Rozpacz - 5 cytatów, które pomogą Ci przejść przez proces utraty

Rozpacz - 5 cytatów, które pomogą Ci przejść przez proces utraty

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2018

Rozpacz – każdy przechodzi ją w pewnym momencie swojego życia. Przechodzenie przez każdy etap po kolei może pomóc Ci pogodzić się ze stratą. Jednak proces ten jest tak bolesny, że czasami pozostajemy w jednym etapie dłużej niż powinniśmy. Cytaty o rozpaczy opisane poniżej mogą Ci pomóc w procesie i być źródłem światła i nadziei w czasie żałoby.

Mogą one nie tylko pomóc Ci przezwyciężyć rozpacz, ale także pozwolą zastanowić się nad wszystkim, czego możesz się nauczyć od całego procesu i uświadomić Ci pewne tendencje, których należy unikać, gdy przez niego przechodzisz.

“Nigdy nie nakazuj sobie myśleć, że powinieneś już czuć się lepiej. Twój czas należy Tylko do Ciebie. Pamiętaj, że najgorszym wrogiem w czasach smutku jest nie kochanie siebie.”

-Jorge Bucay-

1. “Nie ma większego smutku niż rozpacz, która milczy”

Tymi słowami, Henry Wadsworth Longfellow podkreśla ogromną wagę, jaką na siebie nakładamy, kiedy nie pozwalamy sobie na wyrażenie naszego bólu. Cierpimy głęboko, gdy przechodzimy przez stratę, ale czasami jesteśmy uwarunkowani tak, aby nadążyć za pozorami.

Kobieta z parasolem.

Kiedy powstrzymujemy się od publicznego płaczu lub wyrażania emocji, ponieważ obawiamy się, że ktoś nas zobaczy, uniemożliwia to nam zaakceptowanie i naprawienie straty. W rezultacie niesiemy wiele bólu na naszych barkach i pozwalamy mu pozostać zbyt długo. Waga nie wyrażania tego, jak się czujemy, może przekształcić się w głęboką depresję.

Ważne jest, aby pozwolić sobie na wyrażanie swoich uczuć. Tłumienie ich spowoduje jeszcze więcej szkód.

2. “Rozpacz jest czymś pozytywnym. Smutek to sposób, w jaki przechodzimy przez życiowe zmiany”

Ten cytat z Ricka Warrena zachęca nas do postrzegania tego procesu jako okazji do pożegnania z osobą, która nas opuściła. Czasem wydaje się jakbyś nigdy nie miał okazji tego zrobić, a rozpacz może pomóc Ci stopniowo pozwolić tej osobie odejść.

W tym samym czasie Warren zaprasza nas do spojrzenia na rozpacz jako na sposób na przygotowanie się do nowego etapu życia, etapu, w którym ta osoba nie będzie z Tobą fizycznie, ale nadal będzie w Twoim sercu.

Przechodząc przez proces żałoby, możesz pożegnać się, zmienić relację z tą osobą i zdać sobie sprawę, że możesz iść naprzód.

“Przeżywajcie swoje życie z miłością, stawcie czoła swojemu przeznaczeniu i zaakceptujcie to. Zaakceptujcie Wasze istnienie jako coś przejściowego i wzbogacającego.”

– Amparo Carmona-

3. “Rozpacz to proces, a nie stan”

Na początku tego artykułu wspominaliśmy, że czasami smutek trwa dłużej niż powinien. Właśnie dlatego Anne Grant podkreśla, że ​​smutek jest procesem, a nie stanem. Jest to seria etapów, przez które przechodzisz, od zaprzeczania, gniewu, przez targowanie się, aż po depresję, by w końcu dojść do akceptacji. Ale nie zawsze musi to być dokładnie w takiej kolejności.

Ptaki ulatujące z ręki.

Jednak bywa, że ludzie utykają na jednym z etapów. Mogą żyć w zaprzeczeniu zbyt długo, albo smutek może trwać przez resztę ich życia. Grant zaprasza nas do otwarcia oczu i uświadomienia sobie, że rozpacz nie jest stałym stanem istnienia.

Jeśli uważasz, że smutek jest stanem, uniemożliwi Ci kontynuowanie życia i bycie szczęśliwym. Ważne jest, aby móc pozwolić osobie, po której rozpaczamy, odejść. Chociaż to boli, to jednak będzie wyzwalające.

4. “Rozpacz sprawia, że odważymy się pokochać ponownie”

Terry Tempest Williams zachęca nas do postrzegania tego procesu jako wyzwania. Niektórzy ludzie nie są w stanie stawić czoła stracie. Odmawiają sobie szansy, by jeszcze raz pokochać jakąś osobę, ponieważ boją się utracić ją ponownie. Jednak warto podjąć takie ryzyko.

Wszystko ma swoje pozytywne i negatywne aspekty. Jeśli nie znasz smutku, nie możesz docenić szczęścia. Chociaż musimy doświadczać strat przez całe nasze życie, przechodzenie przez etapy żałoby pomoże nam się pożegnać i podjąć ryzyko ponownego kochania.

“Tylko ludzie, którzy unikają miłości, mogą uniknąć smutku. Chodzi o to, aby uczyć się od smutku i pozostać wrażliwym na miłość.”

-John Branter-

5. “Nie szukaj ochrony otaczając się murem, ale raczej przyjaciółmi”

To czeskie przysłowie jest dość odkrywcze. Czasami, gdy ponosimy stratę, zamykamy się na innych. Przestajemy spotykać się z przyjaciółmi, dostrzegać rodzinę, prowadzić życie towarzyskie i robić rzeczy, które kiedyś nas cieszyły.

To tak, jakbyśmy budowali wokół siebie mur, aby chronić się przed bólem, który odczuwamy, chociaż w rzeczywistości tylko go wzmacniamy. Ważne jest, aby spędzać czas z samym sobą i swoim bólem, ale także dzielić się nim z innymi i pozwolić im na wsparcie.

Przytulająca się para.

Kiedy wyciągają się ku Tobie ręce oferujące pomoc, póki masz przyjaciół oferujących uścisk i słowa, które cię pocieszą, możesz znieść ból w zdrowszy sposób. Jeśli odizolujesz się od innych, ból pochłonie Cię i nie będziesz wiedział, jak pozwolić mu odejść.

“Świat jest okrągły, a miejsce, które może wydawać się końcem, może być również początkiem.”

-Baker Priest-

Czy kiedykolwiek przechodziłeś okres żałoby? Jak udało ci się przez to przejść? Te cytaty mogą pomóc Ci uświadomić sobie, z czym wiąże się ten proces i zrozumieć, jak utrzymać się na powierzchni kiedy czujesz, że toniesz w swoich emocjach. To, co wydaje się być zakończeniem, nie zawsze musi być końcem. Mogą się za tym kryć nowe początki i okazje lub po prostu inne sposoby łączące Cię z osobą, którą utraciłeś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.