Wiele ludzi odnosi sukces, jest szczęśliwymi i ogólnie wydaje się, że prowadzą doskonałe życie. Ale czy naprawdę tak jest? Nie do końca. Wiele z nich wydaje się być kimś, kim nie są. Taki stan określany jest jako maska.
Ludzie z depresją wydają się optymistyczni, ludzie cierpiący na lęki, wydają się zrelaksowani. Ludziom tym towarzyszy maska, by inni nie widzieli ich, takimi jacy są naprawdę.
“Wybieranie własnej maski, to pierwszy dobrowolny ludzki gest. I jest on niesamowicie nacechowany samotnością.”
-Clarice Lispector-
Maska kontroli
Osoba kontrolująca może być kimś, kto został wcześniej oszukany. W wyniku doznanego bólu, osoba taka rozwinie zachowania, które będą miały zapewnić wykonywanie obietnic złożonych przez innych ludzi. Mają również ciemną stronę, która bierze się z braku poczucia bezpieczeństwa, przez co wydaje im się, że muszą wszystko kontrolować. Maska chroni ich przed bólem powodowanym przez zdradę.
Maska surowości
Surowa osoba mogła wcześniej cierpieć z powodu wielkiej niesprawiedliwości. W wyniku tego stała się nieelastyczna i zawsze szuka sprawiedliwości i dokładności.
Surowa osoba staje się perfekcjonistą. Do tego stopnia, iż staje się to ich obsesją. Analizując i nadzorując wszystko, ludzie ci starają się zapobiec niesprawiedliwości, tak by nie miała wstępu do ich życia.
Maska zależności
Osoba zależna może cierpieć z powodu silnego bólu wywołanego przez porzucenie. Rana ta powoduje, że noszą maskę, która powstrzymuje ich przed zbliżaniem się do kogokolwiek. Nie biorą na poważnie żadnej znajomości i odrzucają myśl życia z kimś ramię w ramię.
Ból odrzucenia jest okropny. Osoba w masce zależności cierpi do głębi duszy, nie mogąc uwierzyć, że ci którzy są najważniejsi nigdy jej nie opuszczą.
Maska ucieczki
Uciekinier odrzuca możliwość przebywania w towarzystwie innych osób. Wolą samotność lub chwile spokoju. Całkowicie odrzucają bycie centrum zainteresowania, co tak naprawdę ich przeraża. Uciekinier zmyka, ponieważ został odrzucony i to spowodowało tak poważną ranę, że nie mogą się przed tym powstrzymać.
Uciekinierzy nie mogą znieść uczucia zakłopotania, radzenia sobie z zawstydzeniem lub zagubieniem. To wszystko dlatego, że inni w takich okolicznościach będą ich odrzucać. W swojej samotności nie są wrażliwi, ani podatni. Maska chroni ich przed tym, co boli.
Czy to tchórzostwo? Nie. To po prostu unikanie tego, czego nie możemy kontrolować, lub powstrzymać przed sprawianiem nam bólu.
Maska masochisty
Osoba wykazując cechy masochisty może być psychicznym lub fizyczną masochistą. Takie podejście powodowane jest uczuciem poniżenia i wstydu z przeszłości. To powoduje, że zawsze muszą rozwiązywać problemy innych, robiąc dla nich wszystko, a jednocześnie przynosząc na siebie wstyd i zaniżając swoje poczucie własnej wartości. Tego właśnie potrzebują.
Masochiści nie próbują, tak jak inne opisywanie maski, uciekać przed bólem. Masochiści stawiają czoła temu co ich boli, szukając jeszcze więcej cierpienia. Zostali skrzywdzeni w przeszłości i nie mieli nad tym kontroli. Teraz mają na to wpływ i decydują, czy ktoś będzie mógł sprawić im ból. W głębi serca to pomaga im radzić sobie z sytuacją.
Zajrzyj też do artykułu: Emocjonalne zatrucie i jego 5 oznak
Jak zauważyliśmy jest wiele typów masek, jakie możemy przybrać by radzić sobie z emocjonalnymi ranami, których doznaliśmy. Można łatwo zidentyfikować tych, którzy przywdziewają maski, ponieważ w pewnym momencie wyłania się ich ukryte ja.
Najlepiej jest pokonywać to, co wywołało w nas strach. Nakładanie tego typu masek po prostu dokłada kolejną warstwę oddzielającą nas od innych i to powstrzymuje nas przed życiem pełną piersią. Czy przywdziewasz któreś z wyżej opisanych masek? Czy znasz kogoś kto tak teraz robi?