Spanie z otwartymi ustami - dlaczego powinniśmy go unikać?

Czy wiesz, że zdrowie jamy ustnej i dróg oddechowych może znacznie ucierpieć ze względu na zwyczaj, jakim jest spanie z otwartymi ustami?
Spanie z otwartymi ustami - dlaczego powinniśmy go unikać?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Spanie z otwartymi ustami jest często przedmiotem żartów i śmiechu. Mogłeś nawet zrobić sobie zdjęcie podczas drzemki na sofie. Jednak profesja medyczna nie popiera tej procedury. W rzeczywistości często zalecają, abyśmy starali się nie pozwalać młodszym dzieciom na przyjęcie tego nawyku.

Oddychanie przez usta w nocy ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Na przykład bezdech senny jest często spowodowany tym procesem. Rzeczywiście, spanie z otwartymi ustami często prowadzi do chrapania i zaburzeń oddychania i dostarczania tlenu do mózgu. Często przekłada się to również na zmęczenie, bóle głowy i poważniejsze zmiany bezdechu sennego.

Daleko od bycia anegdotą i przedmiotem ironicznych komentarzy partnera, przyjaciół lub rodziny, oddychanie przez usta w nocy jest czymś, na co musisz zwrócić uwagę. Powinieneś pomyśleć o dobrze znanej radzie: „Oddychaj lepiej, aby żyć lepiej”. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Spanie z otwartymi ustami może mieć poważny wpływ na zdrowie jamy ustnej i układu oddechowego.

Mężczyzna. Spanie z otwartymi ustami
Gdy szczęki otwierają się dalej, język cofa się, blokując drogi oddechowe.

Uważaj na spanie z otwartymi ustami

Być może słyszeliście o traktacie medycznym Regimen sanitatis Salernitanum. Był to wiersz napisany przez Schola Medica Salernitana w XII i XIII wieku. W tym starożytnym dziele ostrzegali przed wadami spania z otwartymi ustami. Twierdzili, że nie jest zdrowe i lepiej go unikać.

W rzeczywistości, kiedy zasypiasz, nie zdajesz sobie sprawy, że możesz otworzyć usta. Jednak z pewnością zdajesz sobie sprawę, że po przebudzeniu nadal czujesz się zmęczony. To właśnie zauważył dziennikarz James Nestor, kiedy przeszedł eksperyment.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zakryli mu nozdrza silikonem i taśmą chirurgiczną, aby przez dziesięć dni testować skutki oddychania przez usta. To doświadczenie i badania skłoniły go do napisania książki Breathe: The New Science of a Forgotten Art (2021). W nim ujawnia przyczyny i skutki nocnego oddychania przez usta.

Oddychanie zawsze powinno odbywać się przez nos, nigdy przez usta. Jeśli spędzasz miesiące lub lata oddychając w nocy przez usta, możesz rozwinąć różne problemy zdrowotne.

Zwiększone ryzyko próchnicy

Istnieją ostrzeżenia ekspertów i badań w zakresie zdrowia jamy ustnej, takich jak te przeprowadzone przez University of Oregon (USA), które potwierdzają zwiększone ryzyko próchnicy zębów. Twierdzą, że spanie z otwartymi ustami zmienia nasze pH i zwiększa się nagromadzenie zarazków. W konsekwencji mamy tendencję do większej liczby ubytków, a także halitozy.

Zapalenie gardła, denerwujące swędzenie gardła

Czy kiedykolwiek obudziłeś się z suchym gardłem? Jest to zwykle wyraźny znak, że przez kilka godzin oddychałeś przez usta, a nie przez nos. To ten ostatni ma za zadanie ogrzać powietrze, którym oddychasz i zwilżyć je, aby przenieść je do płuc. Jeśli oddychasz przez usta, gardło musi nawilżyć tlen, a to kończy się wysuszeniem błony śluzowej, często prowadząc do przewlekłego zapalenia gardła.

