Podstawowe obszary życia - jak je zrównoważyć?

Istnieje kilkanaście podstawowych dziedzin życia, choć zazwyczaj skupiasz się na kilku. Jednak robiąc to, ograniczasz swoje istnienie. Dlaczego więc nie ocenić wszystkich wymiarów, które są w Tobie i doświadczyć ich w pełni?
Podstawowe obszary życia - jak je zrównoważyć?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2023

Aby pielęgnować dobre relacje z samym sobą, musisz pamiętać, że chociaż jako istota ludzka jesteś jednostką, projektujesz swoją energię w różnych kierunkach. Dzisiaj omówimy nasze podstawowe obszary życia odpowiadające wymiarom, które są w Twoim wnętrzu, niezależnie od tego, czy je zauważasz, czy nie.

Każdy z tych obszarów łączy się z określonym doświadczeniem, zarówno z samym sobą, jak i z otoczeniem. Jeśli je do siebie dodamy, otrzymamy pełne doświadczenie życiowe.

Możesz przeprowadzić następujące ćwiczenie samoświadomości: przyznaj każdemu obszarowi ocenę jeden, pięć lub dziesięć. Po wykonaniu tego zadania powinieneś zwrócić szczególną uwagę na te obszary, którym przyznałeś tylko jeden punkt. Uświadomi Ci to, że istnieją pewne aspekty Twojej osoby, nad którymi nie pracujesz. Ćwiczenie to pomoże Ci również przeanalizować te wymiary, aby osiągnąć lepszą równowagę. Zobaczmy, jak dzielą się nasze podstawowe dziedziny życia.

„Są chwile, kiedy ogarnia Cię pewnego rodzaju jasność i nagle możesz zobaczyć inny wymiar, o którym zapomniałeś lub który postanowiłeś zignorować, aby dalej żyć z różnymi iluzjami, które tworzą życie, szczególnie życie z innymi ludźmi, możliwym .”

-Nicole Krauss-

Podstawowe obszary życia

Świat emocjonalny i relacje

Chociaż nie ma tu ścisłego porządku, z reguły obszar emocjonalny jest traktowany jako pierwszy z podstawowych aspektów życia. Oznacza zrozumienie własnego temperamentu i zidentyfikowanie najbardziej aktywnych emocji.

Emocjonalność jest związana z pierwotną reakcją, jaką wykazujesz na różne bodźce. Ten specyficzny rodzaj interakcji dostarcza sygnałów o najbardziej charakterystycznych cechach Twojego sposobu bycia. Odpowiada na pytania: co czujesz i dlaczego to czujesz.

Wymiar relacji odnosi się do jakości Twojego związku. Czy jest on zdrowy i satysfakcjonujący? Spełnia Twoje oczekiwania, czy pozostawia uczucie pustki? Czy pozytywnie zmienia Twoje życie? A może wręcz przeciwnie: sprawia, że jest ono uboższe?

Uwzględnienie obszaru emocjonalnego pozwala przeanalizować, w jaki sposób przetwarzasz intymną więź z drugim człowiekiem, co ona wnosi do Twojego życia i jakie trudności napotykasz w tym obszarze. Przede wszystkim skup się na stopniu dobrego samopoczucia, jaki zapewnia Ci ten element życia.

Para trzymając się za ręce tworzą serce
Jakość Twojej relacji z partnerem to jeden z wymiarów życia, który ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie.

Obszar gospodarczy i obszar zawodowy

Obszar ekonomiczny jest powiązany z Twoją zdolnością do zaspokojenia Twoich potrzeb materialnych. To jeden z podstawowych aspektów, który należy odpowiednio ocenić. Na przykład może Ci się wydawać, że potrzebujesz luksusowego jachtu, aby czuć się w pełni usatysfakcjonowanym. Jeśli tak jest, powinieneś uwzględnić to w swoich celach. Z drugiej strony, być może pieniądze nie mają dla Ciebie ogromnego znaczenia, o ile możesz zaspokoić swoje podstawowe potrzeby i od czasu do czasu sprawić sobie przyjemność. To poprawi Twoje dobre samopoczucie.

Jeśli chodzi o obszar zawodowy, przeanalizuj swoją karierę i sposób, w jaki się w niej rozwinąłeś. Ważny jest również stopień zadowolenia, jakiego doświadczasz w zawodzie, który wybrałeś. Wiąże się to ze spójnością między Twoimi zdolnościami, umiejętnościami i wiedzą a tym, jak wykorzystujesz je w swojej pracy.

Dziedzina zawodowa jest ściśle powiązana z satysfakcją i poczuciem własnej skuteczności. Analizując ten obszar powinieneś zastanowić się, czy rozwijasz się w tym, co robisz. A może stoisz w miejscu? Zastanów się też, co chcesz osiągnąć w przyszłości.

