Sprzątaczka to jeden z najnowszych hitów Netflixa. Dla każdego, kto doznał przemocy, początek tego serialu może być znajomy. Widzimy młodą kobietę, która wstaje w środku nocy, starając się nie obudzić swojego partnera. Następnie bierze córkę na ręce, sadza ją na tylnym siedzeniu samochodu i odjeżdża.
Trudno nie odczuć głębokiej empatii dla bohaterki tego serialu. Ubóstwo, miłość do dzieci, złożoność relacji opartych na nadużyciach oraz problemy osób potrzebujących pomocy państwa składają się na tę mocną i realistyczną produkcje.
Co ciekawe, serial oparty jest na autobiograficznej książce Stephanie Land: Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką. Jest to inspirująca opowieść, w której łączą się choroby psychiczne, uzależnienia, różnice klasowe, miłość we wszystkich jej formach i samodoskonalenie.
W przeciwieństwie do większości tego rodzaju historii, ta ma szczęśliwe zakończenie. Marzenia kobiety rzeczywiście się spełniają.
„Nikt nie może Ci odebrać pisania. Nikt nie może Ci powiedzieć, że się mylisz lub że Twoje słowa są złe”.
-Sprzątaczka-
Sprzątaczka: społeczny portret złego traktowania i niepewności na rynku pracy
Pomimo tego, że The Squid Game wywarło większy wpływ społeczny, należy zauważyć, że serial Sprzątaczka obejrzały także miliony widzów. Historia jest zupełnie inna od tej pierwszej, a jej wrażliwość, a nawet portret społeczny, który nam pokazuje, choć diametralnie różny, skłania do refleksji.
Stephanie Land jest autorką tej prawdziwej historii. Kobieta pewnego dnia postanowiła opisać swoje doświadczenia na blogu. Była młodą matką z małą córeczką, która próbowała sobie radzić w życiu. Pracowała jako sprzątaczka i na co dzień musiała walczyć ze swoim byłym partnerem. Jej opowieści co tydzień przyciągały tysiące obserwujących.
Pewnego dnia The New York Times zasugerował, aby opisała swoje życie w książce. Książka Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce będąc samotną matką stała się bestsellerem. Podobnie jak w przypadku wielu podobnych dzieł, nie minęło dużo czasu, zanim przeniesiono je na ekrany. Netflix kupił prawa do książki, a aktorka Margot Robbie była producentką.
Niewidzialne rzeczywistości: bieda, samotność i biurokracja
Bohaterką serialu jest Alex, znakomicie grana przez Margaret Qualley. Ta 25-letnia aktorka reprezentuje nieskończoną liczbę kobiet, które w obliczu beznadziejnych sytuacji odkrywają, że osoby z ich sieci wsparcia nie postępują tak, jak powinny. Alex odkrywa, że jej przyjaciele nie są tak naprawdę przyjaciółmi, a jej matka (Andie MacDowell) jest niestabilna, narcystyczna i ma oczywiste problemy psychiczne.
Jedyne wyjście, jakie jej pozostało, to poprosić o pomoc rządową. Staje jednak w obliczu zimnej i zawiłej biurokracji. Na przykład, aby otrzymać dotację na dom, musi mieć pracę, ale najpierw potrzebuje znaleźć żłobek dla swojej córki. Nie może jednak dostać miejsca w żłobku, jeśli nie ma pracy.
Historia zaczyna się, gdy Alex dostaje pracę jako sprzątaczka. Następnie zaczynamy dostrzegać obraz niepewności i różnic klasowych. Kobiety, które sprzątają domy, to niewidzialne postacie w oczach innych. Jednak są także świadkami ukrytych dramatów w tych luksusowych rezydencjach, gdzie samotność, złamane serca i choroby zdarzają się, jak nigdzie indziej.
Sprzątaczka to historia wytrwałości samotnej matki w poszukiwaniu swoich marzeń.
Nadużycie, którego nie widzimy, niszczy życie
W Sprzątaczce widzimy nieprzyjemną rzeczywistość. To fakt, że najczęstszym i najbardziej bolesnym nadużyciem jest to, które nie pozostawia śladu na skórze. Co więcej, wiele tego rodzaju relacji opiera się na cyklicznych wzorcach, w których ofiary nie zawsze mogą uciec od swoich partnerów. Uciekają, wracają, po czym znów uciekają i wracają do sprawcy.
Co więcej, niejednokrotnie, jak to ma miejsce w przypadku bohaterki tego serialu, nie zdają sobie nawet sprawy, że są źle traktowane. Sean, partner Alex, jest młodym alkoholikiem, który niesie ze sobą ciężar traumatycznego dzieciństwa i ma niepewną pracę.
Nigdy fizycznie nie atakuje Alex ani jej córki. Jednak przemoc przejawia się poprzez krzyki, groźby, pogardę oraz pragnienie odizolowania i emocjonalnej kontroli nad nią. Chociaż początkowo Alex jest skłonna bagatelizować jego zachowanie, w końcu zdaje sobie sprawę z potrzeby ucieczki. Musi także walczyć o opiekę nad córką.
Sprzątaczka i wzajemne wsparcie między kobietami
W serialu poznajemy nie tylko młodą kobietę, która walczy z biedą, biurokracją, systemem prawnym i traumą pokoleniową, z matką z problemami psychicznymi i ojcem z alkoholową i brutalną przeszłością w tle. Tak naprawdę widzimy kobietę, która w końcu znajduje wsparcie innych kobiet, które przeszły przez to samo. Mają różne imiona i nazwiska, ale te same historie i łączy je uzdrawiająca więź.
W serialu odkrywamy również, że czasami sukces jest tylko o krok od ubóstwa, a tym krokiem jest wytrwałość. Rzeczywiście, jak we wszystkich najlepszych bajkach, dziewczyna sprzątająca domy i aspirująca do zostania pisarką spełnia swoje marzenie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lang, Stephanie (2021) Sirvienta: Trabajo duro, poca paga, y la voluntad de una madre por sobrevivir. Capitan Swing