Twoje płuca nie są odpowiednio wentylowane

Jak już wiesz, najzdrowszy oddech to ten, który wykonujesz przez nos, nigdy przez usta. W rzeczywistości, jeśli śpisz od siedmiu do dziesięciu godzin, ważne jest, abyś nie oddychał przez usta. Z drugiej strony, kiedy oddychasz przez nos, wdychane powietrze jest wypełnione tlenkiem azotu, który sprzyja wymianie gazowej dla prawidłowej wentylacji płuc. Ten proces pozwala usunąć wirusy i bakterie z organizmu.

W świetle powyższego możemy śmiało powiedzieć, że oddychanie przez usta przez lata ma poważny wpływ na Twoje zdrowie. To dlatego, że oznacza to, że twoje płuca nie są odpowiednio wentylowane.

Trwające latami nocne oddychanie przez usta może prowadzić do nadciśnienia płucnego.

Spanie z otwartymi ustami powoduje chrapanie i może prowadzić do bezdechu sennego

Podczas snu z otwartymi ustami język cofa się, zatykając drogi oddechowe. Oczywiście oznacza to mniejsze zaopatrzenie organizmu w tlen. Jakby tego było mało, chrapiesz też. Chrapanie jest nie tylko irytujące, ale również negatywnie wpływa na Twoje zdrowie.

Kiedy nie oddychasz dobrze, ciśnienie powietrza powoduje ucisk w gardle i chrapiesz. Chrapanie często może prowadzić do niebezpiecznego bezdechu sennego. W rzeczywistości badania przeprowadzone przez University of British Columbia (Kanada) wykazały, że istnieje naprawdę istotny związek między osobami śpiącymi z otwartymi ustami a obturacyjnym bezdechem sennym. Co więcej, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do chronicznego zmęczenia, ryzyka wystąpienia zaburzeń depresyjnych, choroby wieńcowej i udaru mózgu.

Śpiąca  kobieta
Ilekroć dostrzegamy lub słyszymy, że chrapiemy w nocy (lub śpimy z otwartymi ustami), powinniśmy porozmawiać z naszym lekarzem

Jak unikać oddychania przez usta w nocy

Oddychanie przez usta nie jest zdrowe. Jeśli od dłuższego czasu przyjmujesz ten mimowolny gest w nocy, skonsultuj się z lekarzem. Ważne jest, aby wykluczyć wszelkie możliwe problemy z oddychaniem i oczywiście obecność bezdechu sennego.

Istnieją proste strategie, które możesz zastosować, aby uniknąć spania z otwartymi ustami. Są to:

  • Nawadnianie nosa roztworem soli.
  • Paski nosowe otwierające nos i rozszerzacze.
  • Niektórzy ludzie „ćwiczą” zamykanie szczęk w nocy. Aby to zrobić, w nocy należy umieścić mały kawałek hipoalergicznej taśmy na środku ust. W momencie, gdy otworzysz usta, zauważysz to i dzięki temu zmienisz pozycję.
  • Spróbuj przykleić piłeczkę tenisową z tyłu swojej bielizny nocnej. Uniemożliwi ci to spanie na plecach, a co za tym idzie chrapanie.

Wreszcie, najwłaściwszą rzeczą jest skonsultowanie się z ekspertem w zakresie higieny snu. W końcu nie ma nic tak ważnego jak dobre oddychanie, a jeśli przez nos, to jest o wiele lepiej.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Choi JE, Waddell JN, Lyons KM, Kieser JA. Intraoral pH and temperature during sleep with and without mouth breathing. J Oral Rehabil. 2016 May;43(5):356-63. doi: 10.1111/joor.12372. Epub 2015 Dec 15. PMID: 26666708.
  • Nestor, James(2021) Respira: La nueva ciencia de un arte olvidado. Planeta
  • Tsuda, H., Lowe, A. A., Chen, H., Fleetham, J. A., Ayas, N. T., & Almeida, F. R. (2011). The relationship between mouth opening and sleep stage-related sleep disordered breathing. Journal of clinical sleep medicine : JCSM : official publication of the American Academy of Sleep Medicine7(2), 181–186.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.