Wiele praktyk stoickich obejmuje ćwiczenia myślenia i działania, które prowadzą do perspektywy rzeczywistości charakteryzującej się umiarkowaniem. Ten nurt filozoficzny nie tyle szuka refleksji nad egzystencją, ile raczej dostarcza wskazówek, które pozwolą nam osiągnąć i utrzymać dobre samopoczucie. Dzisiaj przedstawimy stoickie praktyki, które poprawią Twoją jakość życia.
Stoicyzm reprezentuje proste, inteligentne życie z dala od mocy natychmiastowej gratyfikacji. To ostatnie wabi nas i namawia do samooszukiwania się, przez co często może być źródłem frustracji. Mając to na uwadze, poznaj pięć stoickich praktyk na lepsze życie.
Stoickie praktyki na lepsze życie
W dzisiejszym świecie jesteśmy niezwykle podatni na „pieśń syren”. Są to zbędne i przejściowe scenariusze życiowe. Stały się jednak bardzo popularne, podczas gdy najbardziej konkretne i proste rozwiązania czy podejścia są wzgardzane. Czeka Cię jednak nieprzyjemne zderzenie z codziennością, jeśli zawsze będziesz patrzeć na rzeczywistość w ten sposób. Jak można tego uniknąć? Oto kilka stoickich praktyk, które mogą Ci w tym pomóc.
„Człowieka nie tyle martwią rzeczywiste problemy, ile jego wyimaginowane obawy związane z prawdziwymi problemami”.
-Epiktet-
1. Wizualizacja negatywna
Z punktu widzenia stoików negatywna wizualizacja jest do pewnego stopnia równoważna psychologii odwróconej. Polega na uświadomieniu sobie, co cenisz, a następnie wyobrażeniu sobie, co by się stało, gdybyś to stracił. Oznacza to skupienie się na nieszczęściu, którego możesz doświadczyć z powodu braku ludzi, sytuacji lub rzeczy wokół siebie, które tak bardzo cenisz.
Powinieneś wykonywać to ćwiczenie regularnie. Celem jest świadome przygotowanie się na negatywne ewentualności. Powinieneś również ponownie rozważyć przemijającą naturę istnienia i docenić teraźniejszość. Strategia ta promuje bardziej realistyczną wizję życia.
Możesz też przeczytać: Jak filozofia może pomóc w życiu codziennym
2. Zaakceptuj fatalizm istnienia
Fatalizm sugeruje, że nie da się uniknąć pewnych wydarzeń życiowych. Podlegają one siłom, które są dla nas niedostępne. Stoicyzm przyjmuje ten pogląd na przeszłość. Stoicy uważają, że tego, co wydarzyło się wczoraj, nie da się zmienić.
Praca opublikowana w Estudios de Filosofía stwierdza, że perspektywa stoicka jest bezpośrednio związana z przeznaczeniem. Twierdzi, że wszystko, co ma się przydarzyć jednostce, wydarzy się nie tylko z powodu mechanizmu przyczynowego jednostki, ale także z powodu samej natury.
Jednak pomimo tego, że wiesz, że przeszłość jest zakończona i w tej kwestii nie ma odwrotu, często ma ona ogromny wpływ na Twoją teraźniejszość. Podejście stoickie zwraca uwagę na znaczenie zaakceptowania tego, co się stało, a nie walki z tym. Idea ta oznacza akceptację fatalizmu istnienia.
3. Wybór towarzyszy podróży
Twoi bliscy mają ogromny wpływ na to, kim jesteś, co myślisz, co czujesz i co robisz. Jednak często pozostaje to niezauważone, ponieważ Wasze relacje są dla Ciebie tak znajome, że przestajesz dostrzegać, jak na Ciebie wpływają.
Stoicka praktyka mająca na celu polepszenie życia polega na dobrym doborze ludzi, z którymi dzielisz życie. Jeśli nie wybrałeś kogoś na towarzysza w podróży życia, ale nadal musisz z tą osobą mieszkać lub blisko współpracować, porozmawiaj z nią na spokojnie, spróbuj znaleźć jakieś wspólne zainteresowania i zwróć na nie uwagę. To droga do spokoju i satysfakcji.
