Słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć – ile w tym prawdy?

kobieta chmury

Ludzie chcą być pewni wszystkiego. Mamy skłonność wierzyć, że nasze opinie są bardzo dobrze poinformowane i aktualne, chociaż często nie wiemy dlaczego myślimy właśnie w taki sposób. Nierzadko zdarza się, że te cechy przewyższają sam rozum. Dlatego mówi się, że słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć.

Wynika to z selektywnej uwagi i jej funkcjonowania. Polega ona na skupieniu się tylko na określonych aspektach, pozostawiając inne na boku, szczególnie jeśli chodzi o opinie i przekonania. To może wydawać się logiczne, ponieważ zwracanie uwagi na wszystko co nas otacza jest zupełnie niemożliwe. Może się to jednak zmienić w błąd poznawczy, który powstrzymuje nas od właściwego postrzegania rzeczywistości.

Informacje, które wybieramy za pomocą naszego mechanizmu skupienia uwagi, nie zawsze muszą być najbardziej odpowiednie lub właściwe. Raczej staramy się zwracać uwagę tylko na rzeczy, które potwierdzają nasze przekonania lub opinie. Dlatego ostatecznie zawsze słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć.

Czy rzeczywiście słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć?

Tak czy inaczej zawsze zwracamy uwagę na niektóre rzeczywistości bardziej niż na inne. Nasz system poznawczy ma ograniczenia. Skupia się tylko na niektórych aspektach i ignoruje inne po to, aby działały poprawnie. Jest to reakcja adaptacyjna, która istnieje po to aby uniknąć przeciążenia w przetwarzaniu bodźców.

Ponadto, rozsądna selektywna uwaga może sprawić, że staniemy się ograniczeni umysłowo. Jeśli usłyszymy coś co podważa nasze przekonania lub opinie, automatycznie zbudujemy mur odrzucenia i po prostu usłyszymy to, co chcemy usłyszeć i uwierzymy w to, w co chcemy uwierzyć, bez względu na dowody.

dziewczynka słuchająca muszli

Przez większość czasu robimy to nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na przykład otaczamy się ludźmi, którzy myślą tak jak my (lub przynajmniej bardzo podobnie). Mamy tendencję do wykluczania innych ludzi, ponieważ zakładamy, że nasze różnice będą powodować konflikty. Z tego powodu szukamy środowisk, które wzmacniają nasze przekonania. Ponieważ wszyscy wokół nas myślą tak samo jak my wierzymy, że nasza opinia jest słuszna.

Słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć poprzez inny błąd poznawczy

Selektywne nastawienie uwagi nie jest jedynym wpływem. W rzeczywistości istnieje inne uprzedzenie, dzięki któremu słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć: efekt potwierdzenia. Odnosi się do tendencji do poszukiwania dowodów, które potwierdzają nasze myśli i przekonania, podczas gdy ignorujemy dowody, które je kwestionują.

Robimy to prawie nieświadomie. Jeśli natkniemy się na informacje lub osobę, która przeczy naszym przekonaniom, mamy tendencję do odrzucania ich. Nie badamy prawdziwości tego co mówią, po prostu decydujemy się nie wierzyć w ich argumenty. Nawet jeśli to co mówią ma sens, zawsze znajdziemy sposób, aby to odwrócić i dopasować do naszych własnych przekonań.

Przez większość czasu nie jesteśmy nawet zainteresowani poznaniem prawdy, chcemy tylko udowodnić sobie, że mamy rację. Niepewni siebie ludzie mogą utożsamiać się z tym najbardziej. Są zdecydowanie bardziej uparci, jeśli chodzi o ich uprzedzenia.

mężczyzna iluzja

Skutki tej sytuacji

Pierwszym efektem utrzymywania się w pozycji, w której słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć jest utknięcie w możliwym błędzie. Pozbawiamy się uczenia, poszerzania horyzontów i poznawania prawdy. Może to prowadzić do innych problemów.

Wybiórcze uwagi i uprzedzenia mogą mieć druzgocący wpływ na osoby w depresji. W końcu potwierdzają wszystko, co dotyczy ich cierpienia i udręki, co prowadzi do znacznego wzrostu dyskomfortu i smutku. Nie zdają sobie sprawy z tego co robią, narzucają swoją prawdę bez względu na wszystko.

To samo dotyczy osób z niepokojem. Nie tylko słuchanie tego co chcemy usłyszeć wymaga wysiłku i ciężkiej pracy, ale jest też konieczne. Dobrze jest słuchać opinii innych ludzi bez kwestionowania ich słuszności lub obrony i narzucania własnych prawd. Bądźmy otwarci na różnice. W końcu właśnie to sprawia, że ​​świat jest tak różnorodnym miejscem.

Scroll to Top