Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które ma tendencję do występowania w okresie wzrostu tuż przed pokwitaniem. Jest to szczególnie częste zjawisko, gdy wzrost następuje w szybkim tempie. Może wpływać na każdą część kręgosłupa, ale najbardziej narażona część klatki piersiowej i dolna część pleców.
Istnieją specjalne ćwiczenia, które mają na celu zapobieganie skoliozie. Można je łączyć z przyrządami ortopedycznymi lub zabiegami chirurgicznymi. Ten artykuł sugeruje kilka prostych ćwiczeń dzięki którym skolioza może się złagodzić. Jeśli wykona się je dobrze, mogą wyrównać kręgosłup, klatkę piersiową, ramiona oraz miednicę. Wszystko to może pomóc Ci osiągnąć prawidłową postawę. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy są poważne.
Skolioza – słowem wstępu
Skolioza pojawia się zwykle u dzieci. W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, a krzywizna poprawi się wraz z dorastaniem dziecka. Jednak w zależności od stopnia skrzywienia i wieku, w którym się pojawia, czasami zaleca się połączenie fizjoterapii i ortopedii.
Bardzo mała liczba pacjentów ze skoliozą może wymagać operacji. Operacja jest wymagana tylko w najpoważniejszych przypadkach. Komplikacje obejmują przewlekły ból, trudności w oddychaniu i zmniejszoną zdolnością do ćwiczeń.
Niektóre badania mówią, że odpowiednie ćwiczenia nie są alternatywą w kwestii ortopedycznej lub konieczności przeprowadzeni operacji. Z drugiej strony można je traktować jako terapię interwencyjną stosowaną samodzielnie lub w połączeniu z innymi rodzajami interwencji.
Korzyści z ćwiczeń fizycznych w celu zapobiegania skoliozie
Jeśli ćwiczenia nie są alternatywą dla chirurgii, dlaczego w ogóle to robić? Jak sama nazwa wskazuje, podstawową funkcją tych ćwiczeń jest uniknięcie komplikacji na przyszłości. Korzyści z tego płynące są następujące:
- Zmniejszenie potrzeby wykonania operacji lub stosowania gorsetów ortopedycznych.
- Stabilizacja i zmniejszenie istniejącej krzywizny.
- Zatrzymanie postępowania choroby.
- Poprawa koordynacji mózgu i mięśni.
- Zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa.
4 ćwiczenia na skoliozę
Oto cztery, najlepsze ćwiczenia zapobiegające skoliozie. Jeśli będziesz je wykonywał często, objawy mogą zanikać.
1. Deska
Są różne sposoby wykonania tego ćwiczenia, ale wszystkie one pomogą wzmocnić mięśnie rdzenia kręgosłupa i mięśnie brzucha. Jednak początkujący powinni wykonać wersję, w której podtrzymują ciężar ciała na przedramionach i palcach.
Głowa skierowana w dół, unieś lekko ciało, podnieś brzuch i nogi tak, aby nie dotykały podłogi. Następnie zaciskaj mięśnie brzucha i przytrzymuj pozycję przez minutę, podczas gdy oddychasz głęboko. Odpocznij chwilę. Powtórz to ćwiczenie trzy razy.
Pamiętaj, że Twoje ciało powinno być całkowicie wyprostowane i równoległe do podłogi. Nie zginaj kolan ani nie pozwól by plecy opadły.
2. Ptak – pies
Jest to jedno z najlepszych ćwiczeń zapobiegających skoliozie. Będziesz potrzebował piłki do ćwiczeń, do podtrzymania brzucha. Połóż się na piłce podtrzymując swoje ciało palcami.
Teraz podnieś lewą nogę i prawą rękę do góry. Przytrzymaj pozycję przez trzy sekundy, a następnie opuść. Następnie, podnieś lewą rękę i prawą nogę. Przytrzymaj przez kolejne trzy sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy na lewa rękę i 10 razy na drugą.
Pamiętaj o odpowiedniej stabilizacji tułowia piłką, abyś nie upadł i nie zrobił sobie krzywdy. Ćwiczenie to pomaga wzmocnić plecy i mięśnie.
3. Ćwiczenia na triceps
Ćwiczenia na mięsień trójgłowy ramienia wspomaga pracę mięśni, które zapewniają wsparcie dla torsu. Ciężarki są idealne do tego ćwiczenia, ale jeśli masz słabe ramiona, możesz również użyć odpowiednich maszyn na siłowni.
Usiądź na piłce do ćwiczeń z nogami na linii ramion. Weź ciężarek do prawej ręki i unieś go nad głowę. Następnie dołącz lewą rękę. Ugnij prawy łokieć i obniżaj prawe przedramię w dół, za kręgosłup. Podnieś prawą rękę z wydechem, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, a następnie zmień rękę.
Właściwe oddychanie jest niezwykle ważne. Pamiętaj, aby wdychać powietrze, gdy zginasz łokieć i wydychać podczas prostowania ręki.
4. Pozycja drzewo
Ta pozycja jogi jest idealna do zapobiegania i leczenia skoliozy. Aby rozpocząć, upewnij się, że stoisz dobrze na obu stopach, a ramiona są wyprostowane. Stań na prawej nodze i uginaj lewe kolano, aż do pozycji, kiedy lewa stopa znajdzie się jak najwyżej na wewnętrznej stronie prawego uda.
Balansując na prawej stopie, złóż dłonie razem i unieś ramiona nad głową. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund do minuty. Powtarzaj ćwiczenie 5 razy na każdą nogę.
Skolioza i te cztery ćwiczenia pomogą zapobiec jej najpoważniejszym objawom. Jeśli jednak zauważysz, że twój ból się nasila, natychmiast udaj się do lekarza. Otrzymasz najlepsze wskazówki jak leczyć swój przypadek. Specjaliści poinformują cię o najlepszych sposobach postępowania w celu rozwiązania problemu.