczęścia innym. ”
-Shantideva-

Możesz w wielu przypadkach zaznać rozczarowania ze strony innych ludzi, ale nie będą one tak bolesne, jeśli się do nich przygotujesz. W rzeczywistości możesz nawet z tych rozczarowań odnieść jakieś korzyści dla siebie samego. Po pierwsze, możesz nauczyć się akceptować innych ludzi bez rzutowania na nich swoich własnych pragnień i oczekiwań. Dodatkowo, jeśli uważasz, że ich stosunek do Ciebie jest źródłem naprawdę dotkliwego bólu, może po prostu lepiej będzie pozwolić im odejść na zawsze?

Wszystko jest w Twoim zasięgu

“O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że coś nie pójdzie tak, jak się tego spodziewałeś, niż, że stanie coś dokładnie zgodnego z Twoimi oczekiwaniami.”
-Lama Rinchen-

Ten niezwykle celny cytat daje Ci szansę zastanowienia się nad tym, ile siły swojego charakteru musisz przeznaczyć na próby kontrolowania tego, co dzieje się wokół Ciebie.

Lama Rinchen mówi w ten sposób o idei, zgodnie z którą wszystko jest możliwe. A celem tego konkretnego zalecenia jest zaakceptowanie tej idei w swoim życiu. Jeśli uznasz, że cokolwiek jest dla Ciebie możliwe, będziesz wtedy lepiej przygotowany na wszystkie rzeczy, które nie rozwiną się w ten sposób, jak się tego spodziewałeś.

„Staramy się przekroczyć tę konkretną sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy. Jesteśmy ofiarami naszych własnych udręk mentalnych, wrogami naszego pokoju i pogody ducha. Te dolegliwości – takie jak przywiązanie, nienawiść, duma, chciwość itd. – to stany mentalne, które powodują, że zachowujemy się w sposób, który powoduje całe nasze nieszczęście i cierpienie… ”
-Dalajlama-

Oprzyj się na filozofii buddyjskiej

Gdy niczego nie oczekujesz od życia, to nagle wszystko staje się możliwe. Wynika to z tego, że wtedy jesteś otwarty na wszystko, co się dzieje wokół Ciebie. Analizowanie danej koncepcji lub nadziei na przyszłość jest dobrym sposobem na zapewnienie sobie zastrzyku energii. Oczywiście pod warunkiem, że wiesz o tym, że wszystko może się potoczyć nie tak, jak sobie tego życzysz.

Jednym z kluczowych sposobów na powstrzymanie cierpienia z powodu nadmiernych oczekiwań jest zapewnienie swojemu umysłowi odpowiedniej dozy odpoczynku. Po prostu nie oczekuj niczego od życia, a przekonasz się, że nagle wszystko zacznie być w Twoim zasięgu!

„My, ludzie, straciliśmy już umiejętność zapewnienia sobie prawdziwego odpoczynku i relaksu. Za bardzo się martwimy wszystkim dookoła. Nie pozwalamy naszym ciałom na pełną regenerację. Nie pozwalamy także naszym umysłom i sercom się wyleczyć ze wszystkich dolegliwości.”
–Ten Nhat Hanh–


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.