Strefa rodzinno-społeczna

Obszar rodzinny odnosi się do jakości i głębi więzi, jakie masz z dziećmi i bliskimi. Ten wymiar zachęca do zastanowienia się nad stopniem bliskości z nimi, czasem, który im poświęcasz i satysfakcją, jaką dają Ci relacje rodzinne.

Przeanalizuj, jak relacje rodzinne wpływają na Twoje życie. Czy Twoje uczucia wobec rodziny są zasadniczo pełne miłości, czy też są zabarwione sprzecznymi emocjami, takimi jak złość lub smutek? Czy uważasz, że to, co im dajesz i co otrzymujesz, jest na odpowiednim poziomie?

Obszar społeczny jest przede wszystkim związany z Twoim najbliższym kręgiem towarzyskim. Czy masz grono przyjaciół, na których możesz liczyć? Jeśli tak, oznacza to, że ten obszar jest aktywny w Twoim życiu. Jeśli nie, być może będziesz musiał przeanalizować, dlaczego nie dajesz sobie przestrzeni na przyjaźnie. Ten aspekt obejmuje również działania i przestrzenie, które dzielisz z innymi ludźmi, przypadkowo lub tymczasowo. Czy potrafisz nawiązać dobre relacje z innymi?

Obszar zdrowia i seksualności

To kolejny podstawowy obszar, który ma ogromne znaczenie. Odnosi się on do dbania o własne ciało. Obejmuje również umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez organizm, codziennych nawyków i praktyk, które stosujesz, aby zachować zdrowie. Na przykład, czy dajesz swojemu ciału to, czego potrzebuje, aby dobrze się czuć?

Sfera cielesna skłania do refleksji nad inną dziedziną życia: seksualnością. W przeciwieństwie do innych zwierząt, u ludzi jest to obszar, który obejmuje emocje i myśli. Ponadto zawiera w sobie cały zestaw wzorców kulturowych.

Seksualność jest obecna w życiu ludzi od urodzenia do końca ich dni. Sposobów na życie jest wiele i każdy wybiera ten, który jest dla niego najlepszy. Ważne jest, aby nie generował on konfliktów ani dyskomfortu, ale zawierał doświadczenia, które zapewniają satysfakcję i dobre samopoczucie.

Człowiek ćwiczy, biegając w parku, słuchając muzyki
To, co robisz, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne, ma kluczowe znaczenie dla zrównoważenia podstawowych obszarów Twojego życia.

Wiedza i obszar ekologiczny

Wiedza jest jedną z podstawowych dziedzin życia. Zwykle znajduje się na pierwszym planie u większości ludzi. Obejmuje szkolenie w określonych dziedzinach, ale także dekantację tej wiedzy i doświadczeń. Należy jednak uważać, aby nie pomylić wiedzy ze znajomością instrukcji lub uczeniem się.

Oznacza ona raczej zrozumienie i umiejętność zastosowania pewnych informacji w konkretnych sytuacjach. Nie ma znaczenia, jakie masz kwalifikacje; liczy się to, co robisz z tym, co wiesz. Aby ocenić ten wymiar, musisz zadać sobie pytania takie jak: Czego się uczysz w tej chwili? W jaki sposób poszerzasz swoją wiedzę? Jak stosujesz to, co wiesz?

Z drugiej strony aspekt ekologiczny jest jedną z podstawowych dziedzin życia, o której często się zapomina. Musisz zrozumieć związek, jaki nawiązujesz z otaczającym Cię środowiskiem naturalnym. Wszyscy powinniśmy współżyć z naturą w odpowiedzialny sposób, korzystając z tego, co najlepsze. Czy korzystasz z leśnych kąpieli? Czy masz zwierzęta? A czy wychodzisz na zewnątrz i cieszysz się pięknem, jakie ma do zaoferowania środowisko naturalne?

Obszar transcendencji i obszar duchowy

Obszar transcendencji odpowiada na pytanie o spuściznę, którą chcesz po sobie zostawić. Jest to powiązane z długoterminowymi planami i prognozami, które sformułowałeś. Wiąże się to z wizualizacją tego, co zostawisz po sobie „w spadku”.

Strefa duchowa jest powiązana z Twoimi przekonaniami co do wartości i sensu życia. Odpowiada Twoim doświadczeniom religijnym lub praktykom, które wykonujesz, aby poszerzyć swoją świadomość. Jest to na przykład joga lub medytacja. To wymiar, który daje wielkie wsparcie innym.

Po analizie wszystkich tych obszarów swojego życia i przyznaniu im punktów, skup się na tych, które zaniedbujesz. Następnie wyznacz sobie cel aktywowania wymiarów, których nie doświadczasz wystarczająco.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.