Spirulina – korzyści dla mózgu, które musisz poznać

Spirulina to zielona alga słynąca ze swoich właściwości zdrowotnych, takich jak zwiększenie energii i działanie neuroprotekcyjne.

produkty ze spiruliną

Spirulina to cyjanobakteria, która swoją nazwę zawdzięcza spiralnej formie. Ma zielony kolor ze względu na obecność chlorofilu. Zawiera wiele korzystnych substancji dla ludzkiego organizmu, takich jak: aminokwasy, białka, witaminy i minerały.

Spirulina uważana jest za bardzo zdrowy suplement, który nie zawiera substancji chemicznych. Ponadto jest lekkostrawna i powoduje uczucie sytości przez długi czas.

Miliony ludzi na całym świecie stosują spirulinę jako suplement diety zgodnie z zaleceniami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które zalecają stosowanie tego produktu w przypadkach niedożywienia w sytuacjach zagrożenia humanitarnego, aby osiągnąć zrównoważony rozwój.

Korzystny wpływ spiruliny na ciało jest znany już od zamierzchłych czasów. Badania na temat korzyści spiruliny zaczęły być popularne po publikacji francuskiego fikologa Dangearda w 1940 r.. Zaobserwował on, że mieszkańcy z nad jeziora Czad w Afryce, mimo że żyli w raczej wrogim środowisku z powodu braku pożywienia, byli silni, dobrze rozwinięci i nie chorowali.

Późniejsze badania wykazały, że Afrykanie ci spożywali pokarm składający się z zielonych liści suszonych na słońcu. Po przeanalizowaniu składników odżywczych odkryli spirulinę, superprodukt, która dostarcza w dużych ilościach witamin, minerałów, aminokwasów i białek.

spirulina

Spirulina poprawia pamięć

Spożywanie spiruliny przyczynia się do poprawy pamięci, ponieważ pomaga chronić system poznawczy i stymuluje funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Pomaga promować ogólne dobre samopoczucie i równoważy system nerwowy, prowadząc do zmniejszenia wahań nastroju i stresu.

Odpręża umysł

Jednym z głównych składników spiruliny jest tryptofan, którego funkcją jest synteza białek i stabilizacja układu nerwowego. Tryptofan jest aminokwasem, który jest niezbędny do wydzielania serotoniny, hormonu szczęścia. Działając jako prekursor serotoniny, reguluje nastrój, stres i apetyt.

Ponadto, tryptofan jest niezbędny do syntezy melatoniny, kluczowego hormonu regulującego cykle snu i czuwania, który pomaga nam lepiej spać. Ciało nie może samo go wyprodukować i dlatego musimy szukać go w pożywieniu. Z tych wszystkich powodów uważa się, że dobry poziom tryptofanu pomaga zapobiegać zaburzeniom, takim jak bezsenność, depresja i napady lękowe.

Chroni mózg

Coraz większe zainteresowanie budzi spirulina jako neuroprotektor, który pomaga zapobiegać i leczyć wiele chorób związanych z układem poznawczym, takich jak Alzheimer, Parkinson, schizofrenia i choroby wywołane wstrząsem mózgu.

Ostatnie badania naukowe wykazały, że toksyny i metale ciężkie gromadzą się w mózgu przez cały cykl życia, hamują prawidłowe funkcjonowanie mózgu i prowadzą do chorób poznawczych.

Spirulina, ze względu na wysoką zawartość chlorofilu, jest ważnym czynnikiem w usuwaniu metali ciężkich i toksyn z komórek, pomaga nam poprawiać funkcje mózgu i chroni neurony przed możliwymi uszkodzeniami spowodowanymi zawartością wolnych rodników. Obecnie prowadzone są eksperymenty, które łączą spirulinę z poprawą stanu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera lub Parkinsona, chociaż wnioski nie są jeszcze znane.

łyżeczki ze spiruliną

Zmniejsza ryzyko zatorów

Zator mózgowy lub niedokrwienie oznaczają braku przepływu krwi do mózgu, co powoduje brak dostaw tlenu i może być przyczyną udaru. Zatrzymanie przepływu krwi do mózgu już przez dziesięć sekund może spowodować utratę przytomności i poważne konsekwencje zdrowotne.

W badaniu przeprowadzonym przez Institute of Pharmaceutical Technology w Indiach odkryto, że mała dzienna dawka spiruliny chroni układ nerwowy gryzoni narażonych na duże ilości wolnych rodników, w porównaniu ze szczurami, którym nie podawano spiruliny podczas eksperymentu. Ten test laboratoryjny pokazuje obiecujący wpływ spiruliny na zapobieganie zatorom.

Źródło życiowej energii

Spirulina działa jako suplement sportowy. Może pomóc naszym mięśniom szybciej odzyskać siły po zakończeniu ćwiczeń, a także działa jako silny przeciwutleniacz.

Jego dzienne spożycie zmniejsza uczucie zmęczenia, dlatego też zarówno sportowiec, jak i osoba, która zawsze prowadziła siedzący tryb życia i dopiero zaczyna ćwiczyć, mogą pozostawić swoje ograniczenia za sobą, dzięki czemu wynik ich treningu będzie bardziej produktywny.

Scroll to Top