Strach jest podstawową ludzką emocją, mającą bardzo pozytywną funkcję w naszym życiu. Jest to bardzo ważna część naszego zestawu narzędzi do przetrwania. Chociaż doświadczanie go nie jest przyjemne, jego pojawienie się jest w rzeczywistości oznaką dobrego zdrowia psychicznego. Dopóki jest reakcją na prawdziwe niebezpieczeństwo.
Z drugiej strony, gdy powstaje z wyobrażonego zagrożenia, staje się objawem neurotyczności i przejawia się w postaci cierpienia. W tym artykule odkryjemy nierozerwalny związek między strachem a niewiedzą i lękiem przed nieznanym.
Podobnie jak inne emocje, strach może osiągnąć różne poziomy intensywności. Może przejść od zwykłego podejrzenia do pełnej paniki. Kiedy strach jest mniejszy, sytuacja jest stosunkowo łatwa do pokonania. Ale kiedy poziom lęku jest wysoki, może całkowicie przesłonić mechanizmy działania naszego ciała. W rzeczywistości istnieją przypadki całkowitego paraliżu z powodu strachu. W takich przypadkach emocje dosłownie paraliżują daną osobę.
Neurotyczny lęk staje się czasem dość złożony i skomplikowany, może trwać nawet wtedy, gdy bodziec, który go obudził, zniknął. Ponadto istnieją sposoby życia i plany, które tworzymy, zbudowane całkowicie wokół strachu.
Tego rodzaju ludzie są całkowicie zniewoleni lękiem przed innymi sytuacjami lub rzeczami wokół nich i działają zgodnie z tym co nakazuje im strach. Widzimy również dowody na podburzanie społecznych lęków, które mają na celu zniszczenie wolności ludzi i sprawienie, by były bardziej łatwe do manipulowania.
Strach przed nieznanym
Jednym z najbardziej podstawowych lęków, obecnych we wszystkich ludziach, jest lęk przed nieznanym. Jeśli osoba lub sytuacja jest nam obca, obawiamy się, nawet jeśli nie stanowi dla nas zagrożenia. Jeśli nagle wpadniesz na osobę, która ma cztery ręce, prawie na pewno cofniesz się ze strachu. A jeśli nie masz wiedzy o biologii, strach może być znacznie większy. To nie tyle strach, co ignorancja; tym, co karmi strach w tym przypadku, jest niemożność zrozumienia.
Znane rzeczy generują spokój i ciszę, podczas gdy rzeczy, które są nam obce, przerażają nas w różnym stopniu. Kiedy zaczynamy rozumieć pewne rzeczy, zbliża nas to do poczucia oswojenia się z nimi. Z drugiej strony, wszystko, co jest dziwne i niezrozumiałe, przeraża nas.
Jeśli mamy do czynienia z nową sytuacją, ale z elementami, które możemy rozpoznać, wtedy czujemy się spokojniejsi. Na przykład, gdy odwiedzamy nowe miasto, nie boimy się tak bardzo, ponieważ ze swoimi domami, budynkami i ulicami jest podobne do innych.
Z drugiej strony, jeśli odwiedzimy zupełnie nieznany krajobraz, sytuacja może się diametralnie różnić. Wyobraź sobie, że pojechałeś na Antarktydę i pojawia się zwierzę, którego nigdy wcześniej nie widziałeś. Twoją naturalną reakcją będzie strach. Strach i ignorancja idą w parze.
Strach i ignorancja
Poznanie i zrozumienie rzeczy uspokaja nas, ale ignorancja stawia nas w stanie czujności. Nie musimy jeździć na Antarktydę, aby doświadczyć tego uczucia. W dzisiejszym świecie żyjemy w otoczeniu bardzo poważnych nieznanych niebezpieczeństw, takich jak tzw. “niepewność” publiczna.
W niektórych regionach i krajach, kiedy wychodzisz na zewnątrz, nie ma możliwości dowiedzenia się, co cię czeka. Jeśli ktoś ci powie, że pewna ulica jest niebezpieczna, będziesz się bał, kiedy ją przekroczysz, nawet jeśli wydaje się całkiem bezpieczna.
To samo dotyczy zjawiska zwanego “terroryzmem“. Powoduje strach, ponieważ nie wiemy, kiedy, gdzie i jak może nastąpić atak. Ponieważ terroryzm nie ogranicza się do określonego obszaru, może pojawić sie wszędzie. Staje się wszechobecnym zagrożeniem, które powoduje ciągły strach. W tym przypadku, podobnie jak w poprzednim, strach i ignorancja, lub brak wiedzy, są śmiertelnym koktajlem.
Niemożliwość przewidywania zagrożenia, o którym wiemy, że istnieje, a przynajmniej je podejrzewamy, powoduje, że nasze mechanizmy ostrzegawcze wkraczają do gry.
Strach przed nieprzewidywalnym
Zachowanie tych zjawisk jest nieprzewidywalne, ponieważ nie posiadamy informacji ani wiedzy, która pozwoliłaby nam zorganizować odpowiednią odpowiedź. Wszystkie te “globalne zagrożenia” powodują, że jesteśmy mniej lub bardziej zaniepokojeni, co z kolei prowadzi do zaufania do tych, którzy są u szczytów władzy. Reprezentują kontrolę, której nie mamy. Czasem czujemy, że są po to, aby ocalić nas od tych niepewności, gdy stajemy w obliczu niebezpieczeństwa oraz od strachu i ignorancji.
Tak jak prymitywni ludzie obawiali się błyskawic, ponieważ nie wiedzieli, czym są, ani jak się przed nimi obronić, tak współczesne istoty ludzkie obawiają się, gdzie i kiedy może w nie uderzyć niebezpieczeństwo. Nosimy w sobie ten lęk, ponieważ wiemy, że coś może wyrządzić nam krzywdę bez ostrzeżenia, nie dając nam czasu na ucieczkę przed niebezpieczeństwem.
Podobnie jak w minionych wiekach ludzie wymyślali fałszywych bogów, aby uzyskać ochronę, dziś ufamy nadzwyczajnym cechom niektórych przywódców, którzy obiecują odeprzeć niebezpieczeństwo. W ten sposób, tak jak wiedza wyzwala nas i sprawia, że jesteśmy bardziej zdolni do prawidłowego funkcjonowania, ignorancja skazuje nas na niewolę strachu.