Smutek jest częścią życia i nikt nie może tego uniknąć. Są jednak pewne etapy życia, kiedy jesteśmy bardziej na niego podatni. Jednym z tych etapów jest starość, ten czas w naszym życiu, kiedy zaczynamy postrzegać młodość jako odległy horyzont, który pozostawiliśmy dawno temu. Jeśli masz w swoim otoczeniu starsze osoby, która mają depresję lub są po prostu “smutne”, możesz zastanawiać się, w jaki sposób możesz im pomóc.
Istnieje kilka powodów, dla których smutek może pojawić się w starszym wieku. Podobnie jak w okresie dojrzewania, Twoje ciało nagle się zmienia i jest poza Twoją kontrolą. Zmienia się również sposób, w jaki odnosisz się do członków rodziny i otoczenia. Na tym etapie wiele osób przestaje pracować regularnie, podczas gdy inni muszą radzić sobie z utratą współmałżonka, przyjaciół i marzeń, które prawdopodobnie nigdy się nie spełnią.
Starsze osoby – pomaganie im w chwilach takiego smutku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. To prawda, że mogą cierpieć one na fizyczne problemy, które ograniczają je w znacznym stopniu. Jednak zazwyczaj istnieje wiele opcji, które mogą zmienić ich życie i uczynić je szczęśliwszym.
“Sztuka starzenia się jest sztuką zachowania pewnej nadziei”.
Czynniki ryzyka depresji
Najlepszym sposobem, aby pomóc osobie starszej, jest wskazanie czynników ryzyka depresji. Pamiętajmy, że straty są powszechne na tym etapie ich życia, a “wygrane” są znacznie rzadsze. To przeciwieństwo tego, co dzieje się w dzieciństwie.
Również inne okoliczności mogą zwiększać ryzyko depresji w późniejszych etapach życia. Oto główne z nich:
- Stan zdrowia. Ryzyko depresji jest znacznie wyższe dla osób, które mają problemy zdrowotne, zwłaszcza choroby przewlekłe. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku chorób zwyrodnieniowych lub związanych z ciągłym bólem fizycznym.
- Cechy charakteru. Ludzie, którzy są niepewni siebie lub mają niską samoocenę, częściej ulegają smutkowi wraz z wiekiem.
- Status społeczno ekonomiczny. Zarówno zależność ekonomiczna, jak i brak zasobów na tym etapie zwiększa ryzyko depresji.
- Samotność.
- Niewielkie interakcje społeczne.
Teraz, gdy znasz już te czynniki ryzyka, możesz zwrócić na nie uwagę. Następnie możesz je ocenić, zawsze z aktywnym udziałem zainteresowanej osoby. Pamiętaj, że celem jest zawsze zapobieganie depresji.
Starsze osoby – pomaganie im w radzeniu sobie ze smutkiem
Pomaganie osobie starszej, która jest smutna, to nie to samo, co branie odpowiedzialności za jej smutek. To, czego osoba w depresji potrzebuje to nie “zaadoptowanie” prze kogoś, nie mówiąc już o okazywaniu litości. Potrzebuje motywacji, sympatii, towarzystwa i wsparcia. Ale przede wszystkim to, czego potrzebuje, to szacunek.
Oznacza to, że musisz zaakceptować ich harmonogram, decyzje i preferencje. Możesz im doradzić i zachęcić, ale musisz również poinformować ich, że to oni podejmują decyzje. Zmiany będą znacznie bardziej prawdopodobne, jeśli to zrobisz.
Inteligentna, spersonalizowana pomoc jest jeszcze bardziej skuteczna, gdy bierze się z uczciwości i uczucia. Twoja pomoc ma większy wpływ, gdy naprawdę dbasz o osobę, której pomagasz, niż kiedy robisz to dla swojej własnej wygody.
Co możesz zrobić, aby pomóc starszej osobie, która nie czuje się dobrze emocjonalnie?
Porady
- Staraj się skłonić ją do kwestionowania jej negatywnych myśli, tak samo jak jej nastrój sprawia, że kwestionująeswoje pozytywne myśli. Zrób to z miłością. Jeśli powie, że nie jest w stanie zrobić niczego dobrze, zapytaj ją, czy może coś zrobić, aby zmienić tę sytuację. Jeśli twierdzi, że nic już jej nie interesuje, niech powie swobodnie o powodach, bez konfrontacji z nimi.
- Nie pozwól jej spędzać całego dnia nic nie robiąc. Pomóż znaleźć małe produktywne zadania, które sprawiają, że poczuje się przydatna.
- Promuj pozytywne uczucia. Pomóż jej zapamiętać dobre czasy w życiu i wszystkie osiągnięcia. Poproś o jej opinię i daj odczuć, że cenisz jej mądrość i doświadczenie.
- Zachęć do wykonywania czynności, bez względu na to, jak małe mogą być. Poranny spacer, czytanie książki, ogrodnictwo… każda aktywność jest jak najbardziej pożądana.
- Pomóż jej utrzymać codzienną rutynę. Smutek i depresja czasami sprawiają, że ludzie spędzają dużo czasu w łóżku lub zbyt wiele godzin przed telewizorem. Spróbuj usiąść razem z nimi i zmień ich harmonogram. Ale nie zapominaj, że nawet jeśli wpadniesz na jakieś pomysły, to oni mają ostatnie słowo. W przeciwnym razie będziesz musiał nieustannie ich nadzorować, aby upewnić się, że tak się stanie.
Możesz odkryć, że to Ty zyskujesz na tym, gdy wspierasz kogoś starszego i wrażliwego. Może on wypełnić Twoje życie poczuciem celu i większym znaczeniem. Nie zdziw się również, jeśli zdobędziesz po drodze trochę życiowej mądrości.
* Uwaga redaktora: Smutek jest ściśle zdefiniowany jako emocja i jako taki nie trwa bardzo długo. W tym artykule mówimy o smutku jako o stanie, w którym przeważa melancholia, rozpacz i smutek, a nie emocje jako takie.