Stawianie granic podczas kwarantanny to dbanie o własne zdrowie

Nawet jeśli cały dzień jesteśmy w domu, nie musimy być w pełni dyspozycyjni. Stawianie granic jest konieczne - potrzeba czasu na odłączenie się.
Stawianie granic podczas kwarantanny to dbanie o własne zdrowie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

W dzisiejszym społeczeństwie praca zdalna zatacza coraz szersze kręgi. Korzystamy coraz częściej z sieci społecznościowych, komunikatorów i wideorozmów, by utrzymywać kontakty z partnerem, rodziną, przyjaciółmi, kolegami i koleżankami z pracy oraz innymi internautami…Czasami czujemy przesyt. Dlatego warto zauważyć, że stawianie granic służy naszemu zdrowiu.

Jane Wilde Hawking pisała w książce Podróż ku nieskończoności, że kiedy walczymy z przeznaczeniem, jedynce, co się liczy to przetrwanie. To zdanie można zinterpretować w kontekście naszego życia.

Choć funkcjonujemy w przesyconym wirtualnością świecie pełnym możliwości, powinniśmy dbać o pewien ważny wymiar: nasze dobre samopoczucie.

Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Praca zdalna

Stawianie granic to także dbanie o zdrowie

Wszyscy wiemy, że asertywność i umiejętność wyznaczania granic w danych sytuacjach to gwarancja spokoju i równowagi mentalnej. Jednak mało kto w dzisiejszych czasach przypomina nam, jakie to ważne.

Oczekuje się od nas, że będziemy cieszyć się każdym połączeniem dzięki technologii i sieciom społecznościowym. Powszechnie uważa się ułatwienia w pracy za gwarancję dobrego samopoczucia, bez zastanawiania się nad konkretnymi przypadkami.

Pomimo oczekiwań i ułatwień oferowanych przez cyfrowy świat, nie jesteśmy w stanie cieszyć się technologiami non stop.

Praca zdalna i nauka online muszą się poprawić

Firmy telekomunikacyjne twierdzą, że największy ruch zaczyna się od 9:00 rano. Wówczas nawiązuje się najwięcej połączeń i wymian wiadomości. Dni robocze przy pracy na odległość wydłużają się do 10, zamiast 8 godzin. Wiele osób ustala swoje godziny pacy pomiędzy 12 a 3 rano.

Powodem jest fakt, że nie mogą skoncentrować się w środku dnia i muszą pracować, kiedy dzieci śpią.

W kwestii nauczania na odległość obserwuje się wiele zaniedbań. Niektórzy nauczyciele wysyłają zadania bez tłumaczenia. System oceniania nie zawsze jest adekwatny. Do tego dochodzi aspekt technologii – nie każde dziecko ma w domu komputer.

Stawianie granic w dzisiejszym społeczeństwie oznacza umiejętność organizacji. Odpowiednie zarządzanie czasem pracy z domu poskutkuje większą produktywnością i zmniejszeniem poziomu stresu. To samo tyczy się nauki online – należy uczciwie określić, co da się osiągnąć, a co nie.

W wielu przypadkach rodzice mają dodatkowy problem w postaci lekcji ich dzieci. Powinniśmy się temu przyjrzeć i znaleźć rozwiązanie.

Stawianie granic: to, że jesteś w domu, nie oznacza, że jesteś dostępny

Stawianie granic polega na dawaniu znać, że nie zawsze jesteśmy dostępni. Czasami nie mamy ochoty na czaty ani wideorozmowy. Nie dlatego, że kogoś nie lubimy, a dlatego, że czasami po prostu potrzebujemy czegoś innego – lektury książki czy relaksu.

Odpoczynek

Trzeba zrozumieć, że każdy ma własny rytm i potrzeby. Czasami spędzamy długie godziny na pisaniu wiadomości i dzwonieniu. Ma to swoje plusy i poniekąd ratuje nam życie. Ale wszyscy potrzebujemy czasu dla siebie i odpoczynku. Postawienie granicy ma sens.

Mentalne granice również są potrzebne

W ramach stawiania granic powinniśmy kontrolować sami siebie i dbać o naszą psychikę. Warto zredukować na przykład ilość informacji, która do nas dociera.

Poza organizowaniem lepiej czasu w ciągu dnia i dogadywaniem się z przyjaciółmi i rodziną, powinniśmy też stawiać mentalne granice.

Co to znaczy? Chodzi o ukrócenie zamartwiania sięTrzeba zrozumieć, że dobre samopoczucie to zarówno asertywność jak i porzucenie przejmowania się rzeczami, na które nie mamy wpływu.

Oczywiście pewne sprawy wymykają się spod kontroli i na codzień mamy do czynienia ze strachem i niepewnością. Należy jednak dać sobie spokój z martwieniem się o to, co się nie wydarzyło, wizualizowaniem i niepokojeniem się.

Dbanie o nasz krajobraz wewnętrzny jest tak samo ważne jak kontrola zewnętrznych bodźców. Nasze samopoczucie zależy od równowagi, stawiania granic i rozpoznawania potrzeb. Warto nad tym pracować.

To może Cię zainteresować ...
Chroń swoje zdrowie psychiczne przed koronawirusem
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Chroń swoje zdrowie psychiczne przed koronawirusem

Oprócz ochrony przed chorobą COVID-19 musimy także zadbać o nasze zdrowie psychiczne, jak również dobre samopoczucie osób z naszego otoczenia.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.