Ważna różnica między litością a współczuciem

Patrzenie z litością na tych, którzy cierpią, oznacza skazanie ich na dalsze cierpienie. Jednak robienie tego ze współczuciem oznacza pomaganie im w rozwoju. Pokażemy Ci różnice między tymi dwoma emocjami.
Ważna różnica między litością a współczuciem

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2021

To nieunikniony fakt, że wszyscy cierpimy w pewnym momencie naszego istnienia. W rzeczywistości, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane chorobą fizyczną, bólem emocjonalnym, stratą lub brakiem czegoś, wszyscy spotykamy się z niekorzystnymi sytuacjami, które nam szkodzą. Jeśli jesteśmy istotami czującymi, kontemplacja cierpienia innych obudzi w nas jakiś rodzaj emocji. Dlatego tak ważna jest różnica między litością a współczuciem.

Możesz pomyśleć, że to są podobne emocje. Rzeczywiście, obie wywodzą się z empatii, umiejętności postawienia się w czyjejś sytuacji i zrozumienia jej bólu. Jednak litowanie się nad kimś i patrzenie na niego ze współczuciem to zupełnie inna sprawa. Podobnie działania, które wykonujesz z powodu tych dwóch uczuć, również nie są takie same.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tych różnicach? Porozmawiamy o nich poniżej.

Źródła litości i współczucia

Aby zrozumieć różnicę między uczuciem litości a współczucia, możemy zacząć od definicji obu emocji:

Z tych dwóch definicji możemy wyciągnąć ważne wnioski. Z jednej strony litość stawia Cię w pozycji jedynie biernego obserwatora, zdystansowanego od cierpienia innych. Co więcej, jest to krótkotrwała emocja, w której w pewnym momencie postrzegasz siebie jako lepszego od osoby dotkniętej chorobą.

Na przykład litujesz się nad tymi, którzy nie mają pieniędzy, mają problemy rodzinne, zły stan zdrowia lub trudne sytuacje emocjonalne. Niemniej jednak wiesz, że to nie są Twoje problemy i nie czujesz presji, aby interweniować.

Wręcz przeciwnie, współczucie łączy Was, pozwala identyfikować się z drugą osobą i pamiętać o wspólnym człowieczeństwie między Wami. Nie kontemplujesz ich z daleka, ale angażujesz się, wiedząc, że nikt nie jest lepszy i każdy może znaleźć się w podobnej sytuacji. To także trwałe uczucie, które prowadzi do działania.

Mąż pociesza żonę

Litość Cię powstrzymuje, współczucie mobilizuje

Główna różnica między uczuciem litości i współczucia polega na tym, że w pierwszym przypadku uważasz, że sytuacji drugiej osoby nie można zmienić. Jednak przy drugim wierzysz, że możesz to zmienić. Jest to o wiele ważniejsze niż myślisz. To dlatego, że litość oznacza, że stawiasz drugą osobę w pozycji bezbronnej ofiary i skazujesz ją na dalsze cierpienie. Z drugiej strony, kiedy czujesz współczucie, pomagasz im zmienić okoliczności.

Ma to reperkusje w postaci zachowań prospołecznych i akcji solidarnościowych. Rzeczywiście, to ci, którzy odczuwają współczucie, są bardziej skłonni do angażowania się w ruchy społeczne, pomagania pokrzywdzonym i przyczyniania się do spraw społecznych. Ma również istotny wpływ na sposób, w jaki odnosisz się do innych.

Na przykład, gdy ojciec lub matka lituje się nad swoim dzieckiem (z jakiegokolwiek powodu), wzmacniają w nich przekonanie, że są niezdolni, pokrzywdzeni i bezradni. Wręcz przeciwnie, czując współczucie, rozumieją trudności swojego dziecka, ale zachęcają je do ich przezwyciężenia.

Podobnie, jeśli koledzy ze szkoły czują litość dla koleżanki z klasy, po prostu patrzą na nią ze smutkiem. Jeśli jednak poczują współczucie, będą aktywnie zaangażowani w integrację i pomoc uczniowi w poprawie jego sytuacji.

Smutna kobieta płacze

Różnica między litością a użalaniem się nad sobą

Pomimo tego wszystkiego, najbardziej destrukcyjny efekt litości pojawia się, gdy ta emocja jest skierowana ku sobie. Rzeczywiście, to negatywne, że inni się nad Tobą, ale jeśli postrzegasz siebie jako ofiarę, cierpienie będzie znacznie większe.

Ludzie, którzy użalają się nad sobą, bywają postrzegani jako nieudacznicy, jako osoby nieszczęśliwe i skazane na zagładę. Oznacza to, że rzadziej szukają sposobów na zmianę swojej sytuacji.

Wręcz przeciwnie, ci, którzy współczują sobie, rozumieją i wybaczają własne błędy, traktują siebie z pobłażaniem i biorą odpowiedzialność za własne życie. Dlatego współczucie pomaga zmniejszyć samokrytykę, dewaluację i ruminacje oraz skutecznie regulować emocje.

Zanim zaczniesz żałować siebie lub kogoś wokół siebie, pamiętaj o tym wszystkim. Pamiętaj, że smutek zmniejsza siłę. To współczucie nas jednoczy i skłania do pomocy. Co więcej, rób to z pokorą, wiedząc, że nikt nie jest odporny na popełnianie błędów lub cierpienie.

Rozwiń współczucie, a staniesz się bardziej ludzki, wrażliwszy i bardziej zaangażowany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mercadillo, R., Díaz, J. & Barrios, F. (2011) ¿Mujeres sensibles y hombres morales? Imágenes de la compasión en el cerebro. Revista digital universitaria. 12(3), 1-13.
  • Hunter, S. C., & Borg, M. G. (2006). The influence of emotional reaction on help seeking by victims of school bullying. Educational Psychology26(6), 813-826.
  • Flowers, S., & Stahl, B. (2013). Vivir abiertos de corazón: Mindfulness y compasión para liberarnos de la desvalorización personal. Editorial Kairós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.