4. Naucz się reagować na sytuacje wybuchowe
Jedna stoicka praktyka na rzecz lepszego życia dotyczy reakcji na obelgi, złość i ból. Mówiąc bardziej ogólnie, na „sytuacje wybuchowe”. Są to okoliczności, które zagrażają Twojemu spokojowi i dobremu samopoczuciu, podżegając do ataku. Co należy zrobić w takich sytuacjach?
Według stoików Twoja reakcja na obraźliwe zachowanie innych musi zawsze być racjonalna. Skoncentruj się na treści zniewagi lub czynności wykonanej w złości. Czy jest w niej ziarno prawdy? Jeśli nie, najlepiej spojrzeć ze współczuciem na tego, kto Cię atakuje, ponieważ to jego balans życiowy jest zaburzony. Z drugiej strony, jeśli jest w tym choć trochę prawdy, zaakceptuj ten fakt i zastanów się nad nim.
Post na blogu Oxford University Press broni filozofii stoickiej w odniesieniu do obelg i gniewu. Twierdzi, że warto działać w sposób pacyfistyczny. Innymi słowy, nie odwzajemniać takich zachowań. Zamiast tego należy udawać, że nic się nie stało. To, oprócz zminimalizowania szkód, pozbawi sprawcę jakiejkolwiek przyjemności z powodu jego nieprzyjemnych działań i zdenerwowania, które możesz przez niego czuć.
5. Odejdź od luksusów
Głównym celem stoików jest dobre życie. Wierzą, że aby to osiągnąć, musimy mieć tylko tyle rzeczy, ile naprawdę potrzebujemy. Wyznawcy stoicyzmu twierdzą, że umiar prowadzi do dobrego samopoczucia, podczas gdy nadmiar prędzej czy później powoduje cierpienie. Luksusy to ekscesy. Są to rzeczy jednorazowe, które wymagają wydawania pieniędzy lub czasu.
Jak widać, z powyższej definicji tej filozofii wynika, że luksusy raczej coś odejmują niż dodają. Podobnie jak w przypadku poprzednich zasad, podkreśla to jedną z przesłanek stoicyzmu: dobre życie to życie zrównoważone. Celem naszego istnienia jest osiągnięcie równowagi, w której wszelkie niedociągnięcia są przezwyciężane, ale unika się nadmiaru.
Może Cię zainteresuje: Czy masz stoicką osobowość?
Praktyki stoickie nie ograniczają, proponują akceptację i transformację
Filozofia stoicka koncentruje się na treningu cnót i racjonalności, aby zrozumieć i zaakceptować rzeczywistość oraz przekształcić negatywne aspekty, które wpływają na Twoje życie. Nie oznacza to jednak nakładania na siebie ograniczeń. Chodzi raczej o skupienie się na samokontroli i samoświadomości, aby osiągnąć spełnienie.
Nauki stoickie mogą także wpływać na sposób, w jaki reagujesz, podejmujesz decyzje i rozwiązujesz wszelkiego rodzaju problemy. Co ciekawe, czas, w jakim powstały powyższe wskazówki, nie umniejsza ich przydatności w dzisiejszym świecie. Dlaczego więc ich nie spróbować?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Carvajal-Camacho, G. Y., & Chadid-García, D. F. (2020). La filosofía como forma de vida en Pierre Hadot, prácticas estoicas para el cultivo de sí [trabajo de grado, Universidad Católica de Oriente]. Repositorio Institucional UCO. https://repositorio.uco.edu.co/handle/20.500.13064/716
- Gómez Espíndola, L. L., (2012). Primeros desarrollos de la teoría estoica del destino. Estudios de Filosofía, (45), 59-80. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=379837148004
- Irvine, W. (2016). ¿Cómo habrían tratado los estoicos el discurso de odio? Prensa de la Universidad de Oxford. Consultado el 14 de abril de 2023. https://blog.oup.com/2016/10/stoic-philosophy-hate-speech/#:~:text=The%20Stoics%2C%20after%20devoting%20considerable,as%20if%20nothing%20had%20happened.