Wzmacniamy nasz strach, gdy obwiniamy go za własne zahamowanie, izolację lub fobie. Prawda jest taka, że nieświadomie karmimy nasz strach. Jeśli Twoje obawy Cię paraliżują, przeczytaj ten artykuł. Pomożemy Ci pozbyć się tych wszystkich horrorów, które nieustannie odtwarzasz w swojej głowie.
Te horrory, w które odtwarzasz w swojej głowie, są niczym innym jak fantazjami. Być może doświadczyłeś traumatycznego doświadczenia, które było dla Ciebie tak trudne, że teraz żyjesz w strachu, że to samo stanie się ponownie.
Oto przykład. Wyobraź sobie, że zostałeś okradziony i grożono Ci nożem. To wpłynęło na Ciebie tak bardzo, że za każdym razem gdy teraz wychodzisz z domu, myślisz, że to się znowu wydarzy.
Dzieje się tak dlatego, że te horrory w Twojej głowie znowu odtwarzają ten moment i sprawiają, że wierzysz w to, że może się to powtórzyć. Czasami możesz nawet dodać inne scenariusze, inne postacie, inne fantazje. To prowadzi do tego, że śnisz na jawie i karmisz swój strach.
W jaki sposób te psychiczne horrory mogą cię ograniczyć
Podaliśmy przykład sytuacji, która wydarzyła się w przeszłości. Ale co się dzieje, gdy boisz się czegoś co jeszcze się nie wydarzyło? Zdarza się to częściej niż myślisz. Może sprawić, że się ograniczysz i powstrzymasz od robienia tego co chcesz.
Na przykład, jeśli chcesz założyć własną firmę, ale te horrory ustawiają porażkę lub publiczne upokorzenie, prawdopodobnie pozostaniesz w swojej strefie komfortu i nic nie zrobisz. Nie ma powodu, żeby nie zacząć działać.
Z tego powodu zaproponujemy ćwiczenie, aby te horrory, które odtwarzasz w swojej głowie, nie powstrzymywały Cię przed robieniem tego co chcesz lub doświadczaniem tego, czego chciałbyś doświadczać. Musisz wyciągnąć kartkę papieru i długopis i zacząć odpowiadać na następujące pytania:
Co najgorszego może się wydarzyć?
Weź te lęki, które są tak obecne w Twoim umyśle i pomyśl o najgorszym co może się stać. Czy naprawdę strach przed porażką powstrzymuje Cię przed podjęciem ryzyka? Jeśli weźmiemy przykład, o którym wspomnieliśmy na początku, w którym strach był wynikiem złego doświadczenia. Jaka jest najgorsza rzecz, jaka może Ci się przydarzyć? Że stanie się to samo?
Jeśli w rzeczywistości jest to tym czego się boisz, poszukaj co jest tego przyczyną. Może to być brak informacji. Jeśli tak, zacznij robić swoje badania! W internecie jest wiele darmowych materiałów badawczych, dzięki którym można zdobyć wiedzę bez kosztów. Bez wymówek!
Co jeśli Twój strach jest wynikiem złego doświadczenia? W takim przypadku możesz zapisać się na zajęcia samoobrony, abyś czuł się bezpieczniej i był w stanie stawić czoła swojemu strachowi. To pomoże Ci zachować spokój, ponieważ wiesz, że nawet gdyby ktoś próbował Cię skrzywdzić, byłbyś w stanie się obronić. Jak widać, istnieją alternatywne sposoby na zburzenie naszych lęków.
Strach – jakie są szanse, że to się powtórzy?
Aby położyć kres tym horrorom, które ciągle rozgrywają się w Twoim umyśle, bardzo ważne jest obiektywne przeanalizowanie swojego strachu. Jeśli obawiasz się niepowodzenia, pomyśl o tym jakie są szanse, że Ci się nie uda. Jeśli masz wokół siebie osoby, które mogą Cię prowadzić lub masz plan B, szanse na to są znacznie mniejsze.
Powiedzmy, że zostałeś obrabowany. Jakie są szanse, że to się znowu stanie? Nie zdarzyło Ci się to do tej chwili, więc dlaczego teraz wzrosły szanse? Twoje doświadczenie mogło wpłynąć na Twoje postrzeganie rzeczy, jednak zawsze możesz to zmienić.
Czy strach Ci pomaga?
To ważne pytanie. Musisz pomyśleć czy strach, który czujesz, pomaga Ci w jakikolwiek sposób. Pamiętaj, że strach jest konieczny do przeżycia. Jeśli stoisz w obliczu niebezpieczeństwa, strach może pomóc Ci wyjść z tej sytuacji. Ale weźmy pod uwagę strach, który wpływa na Ciebie i pomyśl, jeśli faktycznie pomaga Ci to w jakikolwiek sposób. Oto kilka sytuacji, w których strach może nam zagrozić:
- Jeśli uważasz, że w przyszłości będziesz żałować, że czegoś nie zrobiłeś, ten strach nie jest użyteczny.
- W przypadku, gdy Twój strach powstrzymuje Cię od normalnego życia i wpływa na Ciebie emocjonalnie, ten strach nie jest użyteczny, ani nie spełnia swojej prawdziwej funkcji.
- Jeśli zauważysz, że strach nie pozwala Ci wzrastać jako osoba, to może być właściwy moment, aby zmierzyć się z nim raz na zawsze.
Czy horrory w Twojej głowie są tylko fantazjami? Jeśli nie ma szans, by zdarzyło się to w rzeczywistości, tylko karmisz obawy oparte na wyobraźni.
Strach oraz jego zalety i wady
Gdy już odpowiesz na poprzednie pytania na kartce papieru, porównaj za i przeciw. Wyobraź sobie, że chcesz napisać książkę, ale nie możesz zabrać się do pracy. Twój strach przed porażką, upokorzeniem i nie robieniem tego wystarczająco dobrze powstrzymuje Cię od tego. Lata mijają, a Ty wciąż odtwarzasz te horrory w swojej głowie, powstrzymując się od urzeczywistnienia swoich marzeń. Spójrzmy na nie:
Plusy napisania książki | Minusy napisania książki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Patrząc na wykres, możesz zauważyć coś bardzo ciekawego. Tabela plusów zachęca do działania, a tabela minusów odnosi się do szeregu okoliczności, które mogą Cię sparaliżować i sprawić, że będziesz przewidywał przyszłość, która jeszcze się nie wydarzyła. Co jest lepsze: przewidywanie lub podejmowanie ryzyka?
Jeśli nadal nie jest jasne, zwróć uwagę na to, że tabela plusów ma o wiele więcej punktów niż tabela minusów. Najwyraźniej zalety przeważają nad wadami, ponieważ mają większą wartość i znaczenie. Robienie tego co chcemy sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Dlatego powinniśmy przestać odkładać rzeczy na później!
Podsumowując
Przez całe życie prawdopodobnie odtwarzałeś w głowie kilka horrorów. Zabawne jest to, że prawdopodobnie myślałeś, że niektóre z nich będą znacznie gorsze niż okazały się w rzeczywistości. Na przykład prawdopodobnie zrozumiałeś, że wystąpienie publiczne nie było tak złe, jak Ci się wydawało.
To może zdarzyć się z wieloma innymi lękami i sytuacjami. Skończenie ich nie będzie najłatwiejsze. Jednak krok po kroku zdasz sobie sprawę, że nie robią nic innego niż Cię ograniczają.
“Wiele niepowodzeń w życiu to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak blisko byli do osiągnięcia sukcesu, aż do momentu kiedy się poddali”.
-Thomas A. Edison-