Czy nosisz maskę? Dowiedz się jak ją zdjąć

Czy nosisz maskę? Dowiedz się jak ją zdjąć

Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2020

Czy nosisz maskę? Czy ograniczasz się podczas wyrażania swoich myśli? Chowasz swoje prawdziwe “ja” i udajesz, że jesteś kimś innym niż w rzeczywistości? Unikasz wyrażania swoich uczuć, gdy rozmawiasz z ludźmi? Jeśli tak robisz, to nie żyjesz pełnią swojego życia.

Zawsze lepiej jest dzielić się swoimi uczuciami z osobami z Twojego otoczenia. Jeśli chcesz czuć się wolna, powinnaś przeczytać ten artykuł. Przedstawimy w nim cztery kroki, które mogą pomóc Ci zdjąć maskę. Pamiętaj, że nie jest to coś, co można zrobić z dnia na dzień. Jednak w końcu Ci się uda

Jeśli nosisz maskę musisz przede wszystkim zrozumieć, że to mechanizm obronny, który stosujemy, aby się ochronić. Nakładanie jej karmi jedynie Twoje poczucie winy i brak pewności siebie. Ludzie bardzo często budują “ochronne” bariery.

Być może uważasz, że dzięki masce nikt nie będzie w stanie Cię zranić. Jesteś przekonana, że taka maska ochroni Cię przed nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak lęk lub smutek.

Takie złudne wrażenie ochrony sprawia, że nie chcesz zdjąć swojej maski. Być może czujesz się dzięki niej jakbyś miała kontrolę nad tym, co się dzieje, jakbyś mogła zdejmować ją i zakładać kiedy tylko będziesz miała taką potrzebę.

Jednak prędzej czy później zorientujesz się, że przyzwyczaiłaś się do niej i pokazywanie swojego prawdziwego “ja” staje się coraz trudniejsze. Jesteś już na tyle przyzwyczajona do uczucia ochrony, że nie wiesz nawet jak odsłonić się przed innymi. Właśnie wtedy zaczynasz czuć, że Twoja maska Cię więzi zamiast chronić.

“Marzenie o osobie, którą chcesz być, to marnowanie osoby, którą już jesteś.”

-Kurt Cobain-

Mężczyzna wybierający maskę - czy nosisz maskę?

1. Nosisz maskę? Przygotuj się, aby ją zdjąć

Zrozumienie, że nosisz maskę to pierwszy krok do jej zdjęcia. Być może nawet nie pamiętasz kiedy zaczęłaś ją nosić. Może nie zorientowałaś się, że starasz się chronić samą siebie, a może nosisz ją z innego powodu. Na szczęście zawsze istnieją sposoby, które nie pozwolą na to, aby Twoja maska Cię zraniła. Przede wszystkim musisz nauczyć się lepiej o siebie dbać.

Oto ważny fakt: musisz chcieć zdjąć maskę. W tym celu musisz rozwiązać swoje wewnętrzne konflikty w jak najbardziej pozytywny sposób. Nie wahaj się działać zgodnie ze swoimi potrzebami.

2. Bądź cierpliwa, odważna i miej towarzystwo

Cierpliwość to cenna cecha, ponieważ pomaga Ci odczuwać motywację. Tym samym zapewnia Ci niezbędną przestrzeń, aby mogła zajść w Tobie przemiana. Mówimy tu o głębokiej przemianie, która koncentruje się na źródle problemu i przynosi długotrwałe efekty.

Rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych wymaga znaczących pokładów motywacji. Poza tym kolejna znacząca i kluczowa cecha, która pomoże Ci stawić czoła takim sytuacjom, to odwaga.

Nie powinnaś również zapominać, że spędzanie czasu w towarzystwie kogoś, kogo kochasz, gdy przechodzisz przez ten proces (na przykład przyjaciół, rodzeństwa, a nawet psychologa) pomoże Ci zachować siłę, aby iść przed siebie, póki w końcu nie uda Ci się zdjąć maski.

3. Poznaj i zaakceptuj samą siebie

Aby zaakceptować samą siebie, musisz się poznać. Poznanie siebie oznacza między innymi, że wiesz, czego chcesz, co lubisz i co pragniesz osiągnąć.

Dlatego też zachęcamy Cię do spędzania czasu z samą sobą. Nie ma nic złego w przebywaniu sam na sam i spędzaniu czasu z własnymi myślami. Nie rozpraszaj się za bardzo i skoncentruj się na swoim głównym celu: odkrywaniu kim jesteś jako osoba. To może pomóc Ci zrozumieć Twoje emocje. Pozwól sobie je odczuwać zamiast je tłumić.

Niektórzy ludzie nie lubią spędzać czasu z samymi sobą, ponieważ boją się stawić czoła swoim emocjom. Jednak jest to niezbędne, aby osiągnąć samoakceptację. Kiedy już będziesz wiedziała jak się czujesz, kim jesteś i co lubisz, możesz zacząć akceptować samą siebie zamiast się oceniać.

Akceptowanie siebie oznacza, że nie wstydzisz się tego, kim jesteś. Noszenie maski kiedy zaakceptowałaś to, kim jesteś, nie ma sensu, ponieważ nie musisz się chować, gdy nie wstydzisz się siebie.

“Nasza pierwsza i ostatnia miłość to miłość do samego siebie.”

-Christian Nestell Bovee-

Kobieta przytulająca siebie

4. Kochaj zarówno siebie, jak i innych

Kiedy już przejdziesz przez proces samoświadomości i akceptacji samej siebie, miłość do samej siebie przyjdzie Ci naturalnie. Zapomnij o tym, kim byłaś. Kochaj siebie i zachęcaj się, aby być jeszcze lepszą w przyszłości. Noszenie maski jest niezbędne jedynie wtedy, gdy nie akceptujesz swoich wad i zalet.

Ten etap polega na darzeniu miłością każdej części siebie. Jeśli chcesz co zmienić, uznaj to za możliwość rozwoju. To pomoże Ci bardziej siebie pokochać.

Nie będziesz w stanie nikogo w pełni pokochać, jeśli nie będziesz kochać siebie. Kochanie siebie polega na świadomości własnego znaczenia i nie obawiania się tego, że inni ludzie nas zostawią.

Mamy nadzieję, że będziesz miała w sobie wystarczająco dużo siły, aby wykonać te cztery kroki. Nadszedł czas, aby chwycić byka za rogi i być sobą! Jeśli masz już świadomość tego, że jesteś uzależniona od noszenia maski, jest jeszcze lepiej.

Nie marnuj już ani chwili na próby bycia kimś innym ani powstrzymywanie się. Świat potrzebuje szczerości, akceptacji i miłości do siebie.

“Będąc sobą zmieniasz świat.”

-Yoko Ono-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.