10 lekcji przywództwa w spadku od mamy

10 lekcji przywództwa w spadku od mamy

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Nasze mamy to jedne z najbardziej wpływowych osób w naszym życiu i to od nich uczymy się najwięcej, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Uczą nas najprostszych codziennych rzeczy, które definiują nas jako ludzi w przyszłości, bez względu na to czy jesteś mężczyzną, czy kobietą.

Ja od mojej mamy nauczyłem się wielu lekcji przywództwa. Ty z pewnością też nauczyłeś się od swojej czegoś podobnego.

Lekcje przywództwa od mojej mamy

1. By zastanawiać się nad swoimi działaniami

Wiele było takich chwil, kiedy wysyłała mnie do swojego pokoju za to co przeskrobałem. Może wtedy postrzegałem to jako karę, ale fakt że matka kazała mi siedzieć przez chwilę w ciszy, zmusił mnie, czy sobie tego życzyłem, czy nie, do zastanowienia się i zrozumienia tego co zrobiłem źle.

Dziś, kiedy widzę że coś zrobiłem nie tak, lub że zaraz zrobię coś, czego nie powinienem to siadam i myślę nad tym w ciszy, lub idę na spacer w kompletnej ciszy.

Zobacz też: Wychowanie zdrowych emocjonalnie dzieci

2. Istota szacunku

Jestem przekonany, że każdy z was usłyszał kiedyś taką frazę od swojej matki: “Do kogo ty to mówisz?” Posiadanie szacunku jest kluczowe dla każdego, kto chce być przywódcą.

Uśmiech dziecka

3. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany

Jest to jedna z tych podstawowych lekcji życiowych, jakie poznajesz z rąk swojej matki. Nie tylko w twoich wzajemnych z nią relacjach, ale również z twoim rodzeństwem, czy całą rodziną. Ona nie tylko uczy cię tej “złotej reguły”, ale jeszcze popiera tę naukę przykładami z własnego zachowania.

4. Szanuj starszych

Kiedy jesteśmy młodzi wydaje nam się, że będziemy rządzić światem i że już wiemy więcej niż ktokolwiek inny. Niektóre rzeczy przychodzą jednak z czasem. Nie można znaleźć ich w książkach, ani odkryć eksperymentalnie czy doświadczalnie.

Starsi ludzie oferują nam swoje przewodnictwo, wsparcie i doświadczenie, a szacunek do nich pomoże nam stworzyć kulturę osobistą, która leży w podwalinach szacunku, której pewnego dnia sami będziemy wymagać od innych.

Ustępowanie miejsca w autobusie, zwalnianie miejsca obok siebie i pomaganie osobie, która jest fizycznie ograniczona to znacznie więcej niż zwykłe gesty. Jako lider musisz wiedzieć jak szanować tych, którzy byli tu przed tobą, by świecić przykładem i uczyć się od nich.

Dłonie

5. Istota dobrych manier

Nauka dobrych manier, to coś co wynosimy z domu. Jako lider musisz wykształcić kulturę osobistą i pewien sposób postępowania. Mamy pomagają nam poznać linię między tym co dozwolone, a tym co zakazane.

6. Uważaj na to kim się otaczasz

“Możesz ocenić człowieka po jego towarzyszach”, jak mówi pewne przysłowie. Jako dzieci nie zdajemy sobie z tego sprawy, a jako nastolatkowie buntujemy się przeciwko tej idei. Jednakże ludzie którymi się otaczamy naprawdę dużo mówią o nas i wpływają na nas bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Mądre dobieranie sobie znajomych oraz służenie jako dobry kompan dla innych to ważna lekcja, jakiej uczymy się od naszej mamy.

Przeczytaj też: Przyjaciele – jak rozpoznać tych fałszywych?

7. Nie oceniaj po wyglądzie

Jest to jedna z najbardziej użytecznych lekcji, jakie poznajemy od naszej mamy. Nauka umiejętności spojrzenia wgłąb i docenienia tego, co naprawdę ważne, jest umiejętnością, którą opanować musi każdy przywódca.

8. Najpierw obowiązki, potem przyjemność

Po kolei. Ta lekcja organizacji i produktywności jest niezbędna dla każdego, kto chce być dobrym przywódcą, ponieważ uczy nas ustalania priorytetów, co jest fundamentalne w wydajnym przewodzeniu.

9. Rozwiązuj problemy bez przemocy

Jeśli masz rodzeństwo, z pewnością wiesz co to oznacza. Jak często nasi bracia lub siostry próbowali rozwiązać sprawę na ostro, i jak wiele razy nasze matki prosiły nas byśmy między sobą nie walczyli?

Zarządzanie emocjami i umiejętność rozwiązywania konfliktów to dwie najważniejsze lekcje, jakie poznajesz od swojej matki. Lekcje, które musisz dobrze zrozumieć, aby ćwiczyć wydajne przywodztwo.

Matka i córka

10. Istota spojrzenia z szerszej perspektywy

Kiedy jesteś nastolatkiem, każde niepowodzenie wydaje ci się być końcem świata. Nauczenie się akceptowania życia i stawiania czoła przyszłości z szerszą perspektywą jest kluczowe.

Nie ważne jak silny podmuch, koniec końców i tak ustąpi. Jest to lekcja, jaką poznajesz od osoby, która odczuwa twój ból razem z tobą i towarzyszy ci w pokonywaniu tych niedogodności. Ta osoba to twoja matka. Jako przywódca, musisz o tym pamiętać i musisz przekazać tę lekcję swoim dzieciom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.